Romům hrozí za blokádu stíhání

  • 36
Slovenským romským předákům, kteří ohlásili blokádu dálnic a přechodů, hrozí až dva roky vězení. Policie je podezírá, že podněcovali k narušování veřejného pořádku. Podle ministerstva vnitra se čeká jen na pokyn generálního prokurátora k zahájení trestního stíhání.

PŘEČTĚTE SI
Nepokoje na Slovensku

"Podezřelé osoby, proti nimž prozatím nebylo vzneseno obvinění, podněcovaly k narušování veřejného pořádku, za což jim hrozí trest odnětí svobody až na dva roky nebo peněžitý trest," uvedl mluvčí ministerstva vnitra Boris Ažaltovič.

Krizový štáb Romského parlamentu v sobotu požádal o okamžité propuštění všech Romů zadržených a uvězněných při nepokojích na středním a východním Slovensku.

Romští předáci se domáhají také stažení policie a vojáků a zrušení zákona, kterým se od března snižují sociální dávky, jinak pohrozili blokádou dálnic a hraničních přechodů v Košickém, Banskobystrickém a Bratislavském kraji.

Romský parlament zároveň vyzval zástupce romských organizací v zahraničí k protestům před velvyslanectvími Slovenska ve svých zemích.

Před slovenským velvyslanectvím v Budapešti se sešlo několik desítek lidí. Kabinet Mikuláše Dzurindy vyzvali, aby situaci na východě země řešila "mírovou cestou". Na druhé straně odsoudili rabování v obchodech.

Romští předáci o víkendu dále vyzvali k zastavení projevů násilí. Svou nespokojenost by podle jejich názoru měli dát Romové najevo pokojným způsobem na veřejných shromážděních.

Evropské romské centrum pro lidská práva také kritizovalo postup policie při zásazích proti rabování na východě Slovenska. Podle aktivistů by měl zásah v Trebišově, při němž se střetlo zhruba 400 místních Romů s 250 policisty, prověřit ministr vnitra Vladimír Palko. - více zde

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue