Rozbouřená Ukrajina: lídři schovali rodiny

  • 1
Ukrajinský opoziční lídr Viktor Juščenko ukryl rodinu mimo hlavní město Kyjev. Dostal řadu výhrůžek smrti a obává se o její bezpečnost. Své blízké schoval i jeho protivník, proruský premiér Viktor Janukovyč. Rozbouřenou zemi čeká jednání za účasti mezinárodních zprostředkovatelů.

"Ani dnes má rodina nemůže žít v Kyjevě. Mé děti nemohou chodit do školy. Myslím si, že to nejhorší je za námi, ale stále to není pro mou rodinu bezpečné. Nebude to bezpečné, dokud nedokončíme politickou transformaci země," uvedl Jusčenko..

Jeho žena a tři děti s ním byly v pátek večer na tribuně při oslavách rozhodnutí nejvyššího soudu, který kvůli volebním podvodům zrušil výsledky druhého kola voleb a nařídil jeho opakování na 26. prosince. Padesátiletý Juščenko má ještě dvě děti z prvního manželství.

V interview s BBC řekl, že mu vyhrožovali smrtí. "Nemyslím, že řada hrozeb zabitím, které jsem slyšel nebo dostal poštou, bude úspěšných," řekl opoziční předák.

V pondělí jeho rival, proruský premiér Viktor Janukovyč, také uvedl, že z bezpečnostních důvodů odvezl svou rodinu z Kyjeva. V hlavním městě se konala každý den desetitisícová shromáždění na podporu Juščenka a opozice.

V rozhovoru se Sunday Telegraph Juščenko řekl, že je odhodlán zjistit příčiny svého zářijového onemocnění, jež mu mimo jiné pozměnilo obličej. Juščenko tvrdí, že se ho stoupenci odcházejícího prezidenta Leonida Kučmy pokusili otrávit.

"Brzy se celý svět dozví, co se stalo. Zveřejním všechny detaily o tom, co mi dali, abych vypadal takto," uvedl v sobotu. "Vím v jaké zemi žiji, vím, o co se zde úřady mohou pokusit," řekl dnes BBC. "Pokud jde o mé otrávení, něco takového jsem očekával. Pro mne to byla jen otázka času."

Ukrajinská prokuratura dospěla k závěru, že Juščenko trpěl "herpetickou infekcí". Kritizovala ho za maření vyšetřování tím, že odmítl předat svůj lékařský spis úřadům své země nebo Rakousku, kde byl hospitalizován.

Vzhledem ke zhoršující se situaci v zemi odstupující prezident Leonid Kučma v sobotu naléhavě vyzval k uspořádání nového kulatého stolu za účasti mezinárodních zprostředkovatelů. jednání se bude konat v pondělí v Kyjevě a podle Kučmy je nutné, protože opozice podle něj porušila všechny předchozí dohody.

Třetí kolo rozhovorů se uskuteční v pondělí za zprostředkování polského prezidenta Aleksandra Kwasniewského. Kulatého stolu se zúčastní také šéf Evropské unie pro zahraniční politiku Javier Solana, litevský prezident Valdas Adamkus a předseda dolní komory ruského parlamentu Boris Gryzlov.

Aby bylo možné prezidentské volby opakovat, musí parlament nejprve schválit zákon či dodatek k ústavě. Změnu volebního zákona požaduje opozice, která obvinila prorusky orientovaného Janukovyče z podvodu při volbách a při sčítání hlasů.

Parlament však v sobotu odložil zasedání o změně zákona a jeho předseda Volodymyr Lytvyn to odůvodnil tím, že všechny předběžné dohody byly porušeny, a proto není důvod, aby parlament zasedal.

Opozice totiž odmítla podpořit rezoluci navrhovanou provládními poslanci, kteří chtěli hlasovat současně o změnách volebního zákona i o ústavní reformě, jež by omezila pravomoci prezidenta ve prospěch parlamentu a vlády.

Premiér Viktor Janukovyč, který byl původně vyhlášen vítězem druhého kola voleb 21. listopadu, v sobotu označil páteční verdikt nejvyššího soudu o zrušení jeho výsledků za porušení ukrajinské ústavy. Soud podle jeho názoru rozhodoval pod tlakem ulice. Nicméně oznámil, že se opakovaného hlasování 26. prosince zúčastní.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video