Íránští policisté stojí u vozu jednoho z jaderných vědců při listopadovém atentátu

Íránští policisté stojí u vozu jednoho z jaderných vědců při listopadovém atentátu | foto: Profimedia.cz

Rozbili jsme síť špionů napojenou na izraelský Mosad, oznámil Teherán

  • 82
Írán oznámil, že zadržel síť špionů údajně napojenou na izraelskou tajnou službu Mosad. Stáli za zavražděním íránského jaderného vědce Masúda Alí-Mohammadího v roce 2010, uvedla státní televize.

"Síť špionů a teroristů napojených na (...) Mosad byla zničena," citovala televizní stanice z prohlášení ministerstva zpravodajských služeb. "Síť byla za zavražděním Masúda Alí-Mohammadího," dodala.

Alí-Mohammadí zemřel loni v lednu poblíž svého domu v íránské metropoli Teheránu. Zabila ho bomba odpálená na dálku, kterou atentátníci umístili na zaparkovaný motocykl. Teherán si tehdy pospíšil s obviněním Spojených států a Izraele z atentátu. Obě země obvinění odmítly, Washington je označil jako absurdní (více o atentátu čtěte zde).

Opozičník, nebo stoupenec režimu?

Po atentátu nebylo jasné, jaká byla politická orientace zavražděného profesora. Zatímco prokuratura ho označila za loajálního a věrného režimu, íránská opozice upozornila na možnost, že profesor byl zlikvidován samotným íránským režimem. Patřil prý ke stoupencům opozičního vůdce Míra Hosejna Músávího, tedy největšího soupeře Mahmúda Ahmadínežáda v prezidentských volbách v roce 2009.

Západ se v názoru na íránského vědce nemohl sjednotit. Západní znalci z oboru už loni zpochybnili íránskou verzi případu (o účasti USA a Izraele na atentátu). Podle nich byl Alí-Mohammadí teoretický fyzik a zabýval se kosmologií a kvantovou fyzikou. Jeho práce prý nevykazují žádnou přímou souvislost s íránským jaderným programem.

Íránský jaderný program a Západ

Jiné západní zdroje však věří, že profesor Alí-Mohammadí úzce spolupracoval s Mohsínem Fakrizadehem-Mahabadím a Ferejdúnem Abbassí-Daváním, které postihují sankce OSN kvůli jejich práci na údajném vývoji jaderné zbraně, uvedla agentura Reuters.

Íránský jaderný program je příčinou dlouholetého mezinárodního diplomatického sporu. Zatímco se Západ obává, že se íránský režim snaží vyrobit jadernou bombu, Teherán tvrdí, že mu jde výhradně o mírové využití jádra. OSN na Írán uvalila kvůli jaderným aktivitám množství sankcí.

Atentáty na íránské jaderné vědce

V nedávné minulosti byli zavražděni kromě Alí-Mohammadího ještě další íránští jaderní experti.

Naposledy se stali oběťmi atentátu poměrně nedávno, během jediného dne na konci loňského listopadu explodovaly nálože na voze dvou jaderných expertů. Jednoho profesora bomba zabila, dalšího těžce zranila. Teherán z útoků obvinil tajné služby: americkou CIA a izraelský Mosad (více o atentátu zde).

V roce 2007 zemřel jaderný vědec Ardešír Hosejnpúr. Byl údajně otráven plynem a íránské sdělovací prostředky o vraždě informovaly až týden po jeho smrti.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video