Ropa ze Středního východu poteče, otázka je, za jakou cenu

  19:09
Střední východ - nehledě na to, jak ropné mocnosti mimo tento region rostou na významu - zůstane v nadcházejících letech světově nejvýznamnějším zdrojem energie. Na rozdíl od Ruska členové OPEC ze Středního východu jednají jako kartel, jehož produkce je rozhodně nižší než kapacita. Při současných tempech těžby nebude mít Rusko k roku 2020 už velkou šanci. Ani v Africe nejsou podmínky nijak radikálně jiné.

Někteří lidé stále pokládají ropu za energetický ekvivalent jaderných zbraní. Ilustrační foto pochází ze Saudské arábie. | foto: AFP

To znamená, že energetická bezpečnost zůstane silně závislá na středovýchodní politice a že producenti ropy v regionu se budou snažit světovému trhu diktovat podmínky. Obzvláštní pozornost si zaslouží vazby mezi vojenskými ambicemi a převody bohatství, které vývoz ropy může přinášet. Příkladem zhoubného spojení mezi nadměrnou militarizací a silou na trhu s energiemi jsou íránský program vývoje jaderných zbraní a znepokojivé posilování irácké armády v devadesátých letech minulého století.

Víra v mystickou moc

Debatám o energetické bezpečnosti tak jako vždy dominují politicky vyvolané hrozby pro dodávky ropy. Jak ukazuje irácký případ, války a domácí nepokoje mohou nejen postihnout krátkodobou výši dodávek ropy, ale komplikacemi pro údržbu a investice podrýt i dlouhodobou kapacitu produkce dané země. Nicméně potenciální ohrožení dodávek ropy ze Středního východu se zveličuje. V rozporu se všemi vyhlídkami a prognózami režimy na Středním východě přežily jak nezdary panarabského nacionalismu, tak výzvy islámského extremismu. Příliš věrohodné nejsou ani obavy, že ropný průmysl dokážou srazit na kolena teroristické útoky. Až doposud se takové útoky vždy ukázaly jako pomíjivé.

Obzvlášť přesvědčivý není ani apokalyptický scénář izraelsko-íránského vyřizování účtů, které by vedlo k íránské blokádě Hormuzského průlivu. Je nejisté, zda Írán má dostatečný vojenský potenciál, aby průliv zablokoval, a kdyby se o to pokusil, střetl by se s reakcí vskutku celosvětové koalice. Uzavření průlivu by se navíc rovnalo dobrovolné sebeblokádě, která by silně postihla domácí energetické potřeby samotného Íránu, jemuž schází rafinérské provozy.

Takže ačkoliv se v mystickou moc ropné zbraně stále věří, projevila se jako bezmocný nástroj. Někteří lidé stále pokládají ropu za "energetický ekvivalent jaderných zbraní". Pravda je ovšem taková, že arabské ropné embargo roku 1973 bylo kolosálním neúspěchem. Kdyby totiž bývalo uspělo, egyptský prezident Anvar Sadat by pár let poté nespěchal do Jeruzaléma, aby s Izraelem uzavřel mírovou dohodu. Ropná zbraň nepřinutila Izrael stáhnout se za hranice z roku 1967 a ropné mocnosti nedokázaly dlouho snášet výdaje, jež jejich ekonomikám působil propad příjmů.

Saúdská Arábie a al-Káida

Masivní nasazení ropné zbraně srovnatelné s ropným embargem roku 1973 tedy v současnosti nepřipadá v úvahu. Nicméně někteří lidé, třeba ředitel CIA James Woolsey, předpovídají, že uchvácení moci radikály v Saúdské Arábii by mohlo vyústit v nasazení ropné zbraně proti Západu. Jenže být radikální nerovná se být iracionální a žádný saúdský stát, ať už by jeho náboženské nebo politické naladění bylo jakékoli, by nemohl odhodit prostředky, jimiž drží otěže moci. Nesmírné bohatství, jež z ropy plyne, nesvazuje producenty závislostí o nic méně než spotřebitele. Skutečná hrozba nespočívá v tom, že by zradikalizovaná Saúdská Arábie mohla přestat vyvážet ropu, nýbrž v tom, že by ropu vyvážela i poté, co by se zradikalizovala. Miliardy petrodolarů by se pak staly finanční municí globálních wahhábovských plánů.

