Extremista provokuje policisty

Extremista provokuje policisty - Více než tři stovky rasistů v sobotu 18. 10. 2008 zaútočilo na litvínovské sídliště Janov, kde žije početná skupina Romů. | foto: Karel Kopáč, MF DNES

Romové začali monitorovat akce neonacistů, záznamy dávají policistům

  • 139
Neformální romské sdružení Gypsy Radical se obává stále častějších akcí neonacistů, které směřují právě proti romské komunitě v Česku. Sdružení proto začalo monitorovat akce extremistů, při nichž jsou podle Gypsy Radical porušovány zákony.

Romské uskupení, které se drží v anonymitě, dnes informaci zveřejnilo na serveru romea.cz. "Romové už nechtějí mlčky přihlížet neonacistickým provokacím," stojí v prohlášení. "Našim cílem není vyvolávat konflikt, tak jak to chtějí právě neonacisté," uvedli dále aktivisté.

Gypsy Radical proto již monitoruje údajná porušování zákonů ze strany extremistů a záznamy předává policii. "Dalším našim cílem je vyburcovat Romy k nenásilné aktivitě," konstatovali autoři prohlášení, kteří o své činnosti chtějí informovat na internetových stránkách.

Romové na nich již poukázali na údajné vysoké náklady, které stát vynakládá na nasazení policejních jednotek na akcích ultrapravicových radikálů. Podle Gypsy Radical například bylo v uplynulých měsících na čtyřech akcích extremistů v Litvínově celkem nasazeno přes dva tisíce policistů; náklady aktivisté bez upřesnění vyčíslili na více než deset milionů korun.

Policejní dohled tří stovek policistů, které podle nich byly nasazeny na akci hlídek takzvaných ochranných sborů ultrapravicové Dělnické strany v únoru v Postoloprtech na Lounsku, si podle Gypsy Radical vyžádal náklady 300 tisíc korun. - čtěte Extremisté „dělali pořádek“ v Postoloprtech

Extremismus řeší Langer i Kocáb

Rostoucí aktivity extremistů namířené proti obyvatelům vyloučených lokalit přidělávají vrásky také ministrům. Ministr vnitra Ivan Langer dnes vládě předložil analýzu příčin sociálního vyloučení obyvatel některých lokalit.

Podle odhadu ministerstva vnitra je nyní v Česku takových lokalit celkem asi 300, žije v nich kolem 80 tisíc lidí. Zvláštní analýzu příčin narůstajícího extremismu Langer ministrům předloží do konce dubna.

Vládní strategii boje proti sociálnímu vyloučení by měl do konce roku vypracovat ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb. "Pro vládu České republiky musí být tento vývoj alarmující, protože v případě, že by nenašla způsob a systém, jak mu čelit, tak by se mohlo řádění extremistických skupin neustále stupňovat," řekl dnes novinářům po jednání vlády Kocáb.

"Nyní rozšiřují svůj okruh působení proti Romům, proti Židům, ale také proti sexuálním menšinám; a v budoucnu to může pokračovat," dodal.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video