NKÚ kontroloval hospodaření Regionální rady v letech 2007 až 2011. Nedostatky kontroloři našli i u příjemců dotací. (Ilustrační foto)

NKÚ kontroloval hospodaření Regionální rady v letech 2007 až 2011. Nedostatky kontroloři našli i u příjemců dotací. (Ilustrační foto) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

NKÚ mluví o špatných dotacích za 27 milionů. ROP Severovýchod se brání

  • 4
Nejvyšší kontrolní úřad si posvítil na Regionální operační program Severovýchod. Zjistil neoprávněně vyplacené dotace za 27,4 milionu. Nedostatky byly i u příjemců dotací. Šéf dotačního úřadu potvrdil, že někteří příjemci budou muset část dotací vrátit.

Regionální rada Severovýchod rozděluje dotace v rámci Regionálního operačního programu (ROP) v Libereckém, Královéhradeckém a Pardubickém kraji. NKÚ kontroloval její hospodaření v letech 2007 až 2011. Podle své zprávy prověřil 13 projektů za 373,4 milionu korun.

Kontroloři našli neoprávněně vyplacené dotace za 27 milionů. U pětadvaceti milionů šlo o peněžní prostředky poskytnuté z rozpočtu EU, přiblížila mluvčí NKÚ Olga Málková.

Podle ní jsou podmínky dotačních smluv velmi tvrdé a už i drobné porušení povinností uvedených ve smlouvách by mělo vést k vrácení neoprávněně čerpané části dotace. "Teoreticky by tak příjemci podpory měli všechny neoprávněně čerpané dotace vrátit. Regionální rada jim ale vratku může snížit nebo úplně odpustit," doplnila Málková.

Podle šéfa Regionální rady Zdeňka Semoráda však evropská pravidla připouštějí vrácení například jen pěti procent z chybné dotace. "Což je v celkovém výpočtu diametrální rozdíl," poznamenal šéf úřadu ROP Severovýchod. Podle rady tak konečné sankce, které na základě kontrolních zjištění dopadnou na příjemce, nepřesáhnou 4,2 milionu korun.

Podle NKÚ se chybovalo při hodnocení. Rada oponuje

NKÚ konstatuje, že Regionální rada chybovala například při hodnocení technické kvality některých projektů, nedodržela prý třeba "pravidlo čtyř očí", tedy že projekty měly být hodnoceny dvěma na sobě nezávislými hodnotiteli. Regionální rada ovšem ve své reakci prohlašuje, že projekty do roku 2009 hodnotili dva úředníci Úřadu Regionální rady, jeden odborník na technickou kvalitu a šest členů expertní komise, tedy celkem devět lidí. Kromě toho neexistuje žádná zákonná nebo jiná norma, která přikazuje využít k hodnocení dva nezávislé experty, říká rada.

Hodnocení jednotlivých členů expertní komise je však podle zprávy NKÚ nepřezkoumatelné, to se například stalo v případě dotace na projekt Františkánského kláštera Hostinné. "Regionální rada prohlašuje, že členové expertní hodnoticí komise hodnotí na základě jasně definovaných otázek s tím, že hodnotí každý sám a výsledkem je průměr všech šesti hodnocení," reagoval Semorád na zjištění NKÚ.

"Celý systém hodnocení projektů v rámci ROP Severovýchod prošel auditem, který provedla firma PriceWaterhouseCoopers. Dále ho kontrolovalo ministerstvo financí a ministerstvo pro místní rozvoj. Systém je pravidelně předkládán na monitorovací výbory a koneckonců i samotný NKÚ v roce 2010 svou kontrolou potvrdil jeho bezchybnost," brání se Semorád.

Chybovali i příjemci dotací, peníze už vracejí

Kontroloři NKÚ našli nedostatky i u příjemců dotací. Například obec Křižany v Libereckém kraji při přestavbě hřiště podle nich uplatnila výdaje za jiné práce, než které byly provedeny, a nedodržela postup pro zadávání zakázek malého rozsahu. Semorád k tomuto případu řekl, že příjemce dotace fakturoval jiný povrch hřiště, než jaký byl definován v projektu a na hřiště dodán. V pátek 7. září obec vrátila 1,4 milionu korun, takže Regionální rada už neoprávněně proplacené prostředky získala zpět. 

Ani město Lázně Bohdaneč nepostupovalo podle NKÚ při zadávání veřejné zakázky v souladu se zákonem o veřejných zakázkách a neoprávněně tak čerpalo dotaci 4, 4 milionu korun. Toto pochybení města připouští i rada. "Město podle všeho čeká dle pokynů Evropské komise za toto pochybení pětiprocentní krácení dotace vyplacené na dotčenou zakázku. Z proplacených 51,2 milionu korun bude město pravděpodobně vracet 2,4 milionu," poznamenal Semorád.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video