Liší se však tento scénář až tak dalece od situace, s níž se střetáme dnes? Vždyť saúdské ropné bohatství finančně zajišťuje terorismus už dost dlouho. Je zjevné, že al-Káida je se saúdskou mocí na ropných trzích spokojena. V jednom ze svých prohlášení dokonce přiznala, že Saúdská Arábie "musí zůstat v bezpečí..., protože se jedná o primární zdroj finančních prostředků pro většinu džihádistických hnutí".

Snížení spotřeby, věc nežádoucí

Jestliže energetická bezpečnost znamená dostupnost dostatečných dodávek za přijatelné ceny, pak skutečný bezpečnostní problém vychází z moci trhu, z kartelového systému určování cen, který si diktuje uměle vysoké ceny, jež by na trhu soutěživém nikdy nemohly existovat. Ostatně právě záměr udržet si tržní moc vysvětluje odpor OPEC vůči Kjótskému protokolu, jehož realizace by mohla snížit světovou poptávku po ropě až o dvacet procent, a rovněž strach OPEC, že by si USA mohly vzít příklad z Evropy a drastickým zvýšením daní z energií bojovat proti závislosti na ropě.

Prezident Barack Obama opakovaně upozorňuje, že transfer bohatství do nepřátelských zemí produkujících ropu představuje vážnou hrozbu pro národní bezpečnost USA. Jeho plán na zásadní snížení americké spotřeby ropy ve snaze dosáhnout nižších emisí uhlíku a desetiletý plán vývoje čisté energie jsou chvályhodné aspirace. Jenže politika zaměřená na snižování spotřeby ropy nutně narazí na naléhavou potřebu oživit americkou ekonomiku.

Potřeba zachovat na Středním východě stabilitu kvůli energetické bezpečnosti má teď vedle naléhavé nutnosti vypořádat se s výzvami plynoucími z problémů v Íránu, Iráku a Afghánistánu až druhotný význam. I kdyby se však USA podařilo snížit spotřebu ropy až o sedmnáct procent, byly by stále nevyhnutelně závislé na ropě z Perského zálivu, a tedy na energetické bezpečnosti v regionu.

© Project Syndicate, 2009.

o autorovi

Šlomo Ben-Ami je bývalým izraelským ministrem zahraničí, nyní viceprezidentem Toledského mezinárodního střediska pro mír; též autor knihy Scars of War, Wounds of Peace (Válečné jizvy, mírové šrámy) s podtitulem Izraelsko-arabská tragédie.

Autor:

Z politiky se vytrácí obsah, mluví do ní natřásající se tetky, říká Decroix

  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

USA pozastavily dodávky bomb Izraeli. Nechtějí krveprolití v Rafáhu

8. května 2024  10:51,  aktualizováno  20:49

Spojené státy odložily plánovanou dodávku munice Izraeli a kvůli jeho operacím v Rafáhu na jihu...

Plat 200 tisíc čistého, k tomu tučné náhrady. Co čeká na nové europoslance

8. května 2024

Premium Poslední měsíc zbývá do voleb do Evropského parlamentu. A českých 675 kandidátů, kteří usilují o...

Monopol skončil. Čínské satelity obsazují orbitu, znepokojují Pentagon

8. května 2024

Čína buduje svou „flotilu“ satelitů v takovém tempu, že Spojené státy ztrácejí svou dominanci ve...

Další útok na politika v Německu. Někdejší primátorku napadli v knihovně

8. května 2024  12:47,  aktualizováno  17:57

Někdejší primátorku Berlína Franzisku Giffeyovou ve středu napadl útočník, těžkým předmětem ji...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...