První mastné skvrnky se podle agentury AP dostaly do ústí řeky Mississippi při západu slunce. Ropu nedokázaly zachytit ani plovoucí zábrany natažené na ochranu zdejších mokřadů a písčitých pláží. Surovinu přes překážku totiž přenesly vlny vysoké až 1,5 metru. Hlavní skvrna byla v té chvíli asi osm kilometrů od pobřeží.
Zprávy o znečištění nyní podle BBC ověřují hlídky pobřežní stráže. V místech největšího znečištění svítila světla člunů, které se snaží co největší množství ropy udržet od pobřeží.
ráj ptáků, savců i rybDeltě Mississippi teď hrozí ropné peklo |
Mazlavá surovina ohrožuje hlavně křehký ekosystém pobřeží Louisiany, kde žijí stovky druhů ryb, ptáků. Oblast je mnohými odborníky považována za jednu z nejbohatších na mořské plody. Překypuje korýši, ústřicemi a dalšími mořskými živočichy. Ohrožená je i vzácná přírodní rezervace Pass-a-Loutre v jednom z ramen říční delty.
Zprávy o ropné skvrně sledují se strachem i místní rybáři a lidé, kteří zpracovávají mořské plody. Končí totiž ústřicová sezona a má začít ta krevetová. Nicméně mazlavá hmota je nyní může připravit o živobytí. "Teď je čas, kdy se líhnou malé krevety, takže je můžeme chytat," řekl majitel továrny na zpracování krevet a ústřic ve měst Pass Christian Joe Jenkins. "Ropná skvrna je ale všechny zabije," dodal.
Zoufalství začíná přepadat i Američany podnikající v cestovním ruchu, zejména na plážích, které skvrna ohrožuje. Kromě toho hrozí, že úřady budou muset uzavřít pro lodní dopravu největší americkou řeku Mississippi. Zatím slibují, že udělají maximum pro to, aby se tak nestalo.

Norné stěny na americkém pobřeží, ke kterému se blíží ropná skvrna z potopené vrtné plošiny v Mexickém zálivu. (30. dubna 2010)
Někteří odborníci se obávají, že ropná skvrna by mohla způsobit větší ekologickou katastrofu než havárie tankeru Exxon Valdez v roce 1989. Tehdy se do vod u Aljašky vylilo přes 40 milionů litrů ropy, což je stále nejhorší ropná katastrofa v dějinách USA. Při současné katastrofě ropa do moře z vrtu stále uniká a ložiska v Mexickém zálivu obsahují mnohem více ropy než jeden tanker.
S likvidací katastrofy pomůže i národní garda
Louisianský guvernér Bobby Jindal ve čtvrtek vyhlásil stav nouze a požádal ministerstvo obrany o uvolnění nejméně 6 tisíc příslušníků Národní gardy na pomoc s čištěním pobřeží. Vybavení k čištění vody poskytlo pobřežní stráži také americké vojenské námořnictvo.
V pátek stav nouze v části státu vyhlásil i floridský guvernér Charlie Cris. K pobřeží Floridy by skvrna měla dorazit nejpozději v pondělí. Na pozoru je zejména pět pobřežních okresů na severozápadě státu v oblasti Panhandle.
Velení amerického letectva vyslalo do Mississippi dva speciální letouny C-130s. Ty jsou vybavené aerosolem, který by měl pomoci rozložit ropné skvrny.
Šéf Bílého domu Barack Obama slíbil postiženým oblastem veškerou pomoc a na místo vyslal ministryni pro vnitřní bezpečnost Janet Napolitanovou a další úředníky z Washingtonu. Úřadům podle BBC zároveň nařídil inspekci všech pobřežních vrtných plošin.
Příčina výbuchu dosud není jasná. Podle francouzského deníku Le Monde mohl selhat bezpečnostní ventil, který patří k nejdůležitějším částem vrtných plošin. Faktem zůstává, že za stav věže zodpovídá společnost BP.
Obama ji označil za hlavního viníka neštěstí a vyzval ji k uhrazení všech nákladů. "BP je zodpovědná za placení nákladů při řešení této situace," řekl. Američtí zákonodárci také dnes vyzvali šéfy BP, aby o neštěstí vypovídali před Kongresem.
"Za únik ropy a šíření skvrny přebíráme veškerou zodpovědnost. Skvrnu zlikvidujeme a uhradíme oprávněné nároky na kompenzaci škod," uvedl šéf BP Tony Hayward. Jeho společnost už čelí dvěma žalobám rybářů a likvidace havárie ji stojí miliony dolarů denně.
Zastavit unikající ropu může ale zabrat ještě měsíce. Látka totiž uniká z mořského dna, které tu leží 1525 metrů pod hladinou moře. Denně se podle odhadů do moře dostane přes 800 tisíc litrů ropy.
Obama, který před neštěstím sliboval firmám rozšíření podmořské těžby ropy a plynu u břehů USA, rozhodl, že povolení k těžbě neschválí, dokud se příčiny nehody na plošině Deepwater Horizon nevyšetří.
Oheň ropnou skvrnu nezastavil
Ve čtvrtek navíc vyšlo najevo, že ropy uniklo pětkrát více, než se původně odhadovalo. Podle posledních informací vyteče denně do moře zhruba 800 tisíc litrů mazlavé suroviny.
Mezi obyvateli Louisiany proto narůstá přesvědčení, že americká je vláda opět zklamala, tak jako se to stalo před pěti lety během úderu hurikánu Katrina, popsala agentura AP.
OHEŇ ROPNOU SKVRNU NEZASTAVILLouisiana vyhlásila stav nouze |
Ve snaze zlikvidovat či alespoň zmenšit ohromnou ropnou skvrnu americká pobřežní stráž ve středu její část zkušebně zapálila. Podle šéfky záchranných prací a místní pobřežní stráže Mary Landryové bylo pálení úspěšné a podařilo se zlikvidovat několik tisíc litrů ropy.
Těžební plošina Deepwater Horizon z neznámého důvodu vybuchla 20. dubna a po dvoudenním požáru skončila na dně moře. V okamžiku neštěstí na ní bylo 126 dělníků, jedenáct z nich se pohřešuje. Podle BBC možná neštěstí zavinili uživatelé plošiny, kteří mohli porušit některé předpisy.
Boj s ropou v mexickém zálivuNa moři bojují s ropnou skvrnou desítky lodí americké pobřežní stráže a firmy BP, jíž plošina patřila. Pokládají norné stěny, které mají zastavit šíření surovny a používají speciální chemikálie pro rychlejší rozptýlení ropy ve vodě. Ve středu také ropu kontrolovaně zapálili, aby vyhořela. V pátek by měla začít nová těžební plošina hloubit druhý vrt, kterým by se do ropného ložiska vpravila těžká kapalina, jež by zastavila únik ropy. Vrtání ale bude trvat dva až tři měsíce a po tu dobu by ropa dál vytékala do moře. Před potopením plošiny přitom BP odhadovala obsah ložiska na 50 milionů barelů ropy (téměř osm miliard litrů). |