Nový ředitel Národního parku Šumava Jan Stráský

Nový ředitel Národního parku Šumava Jan Stráský | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Ropákem roku je ředitel Šumavy Stráský, i kvůli diskreditaci poslání parku

  • 102
Anticenu Ropák roku za rok 2011 získal ředitel Národního parku Šumava Jan Stráský. Ekologové mu vytkli řadu pochybení při péči o park, od narušení vzácných horských ekosystémů po poškození dobrého jména Šumavy a povolání policie proti aktivistům. Hlavním důvodem ocenění je "diskreditace poslání parku v očích veřejnosti".

Kandidátů na Ropáka bylo dvacet čtyři, ministr životního prostředí Tomáš Chalupa se v seznamu dokonce objevil dvakrát. Kromě něj byli nominováni například prezident Václav Klaus, hlavní hygienik Michael Vít nebo ministr financí Miroslav Kalousek.

Nejvíc výtek měl v nominaci právě Stráský. Diskreditoval prý poslání parku v očích veřejnosti, protože nerespektoval a popíral zásady ochrany přírody a péče o chráněné území. Tím, že odmítl Diplom Rady Evropy za vzorně spravované chráněné území, podle ekologů poškodil dobré jméno parku. A navíc kácením stromů, zejména na Smrčině a v oblasti Ptačího potoka, nezákonně poškodil vzácné horské ekosystémy, ačkoliv se tomu v létě 2011 pokoušeli aktivně zabránit účastníci veřejného shromáždění.

Ropák roku

Ceny Ropák a Zelená perla uděluje od roku 1992 ekologická organizace Děti Země osobnostem za antiekologické činy a výroky.

Kandidáta může navrhnout kdokoliv, když uvede jeho jméno, zaměstnání a především ověřitelný důvod navržení, tzn. prosazovaní nějakého škodlivého záměru, vydání závažného rozhodnutí nebo hlavní podíl na realizaci nějaké "antiekologické" stavby.

Rušení tetřeva i jedovaté pesticidy

Ekologové zmínili také zásah policie proti aktivistům, přičemž Krajský soud v Plzni označil povolání strážců zákona za nezákonné (o stanovisku soudu více zde). Stráskému také vytýkají, že dovolil narušování klidu v území tetřeva hlušce, když se v době jeho rozmnožování podél cest kácely stromy. Navíc někdejší ministr dopravy a zdravotnictví navrhl nové cesty a přechody přes území s tetřevem.

Děti Země kritizují ředitele šumavského parku i za používání postřiků s jedovatými pesticidy a tolerování rozsáhlých devastačních těžeb uvnitř parku, často v přírodně velmi cenných lokalitách. Posledním důvodem pro udělení ceny Ropák pak bylo zrušení několik pracovních míst, čímž došlo k "narušení činnosti státní správy při ochraně přírody a oslabení odborné péče o park a služby turistům".

"Je neuvěřitelné, co všechno se panu Stráskému v roli šéfa Šumavy za poměrně krátkou dobu podařilo," uvedl podle ČTK při vyhlašování výsledků Miroslav Patrik z ekologického sdružení Děti Země.

Stráský: Udělal jsem něco užitečného, když jsem cenu dostal

"Můj profesní život to nemůže ovlivnit. Myslím, že jsem udělal něco užitečného, když se to nelíbí těm, kteří tuto cenu přidělují," řekl iDNES.cz Stráský, který kritizoval, že ve výčtu jeho "hříchů", které mu organizátoři kladou za vinu, je mnoho nepřesností.

Já stromy zachraňuji, uvidíte za rok

Rozhovor s Janem Stráským

Například co se týče kritizovaných postřiků je Stráský přesvědčen, že on i správa postupovali podle zákona. "Slovo postřik je strašně zavádějící. Stříkáme polínka mimo les, která pak rozestavujeme podél cest v národním parku. To je celé používání takzvaných postřiků. Jsme přesvědčeni, že to jinou metodou nejde. Ani v tom nejsme nijak originální, dělali to všichni ředitelé parku v posledních dvanácti letech, kdy park sleduji," uvedl.

Ani při kácení prý zákon neporušil. "Sleduji jednání, která mají soudní charakter, a potvrzují, že jsme zákon neporušili."

Zelenou perlu obdržel Stráský za větu: "Zákon je dodržován tím, že bude neustále porušován, ale jeho porušování bude kryto jím umožněnými výjimkami", která vyšla v červenci 2011 na serveru denik.cz. 

Druhé místo v anketě Ropák získal ministr životního prostředí Tomáš Chalupa za podporu přidělení části emisních povolenek na vypuštění oxidu uhličitého v období 2013 až 2020 pro velké znečisťovatele a za postup likvidace ropných lagun u Ostravy. Třetí místo obsadil bývalý ministr průmyslu Martin Kocourek za snahu o prolomení těžebních limitů na Mostecku.

Minulý ročník vyhrál Exministr životního prostředí Pavel Drobil. Porota mu dala Ropáka roku za to, že loni nejvíc škodil životnímu prostředí. Získal i Zelenou perlu za nejvýraznější antiekologický výrok: "Unie by měla přehodnotit svůj vztah k jádru. Bez toho, že jadernou energii prohlásíme za čistý, obnovitelný zdroj, nemáme šanci splnit 20procentní cíl podílu těchto zdrojů na výrobě elektrické energie, který si Evropa vytýčila." (loňské výsledky najdete zde)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video