Kde je ta ropa? Sýrie nepatří mezi země se strategicky významnou zásobou ropy.

Kde je ta ropa? Sýrie nepatří mezi země se strategicky významnou zásobou ropy. | foto: Reuters

Sýrie není Irák, žádnou ropu nemá. Důvod útoku je jiný, tvrdí expert

  • 28
Kdyby spojenci pod americkým velením skutečně vstoupili do konfliktu v Sýrii, žádné surovinové bohatství by nezískali. Navzdory spekulacím hovoří fakta jednoznačně: Sýrie má minimální zásoby a ropu musí dokonce dovážet. Takový důvod intervence vylučuje také odborník na Blízký východ Oldřich Vondruška.

Podobné hlasy se ozývají čím dál častěji, mimo jiné také v internetových diskuzích: "Američané baží po ropě, proto zaútočí na Sýrii."

Skutečnost ovšem tak prostá není. Na rozdíl od Iráku či Libye, kam v minulých letech spojenecké jednotky také zamířily, Sýrie žádná hodnotná naleziště nevlastní. S produkcí 0,4 milionu barelů ropy denně patří mezi malé hráče na ropném trhu.

Syrský konflikt

Zatímco například Irák zaopatřuje 3,8 procenta veškeré světové produkce a je druhým největším členem OPEC (Organizace zemí vyvážejících ropu), Sýrie má jen necelých půl procenta a do organizace ropných velmocí vůbec nepatří.

"V případě možného zásahu v Sýrii má ropa minimální význam," řekl iDNES.cz odborník na Blízký východ Oldřich Vondruška z Masarykovy univerzity v Brně. "Není žádný důvod, aby Západ intervenoval kvůli ropě. Takovou možnost bych vyloučil."

Režim Bašára Asada sice využívá ropná naleziště na severovýchodě země, jenže ty mu sotva stačí na pokrytí domácí spotřeby.

Dříve Sýrie vyvážela část zásob do Evropy, od roku 2011 však dodávky ustaly kvůli embargu Evropské unie a během občanské války dokonce musí Sýrie ropu dovážet ze spojeneckého Íránu.

Důležitější než ropa je stabilita

Jestliže se v souvislosti se syrskou válkou mluví o ropě, tak jen kvůli stabilitě celého regionu, který platí za ropnou zásobárnu světa. Ačkoliv jsou tedy syrské zásoby zhruba stokrát menší než v nedaleké Saúdské Arábii, případný zásah spojenců by trh významně ovlivnil.

Do konfliktu jsou totiž mimo USA zapojené také další blízkovýchodní státy a například Írán, světová pětka v ropné produkci. Situace v Sýrii má důsledky i na Irák, kde dochází k náboženským střetům mezi šííty a sunnity.

"Kdyby se bezpečnostní situace ještě víc zhoršila a hrozily by například teroristické útoky v celé širší oblasti Blízkého východu, tak by to mohlo zahýbat cenami ropy," říká Vondruška. "Samotné zásoby Sýrie ale takový důsledek nemají."

A to je podstatný rozdíl například oproti Iráku, kam vpadla alianční vojska v roce 2003, nebo válce v Libyi v roce 2011. Oba státy patřily a stále patří mezi největší exportéry ropy na světě. To Sýrie pro světové velmoci takovou přitažlivost nemá.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video