Místo demonstrací v Rotavě a Oloví, na které mělo přijít až tři sta lidí, zasedli romští předáci k jednacímu stolu na rotavské radnici. (ilustrační foto)

Místo demonstrací v Rotavě a Oloví, na které mělo přijít až tři sta lidí, zasedli romští předáci k jednacímu stolu na rotavské radnici. (ilustrační foto) | foto: Martin Stolař, MAFRA

Romové odvolali plánované protesty, pomohl je odvrátit šéf strojíren

  • 63
Ohlášené páteční demonstrace Romů v Rotavě a Oloví se podařilo odvrátit řediteli strojíren Rotas Jiřímu Hrůzovi. Pozval romské předáky k sobě do firmy, promluvil s nimi a ve čtvrtek je přivedl k jednacímu stolu na rotavskou radnici.

To byl pro početnou menšinu signál, aby plánované mítinky "za pokojné soužití" zrušila. Na každý mělo přitom přijít až tři sta lidí.

"Pan Hrůza má v Rotavě velké slovo. Romové mu věří, že začneme s městem jednat a vybojujeme nějaké body. Chceme hlavně práci," řekl Rudolf Koky, jeden z pořadatelů mítinku a šéfů sdružení Meta.

Podnikatel Hrůza žije v Rotavě téměř čtyřicet let a považuje se za patriota. "Musíme začít od toho, že zákon platí pro všechny. Schůzka na radnici je první krok. Oni řeknou, co by chtěli. My zase, co vadí nám. Na ulici to nevyřešíme," uvedl. Navrhl přizvat do výboru také romské starousedlíky, jejichž slovo má v minoritě váhu.

Romové by chtěli, aby se spory a napětí mezi majoritou a minoritou uklidnily. Na radnici proto žádali, aby se zrušila vyhláška, která zakazuje posedávání na obrubnících u obchodů v centru města (více o vyhlášce čtěte zde). Starostka Iva Kalátová jim však v tomto odmítla vyhovět. Věří, že je vyhláška účinná a z města se tak dostali zevlouni, kteří jen obtěžovali kolemjdoucí.

"Chápeme, že vyhláška je obecná a platí pro všechny, ale je zřejmé, že se dotýká hlavně Romů," řekl ČTK Štefan Tišer z plzeňského Sdružení Romů a národnostních menšin. Sám nicméně dohodu vítá. "Nechceme žádné střety. Ale chtěli jsme vytvořit dialog, kde by se naše požadavky mohly řešit," uvedl.

Romové také na schůzce navrhovali založit v Rotavě výbor pro národnostní menšiny. S tím však starostka opět nesouhlasila, argumentovala tím, že ve městě nebydlí více než 10 procent lidí s jinou než českou národností.

Místo výboru se tak obě strany dohodly na založení sociální komise. Majorita a minorita v ní však musí mít podle Kalátové stejně početné zastoupení.

"Jednání i tak považujeme za úspěšné. Pevně věřím, že to bude pozitivní pro obě strany, majoritu i minoritu," komentoval schůzku Koky.

O schůzce dala starostka hlasovat

Ještě než Romové ve čtvrtek demonstraci odvolali, sešlo se ve středu večer mimořádně zastupitelstvo. Přišla tam asi stovka lidí. Stěžovali si na nesnesitelné soužití s nepřizpůsobivými, kteří se do města v posledních letech díky levným bytům stěhují. Vadí jim nepořádek, krádeže, vandalství, slovní i fyzické útoky.

"Mám strach jít po Rotavě. Když se proti mně postaví tři výrostci, policie mě neochrání, protože není vidět. Romy nic nenutí, aby se začlenili," zaznělo na zastupitelstvu.

"Máme tu tichý teror, rasismus naruby. Lidé mají strach. Policie je bezmocná, svázaná zákony," poznamenal jiný člověk v debatě.

Několik diskutujících nabádalo ostatní, aby se nebáli výtržníky okřiknout. "Nebuďme lhostejní. Jsme v právu a nebojme se ozvat se. Já si troufnu, i když si tím říkám o ránu pěstí. Když ukážu, že se jich nebojím, dají si říct spíš, než kdybych kolem nich chodila se zavřenýma očima," vyzývala Anna Heroutová. "Já je napomenul a skončil jsem v nemocnici," reagoval starší muž.

Ke kritikům strážníků se nečekaně připojila i jejich velitelka, starostka Iva Kalátová. Za práci svých podřízených se veřejnosti omluvila. Podle ní mnozí strážníci nemají k práci vztah. V emotivním projevu pak Kalátová občany vyzvala: "Žeňte strážníky k tomu, aby pracovali, když je vidíte."

Podle zastupitele Christose Duludise by městská policie měla při kontrole dodržování vyhlášky o pořádku přitvrdit. "Je to slabé. Policie musí být vidět, hledat chyby. Je to jediná šance, jak znepříjemnit život lidem, které tu nechceme. Tvrdě po nich jít. Je to naše město," pronesl Duludis a zaplněný sál mu zatleskal.

Šéf celorepublikové policie v Rotavě Martin Hanák lidi nabádal, aby se nebáli trestné činy oznamovat a při vyšetřování pak svědčit. "Stěžujete si, že policie nic nevyšetří. Ale ani nemůže, když se nic nedozví. Nebojte se, jinak pachatelé dostanou křídla," promluvil Hanák k lidem na zasedání zastupitelstva.

V emocemi nabité atmosféře udělala starostka Kalátová na zastupitelstvu něco nečekaného. Na závěr zasedání nechala občany v sále hlasovat, jestli má vedení města s romskými předáky jednat u kulatého stolu a vyhnout se tak mítinku. Zvedl se les rukou.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video