Celkově tak rodiny městu dluží více než 27 tisíc korun.

Celkově tak rodiny městu dluží více než 27 tisíc korun. | foto: Eva Stejskalová / Městský úřad Vsetín

Romské rodiny neplatí půjčky, Vsetín začne vymáhat

Vsetínské radnici dochází trpělivost. Část romských rodin, kterým poskytla bezúročné půjčky na nákup rodinných domů na Jesenicku a Prostějovsku, peníze nesplácí. Hrozí jim bydlení na ulici. Město chce začít dluhy vymáhat.

Město vystěhovalo rodiny do starých domů loni na podzim na popud exstarosty Jiřího Čunka. Vystěhované rodiny mají podle smlouvy splácet měsíčně částku od 1500 do 2330 korun.

Dvě rodiny nezaplatily ani jednu splátku, další tři jsou ve skluzu. "Jedna rodina dokonce ve tříměsíčním," říká Vladimír Bartoň, ředitel Vsetínské správní a investiční příspěvkové organizace. Ta má na starosti správu městského majetku.

Celkově tak rodiny městu dluží přes 27 tisíc korun. Další rodina, obývající dům v Čechách pod Košířem, na nemovitost dosud nepodepsala kupní smlouvu a nehradí ani žádné platby.

Vsetínský místostarosta Lubomír Gajdušek (KDU-ČSL) si stěžuje, že medializace případu podněcuje Romy k další nečinnosti. "Celý případ je tak zcela záměrně zkreslován. Bohužel, s jeho medializací rodinám narostla křídla a ty teď mají pocit, že je na nich pácháno bezpráví, když po nich požadujeme, aby své závazky platily tak, jak ostatní občané," říká místostarosta.

Začne tvrdé vymáhání
Vsetín podle něj tedy přistoupí k tomu, co prý mohl učinit už dávno. Dlužné částky po rodinách začne vymáhat. Ty tak mohou o nemovitost přijít, a skončit na ulici.

Ze smlouvy totiž jednoznačně vyplývá, že pokud se dlužník dostane do prodlení ve splácení, je půjčka splatná okamžitě a celá. Z dlužné částky pak začíná nabíhat úrok. "Dosud jsme toto ustanovení nenaplnili ani v jednom z uvedených případů, teď ale začneme. Pokud nepomůže domluva, budeme problém řešit právní cestou," hrozí Gajdušek.

Bezúročné půjčky poskytlo město šesti rodinám, které už neměly právní nárok na náhradní bydlení. Jejich výše byla složena z ceny nákupu nemovitosti, z provize realitní kanceláře, která nemovitost vyhledala, a nákladů na potřebné dokumenty, jako je například vklad do katastru nemovitostí.

"V dlužné částce je zahrnuta i poskytnutá finanční hotovost určená na nutné opravy domu. Ve výši půjčky není ani minimální zisk," upozorňuje Gajdušek.

Se Vsetínem nekomunikujeme
Obhájci romských rodin nad posledními výroky ze Vsetína jen kroutí hlavou. Málokdo však chce k případu neplatičů říci něco více.

"Jsou to rodiny na Jesenicku. My s nimi nepracujeme, pracujeme se vsetínskými Romy," řekla iDNES.cz Marta Doubrová ze vsetínské Diakonie. Ta se přitom situací Romů dlouhodobě zabývá.

Daniela Cinsibusová, která žije s vystěhovanými Romy v obci Poschla, přiznává, že ani ona není obeznámena s nejnovějším vývojem. S rodinami prý v současné době není tolik v kontaktu. Připouští, že Romové řeší jiné záležitosti. "Pořád dávají trestní oznámení na exstarostu Čunka," říká.

Václav Zástěra, jednatel občanského sdružení Roma Vidnava, je sdílnější. A na vsetínskou radnici přímo rozzlobený. "Se Vsetínem už nekomunikujeme," říká. Od listopadu prý neobdrželi odpověď na dopis jedné rodiny, která se na radnici obrátila s žádostí o prominutí penále. Takové jednání prý nikdy nepamatuje. "Pokud se chovají takto, pak jsme s nimi přestali komunikovat," sdělil Zástěra iDNES.cz

Neteče ani pitná voda
Splátky jsou podle něho pro rodiny také neúnosně vysoké. Připomíná, že když se u soudu s jednou z rodin dohadoval splátkový kalendář, měla rodina platit měsíčně čtyři tisíce korun. "To je nad její možnost," myslí si Zástěra. Místostarosta Gajdušek však prý tehdy souhlasil s neplacením úvěru. "Došlo k ústní dohodě. Po dobu, co se bude splácet penále, nebudou muset splácet úvěr," připomíná Zástěra.

Podle něj jsou navíc rodiny vystaveny mnoha dalším těžkostem. V domech neteče pitná voda, proto se jim ji snaží zajistit právě sdružení Roma Vidnava. "Sociální politika se nedělá tím, že se lidé někam vystěhují," zlobí se na adresu bývalého místostarosty.

V rozpadlých domech, kam Vsetín rodiny vystěhoval, se prý za celou dobu nikdo neukázal. "Ve Staré Červené Vodě se jen objevil nějaký elektrikář a opravil tam šest zásuvek. Jinak se nic jiného za celou dobu nestalo," dodává.

Vsetínská radnice vystěhovala romské rodiny z pavlačového domu v centru města. Některé ubytovala v nově postavených kontejnerových bytech, další vystěhovala za hranice Zlínského kraje - kromě Staré Červené Vody i do Vidnavy a Vlčic na Jesenicku či do Dřevnovic na Prostějovsku.

Omlouváme se všem slušným čtenářům za to, že jsme zrušili diskusi pod článkem. Někteří jiní ji bohužel zneužívali k opakovaným rasistickým a vulgárním výpadům, které už nešlo mazat jednotlivě.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video