Starostka České obce sokolské (ČOS) Hana Moučková. (12. března 2012, Praha)

Kvůli Sazce jsme přišli o 100 milionů, říká v roce oslav šéfka Sokola

  • 185
S utaženým opaskem, ale ve slavnostní náladě prožívá Sokol rok 2012. V únoru oslavil 150. výročí a v létě jej čeká slet. Kvůli problémům Sazky ale má ani ne poloviční rozpočet. "Chceme letos ukázat, že jsme moderní organizace," říká v rozhovoru pro iDNES.cz starostka České obce sokolské Hana Moučková.

O kolik milionů korun ročně Sokol přichází kvůli potížím Sazky?
Jedná se o 80 až 100 milionů korun ročně, které nám náležely dle výše akciového podílu České obce sokolské. Záleželo na výtěžku Sazky. Po prohlášení konkurzu na Sazku jsme o tento silný zdroj příjmů zcela přišli.

Podařilo se tento výpadek dorovnat z jiných zdrojů?
Takový schodek nemůžete ničím jiným pokrýt. Samozřejmě i letos, tak jako každý rok, obdržíme finanční prostředky z ministerstva školství, ale přesná čísla zatím říct nemohu. Otázka sponzoringu je v současné nelehké ekonomické době velice složitá. Sokol bohužel není taková atraktivní část sportu jako je fotbal, hokej, nebo golf. Oblast evropských dotací je omezena na rekonstrukce našich nemovitostí. Letošní rozpočet máme zhruba 70 milionů.

Spolek Sokol

Organizace vznikla v roce 1862, dnes sdružuje zhruba 1 150 jednot a téměř 180 tisíc členů. Vlastenecky zaměřené sdružení mělo zásluhy na vzniku Československa a bylo oporou meziválečné republiky. Během komunismu bylo zakázané.

Sokol je po ČSTV druhý největší akcionář Sazky, drží 13,5 procent akcií. Po celém zemi vlastní nemovitosti v hodnotě zhruba 10,5 miliard.

Tradice všesokolských sletů začala v roce 1882. Na začátku července v Praze proběhne patnáctý slet. Cvičení dvanácti skladeb se zúčastní 13 až 15 tisíc lidí. Ke 150. výročí založení, které připadlo na 16. února, vydala Česká národní banka stříbrnou minci a Česká pošta známku.

Hana Moučková se stala starostkou České obce sokolské loni v květnu a je první ženou v čele této organizace. Před tím v Sokole vedla majetko-správní oddělení.

Jak se projevuje oslabený rozpočet ve fungování Sokola? Zastavily se například nějaké investice?
Samozřejmě. Propad příjmů je pro nás obrovský. V minulých letech jsme do údržby a obnovy nemovitého majetku dávali z vlastních zdrojů, potažmo z výtěžku Sazky jednou tolik, co jsme získávali od státu. To nyní nelze. Museli jsme také zvýšit členské příspěvky, které jdou do ústředí. Je to tři sta korun ročně. 

Ruší se kvůli nižšímu rozpočtu i sportovní soutěže?
V rámci možností se stále snažíme udržet stejnou úroveň. U nás to souvisí i s určitým nadšením členů. V naší organizaci je ohromný podíl dobrovolnictví a občanské angažovanosti. Naši cvičitelé a trenéři  svou činnost většinou provádějí zdarma.

Do jaké míry jsou ekonomicky soběstačné jednotlivé tělovýchovné jednoty?
Soběstačnější jsou ty, které jsou bohatší. Záleží to na podmínkách, které konkrétní jednota má. Zda-li má například prostory, které může pronajímat. Jak je známo, v sokolovnách jsou pohostinství či restaurační zařízení. Neziskové jsou naopak bazény či kina, které se musí většinou ve spolupráci s obcemi a městy dotovat. Hodně záleží i na tom, jak schopné činovníky jednoty mají. Jednoty také dostávají podle počtu členů a objemu nemovitého majetku finanční prostředky z ústředí České obce sokolské.

V menších městech jsme jen my, fotbalisté či hasiči

Nakolik se menší rozpočet podepíše na podobě všesokolského sletu, který se uskuteční na začátku července?
Musíme se přizpůsobit situaci a ekonomickým podmínkám. Myslím, že i tak se dá slet a celé oslavy výročí 150. založení Sokola důstojně oslavit. Nic jiného nám nezbývá. Rozpočet sletu stále upravujeme a existují tři varianty, protože pro letošní rok ještě nemáme schválené dotace.

V čem se slet musí oproti předchozím osekat?
Například v komfortu pro účastníky. Lidé budou muset více vydat ze své kapsy, aby se sletu mohli zúčastnit. Musí si více platit za úbory, dopravu, stravování. Ale pro členy je slet stejně radost, protože cvičí v uskupení podobně zaměřených a smýšlejících lidí.

Starostka České obce sokolské (ČOS) Hana Moučková. (12. března 2012, Praha)
Starostka České obce sokolské (ČOS) Hana Moučková. (12. března 2012, Praha)

Proč se slet přesune z původně plánovaného strahovského stadionu Evžena Rošického do vršovické Synot Tip Arény?
Bohužel s minulým vedením ČSTV v čele s panem Kořánem nebyla dohoda možná. Rošického stadion nevyhovoval pro svou zastaralost a především pro stavebnětechnický stav. Požadovaná cena navíc neodpovídala kvalitě pronajímaných prostor. Stadion v Edenu je v nesrovnatelně lepším stavu. Propojení 150 let existence Sokola a pěkného moderního stadionu vidím jako určitou symboliku, že jsme moderní organizací na tradičních základech.

Předpokládám, že 150. výročí je pro vás vhodná příležitost, jak se ukázat veřejnosti.
Samozřejmě tuto příležitost takto chápeme. Právě teď máme vhodný čas ukázat, že Sokol skutečně není zkostnatělý a je pro všechny věkové kategorie. Více než polovinu členů tvoří lidé do 26 let. Máme zhruba osmdesát sportů, mezi nejoblíbenější patří florbal, bojová umění a klasické míčové sporty. 

Nakolik dnes Sokol zůstává - především asi v menších městech - i hybatelem místního společenského života?
Ve větších městech je Sokol vystaven větší konkurenci. V menších městech a obcích po celé republice ale spolu s hasiči, myslivci či fotbalisty skutečně tvoří základ společenského života. Naše členstvo dodneška hodně ctí rodinné tradice, čili do Sokola chodí prarodiče, rodiče i děti.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video