Ministr dopravy Dan Ťok

Ministr dopravy Dan Ťok | foto: ČTK

Ropákem je ministr Ťok, zablokoval mimo jiné ochranu lokality u Přelouče

  • 29
Dva roky byl mezi antiekology králem někdejší ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Nyní pomyslné žezlo převzal ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). Ropákem roku se stal mimo jiné kvůli tomu, že jeho resort opět zablokoval zařazení lokality Louky u Přelouče do evropské soustavy chráněných území NATURA 2000. „Už jsem se bál, že se na mě zapomene,“ komentoval to ministr Ťok.

Na tiskové konferenci v Brně oznámil vítěze letošní ankety Miroslav Patrik ze spolku Děti Země, který anketu pořádá.

„Jsem velmi rád, že jsem také získal hlavní cenu od pana Patrika. Už jsem se bál, že na mě zapomene a že to v tomto volebním období nestihne,“ komentoval zisk ocenění ministr Dan Ťok a doplnil: „Jestli jsem získal Ropáka za to, že nechci speciální režim ochrany pro modrásky u Přelouče, které navíc náš resort pomohl přesunout podle požadavků ekologů na náhradní místo, kde spokojeně žijí stejně jako v řadě jiných lokalit...pak jsem s cenou ještě spokojenější.“

Cenu Zelená perla 2016 za antiekologický výrok získal poslanec Roman Váňa (ČSSD). Na úmysl vedení Prahy, aby se na Malostranském náměstí zrušilo parkoviště pro automobily, reagoval slovy: „S auty je to náměstí hezčí, smysluplnější, živější, prázdné bez aut mi to přijde podle návrhů, co jsem viděl, ošklivější, nelidské.“ Váňa v reakci uvedl, že byl jeho výrok vytržen z kontextu. Na tom, že náměstí je nyní ošklivé, ale podle svých slov trvá.

Ministr Ťok letošního Ropáka roku kromě lokality u Přelouče dostal i za hlavní podíl na rozhodnutí české vlády o zařazení kaňonovitého údolí Labe v CHKO České středohoří do evropské soustavy chráněných území Natura 2000 bez cenných bahnitých a štěrkových náplavů. Podle ekologů má odpovědnost také za povolení ročního zkušebního provozu na dálnici D8 Lovosice - Řehlovice v CHKO České středohoří a také za předložení návrhu na jednání vlády neprovádět nové hodnocení vlivů u několika účelově vybraných dopravních staveb.

Antiekologickou cenu Ropák roku 2015 dostal loni stejně jako o rok před tím tehdejší ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Ropákem se stal kvůli tomu, že se mu podařilo prosadit prolomení územních limitů těžby hnědého uhlí v lomu Bílina. Cenu Zelená perla 2015 za antiekologický výrok získal prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý za komentář ke studii o jaderné elektrárně Dukovany.

Ropák roku je anticena vyhlašovaná od roku 1992 každoročně občanským sdružením Děti Země za antiekologický čin roku. Anketa byla inspirována dokumentárním filmem Jana Svěráka Ropáci z roku 1988 o výskytu nového živočišného druhu Petroleus mostensis (Ropák bahnomilný) ve zdevastované oblasti severních Čech, který se živí znečištěním.

Prvním ropákem byl za rok 1992 dne 16. dubna 1993 vyhlášen ředitel podniku Vodohospodářská výstavba Július Binder za „celoživotní zásluhy na totální náhradě podunajských ekosystémů PŘÍROPOU v podobě výstavby vodního díla Gabčíkovo“.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue