Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Romky se brzy vdávají a mají nižší vzdělání i příjem, ukázal průzkum

  • 214
Romské ženy v Česku mívají většinou základní či střední vzdělání bez maturity a nižší příjem. Vdávají se nejčastěji mezi 18. a 21. rokem a poté na nich leží většina péče o děti a domácnost. Ukázal to první podrobnější průzkum o postavení Romek u nás.

Nejčastěji žijí s rodinou v podnájmu a příjem mívají do deseti tisíc korun měsíčně. Ve většině se Romky setkaly ve svém životě s diskriminací jak při hledání práce, tak při shánění bydlení.

Celkem 46 procent dotázaných Romek vychodilo základní školu, čtvrtina se vyučila. Maturitu mělo 11 procent žen a tři procenta získala vysokoškolský titul. Tři procenta byla také bez vzdělání a tři procenta absolvovala zvláštní školu.

Zhruba sedm z deseti Romek mělo příjem do deseti tisíc korun. Třetina romských žen měla příjem do 5 000 korun, od 5 000 do 10 000 pak téměř dvě pětiny. Víc než 30 000 korun mělo kolem procenta romských žen.

Brzká svatba a tradiční rozdělení rolí v rodině

V domácnosti s méně než 5 000 korun žilo asi osm procent dotázaných. Asi šest procent žen bylo v rodině s příjmem nad 40 000 korun. Nejčastěji respondentky žily v domácnosti s příjmem mezi 15 000 a 20 000 korun, takto odpověděly tři z deseti žen. Tři čtvrtiny ze všech Romek žily ve větších městech.

O děti a domácnost se samy starají tři pětiny dotázaných žen. Necelé dvě pětiny Romek řekly, že se o péči o potomky a domácnost dělí s mužem. Dvě procenta dotázaných odpověděly, že tato práce leží hlavně na muži. Celkem 44 procent dotázaných uvedlo, že v rodině rozhodují společně s partnerem. Samo rozhoduje prý 34 procent žen. Dalších 22 procent žen řeklo, že v domácnosti rozhoduje muž.

Zhruba tři čtvrtiny vdaných žen měly svatbu do 21 let. Téměř dvě třetiny z nich přitom vstoupily do manželství mezi 18. a 19. rokem. Tři z deseti romských matek pak měly dvě děti, jedno 19 procent, tři děti 21 procent. Čtyři a více potomků mělo 17 procent žen. Téměř tři pětiny matek poprvé rodily před 21. narozeninami.

Unikátní průzkum přinesl cenné údaje

Průzkum, který pro organizaci Slovo 21 provedl tým Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy, neměl zatím v České republice obdoby. „Na otázky o životních podmínkách a postavení ve společnosti odpovídalo 600 žen od 17 do 77 let. Dotázané zpovídaly romské tazatelky a všechny rozdané dotazníky jsme dostali zpátky. Výsledky ale není možné zcela zobecnit,“ představila šetření jedna z autorek výzkumu Selma Muhič Dizdarevič.

„Průzkum probíhal od loňského podzimu do letošního května. Česku totiž zatím chyběly údaje o životě romských žen,“ dodala Martina Horváthová ze Slova 21.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video