Romů ze Slovenska se vládní rada nebojí

Slovenskem otřásaly romské nepokoje. Nic zatím podle ředitele vládní rady pro záležitosti romské komunity Czeslawa Waleka ale nenaznačuje, že se chystá hromadný přesun Romů ze Slovenska do Česka. Oba státy ale přesto zavádějí systém včasného varování, který pomůže monitorovat situaci.

ODPOVĚDI CZESLAWA WALEKA

Podle Waleka ale obavy z přílivu slovenských Romů do Česka existují. "Hlavně po posledním zákroku slovenské vlády vůči romským spoluobčanům," doplnil v on-line rozhovoru. 

Rada byla zřízena v září 1997 a je stálým, poradním a iniciačním orgánem vlády pro otázky romské komunity. Má 28 členů, předsedu jmenuje a odvolává vláda, je jím člen vlády. V současné době tento post zastává Petr Mareš, ministr pro výzkum a vývoj, lidská práva a lidské zdroje.

Členy rady jsou například i náměstek ministra práce a sociálních věcí, vrchní ředitel správy služeb zaměstnanosti, či náměstek ministra financí, kultury, nebo zdravotnictví. V radě zasedají i příslušníci romské komunity po jednom z každého kraje.

Funkční období členů je dvouleté.

Za největší pozitiva fungování rady považuje Czeslaw Walek vznik koncepce romské integrace. "Dále zavedení terénních sociálních pracovníků. To je síť poradců, kteří pomáhají Romům překonávat různé problémy," vyjmenovává Walek.

Rada se podle něj zasloužila i o vznik systému stipendií pro romské studenty středních škol, o zřízení pedagogických poradců a zavedení nultých ročníků pro romské děti.

V Moravskoslezském kraji už z podnětu rady fungují romští policejní asistenti.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video