Po týdenním pobytu ve školní tělocvičně se Romové z nebezpečného domu v...

Po týdenním pobytu ve školní tělocvičně se Romové z nebezpečného domu v předlické ulici Beneše Lounského přestěhovali do ubytovny v Čelakovského ulici ve čtvrti Krásné Březno. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Romové si stěžují na ubytovnu, kam se museli přestěhovat z ghetta

  • 467
Romové, kteří byli nuceni opustit polorozpadlý dům v ústeckých Předlicích, si stěžují na podmínky v ubytovně, kterou jim sehnal magistrát. Jejich dům statik označil za neobyvatelný. Vzhledem k tomu, že i další zástavba v Předlicích je ve špatném stavu, hrozí, že se odstěhují další lidé.

"Tento dopis píšeme ve strašné situaci, kdy jsme přišli o domov. Naší situaci čelíme osamoceni, za nezájmu odpovědných, bez pomoci," stojí v dopise, který podepsalo všech devět dospělých Romů, kteří zde bydlí se svými 27 dětmi.

Dočasní nájemníci poukazují na to, že v ubytovně je špatná hygienická situace, vládne v ní "vězeňský režim" a údajně se tam kšeftuje s drogami.

Z ghetta do ubytovny

Romům dočasně žijícím v ubytovně v Krásném Březně nařídil magistrát vystěhovat se z Předlic už v říjnu, ti to ale odmítli. Nakonec se vystěhovali až 2. listopadu, dočasný azyl našli v tělocvičně předlické základní školy. Ze školy se po deseti dnech přestěhovali do ubytovny v Krásném Březně, kde přebývají dosud.

Situace v Předlicích vzbudila pozornost, když se tam v září zřítil strop domu v Hrbovické ulici a v sutinách zemřela mladá žena. Magistrát poté nařídil dotčený dům spolu s dalším zbourat.

"Za nevyhovující ubytování v lichvářské ubytovně platíme neskutečně přemrštěné částky. Za jednopokojový byt IV. kategorie s plísní a nebezpečnými elektrickými rozvody platíme částky od 10 500 korun do 14 500 korun," píší dál v dopise.

Jak dlouho v ubytovně Romové zůstanou? Nikdo neví

Nevalné podmínky ubytovny v Čelakovského ulici v Krásném Březně potvrdila mluvčí firmy CPI Byty, která objekt vlastní. "Ubytovna je ve stavu, jenž umožňuje provoz, ale stav interiéru bohužel odpovídá 'klientele', která ubytovnu obývá," řekla mluvčí Michaela Winklerová. Výši nájmu nekomentovala, podle svých slov nemá potřebné informace.

Nejvíce přestěhovaným Romům vadí, že nevědí, jak dlouho v ubytovně zůstanou. "Původně jim bylo řečeno, že tam zůstanou měsíc. Teď mají informace, že tam budou nejmíň tři měsíce," řekl Miroslav Brož z občanského sdružení Konexe, který se snaží Romům pomoci.

Sami Romové žádají, aby jim magistrát a neziskové organizace pomohly urychleně najít jiné bydlení. "Otázka, jak dlouho tam zůstanou, nepatří magistrátu, ale zmiňovaným obyvatelům. Ti si ve spolupráci s neziskovými organizacemi hledají trvalé bydlení," řekla mluvčí města Romana Macová. Jinými slovy, magistrát už do situace kolem přestěhovaných Romů aktivně zasahovat nebude.

Na hledání řešení pracujeme, říkají pracovníci Člověka v tísni

Nezisková organizace Člověk v tísni už přitom dříve avizovala, že nové bydlení dočasně přestěhovaným Romům najít pomůže. Na dopis z ubytovny reaguje organizace zdrženlivě. "Sociální pracovníci jsou povinováni zachovávat mlčenlivost o okolnostech, které se týkají rodin, se kterými pracují. Nikdy nekomentujeme situace konkrétních rodin, pokud k tomu nejsou naši pracovníci zmocněni," řekl Jan Černý z organizace.

Podle Černého aktivita sdružení Konexe k vyřešení problému kolem přestěhovaných rodin nepřispívá. "Můžeme říci, že existovala dohoda s konkrétními vlastníky bytů, která byla po začátku mediální show sdružení Konexe ze strany vlastníků bytů zrušena. Ale stále na hledání řešení pracujeme," dodal Černý.

Pak zbývá ještě možnost, že by se Romové mohli vrátit do domu v ulici Beneše Lounského. To by ale bylo možné jen v případě, že objekt jeho majitel v souladu s výzvou magistrátu opraví. Zda k tomu dojde, není jasné.

Hrozí stěhování dalších lidí

Není vyloučené, že se podobná situace bude opakovat a že nuceni opustit své domovy v Předlicích budou i další Romové. Ve špatném stavu je totiž v Předlicích řada dalších domů.

"Stavební úřad předal vytipované poškozené objekty k posouzení statikovi. Na posuzování vzhledem k množství objektů se stále pracuje," uvedla mluvčí města Romana Macová.

Jejich přesný počet Macová s odvoláním na stavební zákon odmítla prozradit. "V rámci naší znalosti situace v Předlicích odhadujeme, že je 29 objektů v havarijním stavu, z toho ve dvou domech bydlí nájemníci," vypočítal však už dříve ředitel ústecké pobočky Člověka v tísni Vít Kučera.

Pokud statik označí za neobyvatelné další domy, mohla by nastat obdobná situace jako v případě Romů z ulice Beneše Lounského. "Přestěhování by se mohlo týkat desítek lidí," odhaduje Brož. Kdy statik rozhodne, není zatím jasné.

Z domu v Předlicích (červená) se Romové přestěhovali na ubytovnu v Krásném Březně (modrá).

Z domu v Předlicích (červená) se Romové přestěhovali na ubytovnu v Krásném Březně (modrá).

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video