Jevgenij Rothstein v jednací síni Vrchního soudu v Praze (9.5.2015).

Jevgenij Rothstein v jednací síni Vrchního soudu v Praze (9.5.2015). | foto: Pavla Kubištová, iDNES.cz

Rus Dogajev letadlo unést nechtěl, trest je dostatečný, potvrdil soud

  • 3
Vrchní soud v Praze v úterý potvrdil rozsudek nad Jevgenijem Rothsteinem, dříve Dogajevem, který v roce 2006 v opilosti napadl personál letadla směřujícího z Moskvy do Ženevy. Pilot musel nouzově přistát v Praze a Rus čelil obžalobě z pokusu o únos letadla. Městský soud ho letos v dubnu potrestal dvěma a půl lety vězení.

Rozhodnutí je pravomocné, lze podat pouze dovolání k Nejvyššímu soudu. Předseda odvolacího senátu Michal Hodoušek na závěr jednání připomněl, že si bývalý fotbalista Dynama Moskva Rothstein většinu trestu již odseděl ve vazbě a zbývá mu pouhých 21 dní.

Rothstein cestoval v roce 2006 s rodinou do Ženevy, aby tam oslavili Nový rok. Před cestou a také na palubě letadla popíjel vodku. „Ovládací i rozpoznávací schopnosti měl podstatně sníženy, ne však vymizelé,“ shrnul Hodoušek zjištění soudu nižší instance.

Případ Dogajev/Rothstein

Jevgenij Rothstein byl 29. prosince 2006 obviněn z pokusu unést letadlo a v Česku mu hrozilo až 15 let vězení. Od začátku se hájil, že letadlo unést nechtěl. „Dostal jsem se do konfliktu se stevardem a chtěl jsem si stěžovat kapitánovi stroje,“ připouštěl Rothstein. Prý se domníval, že v České republice ho zadrželi proto, že po údajném zbití stevardem musel být ošetřen. Po ráně do hlavy si prý pamatoval až chvíli, kdy ho předvedli na policii. 

O jeho vydání usilovalo také Rusko. Z české vazby se Rothstein vykoupil milionovou kaucí (čtěte zde), když měl být ale vydán do Ruska, na letiště se nedostavil a místo toho jen vzkázal po své advokátce, že je v jiné evropské zemi a žádá o azyl (více zde). Ten později skutečně získal ve Velké Británii. Česká republika na něj ale vydala mezinárodní zatykač a policisté ve Velké Británii ho zadrželi a dodali českým kolegům.

Za přečin ohrožení bezpečnosti vzdušného dopravního prostředku a civilního plavidla ho v dubnu letošního roku poslal Městský soud v Praze na 30 měsíců do vězení. „Pro mě je jedno, jestli budu v Česku ve vězení, nebo na svobodě. Mně jde jen o to, jestli se budu moci vrátit do Anglie,“ uvedl k tomu Rothstein. 

Muž se pod vlivem alkoholu dostal do konfliktu s posádkou. Vše podle něj začalo tak, že kvůli bolesti v zádech postával v uličce, ale letuška ho začala napomínat, aby si sedl. Podle obžaloby nejméně jednoho člena posádky, stevarda Stanislava Malina, napadl pěstí a hrozil, že letadlo zničí. „Sdělil, že u sebe má věci, které mohou ohrozit bezpečnost letadla,“ konstatovala obžaloba.

Když se Rothstein pokoušel dostat do kabiny pilota, stevard spolu s několika cestujícími ho srazili k zemi a svázali. Stevarda airbusu společnosti Aeroflot policisté vyslechli okamžitě po přistání v Praze 28. prosince 2006. Jeho výpověď byla pro obžalobu rozhodující.

Obhájce: Za eskalaci konfliktu může i posádka

Obžalovaného k úternímu soudu přivedla eskorta. Vše mu překládal tlumočník. Když dostal možnost se vyjádřit sám, překvapilo ho to. Požádal o krátkou přestávku, aby se na to mohl připravit. Po desetiminutové přestávce se sebevědomě opřel o pultík a začal velmi rozhodným hlasem mluvit.

Ve svém projevu rozebíral věrohodnost svědků i údajné nesrovnalosti v seznamu pasažérů. „Já jsem žádnou ženu nemlátil a ona tam nebyla,“ okomentoval například. Poukázal na rozpory ve výpovědích, mimo jiné o tom, kdo mu nalíval whisky. Řekl také, že se vůbec nepokoušel dostat do kabiny pilota. „Od začátku konfliktu jsem stále držel tašku v ruce,“ řekl s tím, že k údajnému útoku neměl volné ruce.

Rothsteinův obhájce Adam Černý zdůraznil, že jeho klient se přečinu dopustil ve stavu značné opilosti. „Znalec uvedl, že jeho jednání ovlivnila opilost v kombinaci s léky a únavou,“ řekl. Obžalovaný se prý jako střízlivý agresivně nechoval. 

„K eskalaci konfliktu přispěla významně i posádka letadla, zejména letuška, která obžalovaného probudila. Další z členů posádky mu i přes jeho zjevnou opilost podala další alkohol,“ uvedl dále obhájce ve svém odvolání. Navrhl rozsudek zrušit a trestní stíhání zastavit, anebo rozhodnout o zproštění obžaloby v plném rozsahu. 

Naopak státní zástupce Zdeněk Topinka zdůraznil, že obžalovaný se nedopustil pouze konfliktu s posádkou, ale ohrožoval i bezpečnost letounu. „Na palubě letadla za letu se dopustil násilí a pohrůžky násilí, a to s cílem dosáhnout kontroly nad letadlem, protože chtěl, aby odletělo do Egypta,“ řekl Topinka. Pro Rothsteina chtěl vyšší trest, jeho výši ale nespecifikoval. 

,

Video