Do školní tělocvičny lidé chodí jen přespat. Den tráví ve svých bytech v

Do školní tělocvičny lidé chodí jen přespat. Den tráví ve svých bytech v nebezpečném domě. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Romové vystěhovaní do tělocvičny se vracejí do nebezpečného domu

  • 24
Žáci základní školy v ústecké čtvrti Předlice přišli o hodiny tělocviku. Tělocvičnu místo nich obsadili lidé z nedalekého zdevastovaného domu, který je vážně narušený, a hrozí, že spadne. Ve škole mají přebývat až do středy. Většinu času přesto tráví v nebezpečné stavbě.

"Děti byly zklamané. V pondělí se vždycky těší do školy kvůli tělocviku, dnes jsme měli mít nácvik šplhu na tyči. Místo toho mají výtvarnou výchovu a kreslí, co se jim líbilo o víkendu," popsala učitelka třídy 2. B Veronika Holá.

Obyvatelé tělocvičny mají své domovy v domě v ulici Beneše Lounského, který statik označil za neobyvatelný. Vedení města se proto už od 25. září snaží nájemníky přesvědčit, aby se vystěhovali. První nabídku na ubytovnu v Čelakovského ulici, kde byl nepořádek a štěnice, lidé odmítli. Na tělocvičnu nakonec 36 lidí, z toho 27 dětí, kývlo v pátek (o stěhování zde).

"Bylo to pro mě překvapení, nečekal jsem to. Byl jsem už doma v Děčíně, když zavolal ředitel městské policie a ptal se, jestli jim vyjdeme vstříc. Sekretářka, která bydlí v Ústí, jim otevřela školu. Matrace zajistila městská policie," popsal ředitel školy Martin Košnar.

Noví obyvatelé školy mají k dispozici dvě sprchy a toalety v budově tělocvičny. Vařit si ale mají chodit zpátky do svých bytů. Na pořádek v tělocvičně dohlíželi přes víkend dva asistenti prevence, kteří spolupracují s městskou policií.

Podle ředitele Košnara bydlí někteří lidé v předlické tělocvičně už podruhé. Jsou to členové rodiny Červeňákových, která před 19 lety odjela na Slovensko, pak se ale vrátila a protože v jejich bytech už byli jiní nájemníci, vedení města je tehdy na čas nastěhovalo právě do tělocvičny.

Do domu si chodí vařit, říkají strážníci

V pondělí dopoledne ale byla tělocvična prázdná. "Asi na úřadě řeší svoji situaci," uvažoval ředitel Košnar.

Skutečnost byla jiná. Lidé se vrátili do zničeného a nebezpečného domu, odkud se je magistrát snaží dostat. Někteří stáli v oknech, další se dívali na televizi. Jedna z žen otevřela dveře, když ale zahlédla novináře, okamžitě je zabouchla.

"My víme, že si chodí vařit do toho domu. Protože je budova soukromého vlastníka, nemůžeme s tím nic dělat," reagoval zástupce ředitele městské policie Jan Novotný.

Do školní tělocvičny, kde mají osobní věci, doklady a oblečení, totiž lidé chodí jen přespat. "Pokud se pohybují v domě, pak na vlastní nebezpečí," uvedla mluvčí magistrátu Romana Macová.

Jak dlouho to takto bude trvat, není jasné. "Původně to mělo být jen do pondělí. Když zatopíme, mohou tady ale být déle," říká ředitel školy Košnar.

O novém bydlení se rozhodne ve středu

Podle Víta Kučery z organizace Člověk v tísni budou lidé přespávat v tělocvičně do středy. "Ve středu se má uzavřít jednání o novém bydlení," říká Kučera. Rodiny by měly získat nové domovy v činžovních domech v okolí.

Dům v ulici Beneše Lounského není jediný zchátralý a nebezpečný v této lokalitě. Podle statika je v Předlicích neobyvatelných celkem 29 budov. V jedné z dalších bydlí třeba Gizela Karičková.

"Byla tady elektrika i voda. Majitel ale neplatil, tak nám všechno vypnuli," říká.

Topí si dírou ve zdi, kam přikládá parkety z okolních zdemolovaných domů. Vodu na vaření nosí v lahvích od známých, na praní ji bere v potoce. Vaří na improvizovaném vařiči z kamenů. Shodou okolností je to teta pětadvacetileté ženy, která 19. září zahynula v domě ve vedlejší Hrbovické ulici, když se na ní zřítil strop (o neštěstí zde).

Domy totiž rozebírají zloději kovů, kteří kradou vše železné včetně nosných traverz. Na nebezpečí strážníci upozorňují cedulemi s nápisy v češtině, němčině a romštině. Jednu přitloukli 26. září i na dům v ulici Beneše Lounského, jehož nájemníci teď přespávají v tělocvičně. Cedule už na rozdíl od nájemníků z domu zmizela.

Majitel Klement Bruncík začal domy opravovat, jenže podle magistrátu to nic nemění na tom, že nejprve se mají nájemníci vystěhovat. "Dále platí rozhodnutí stavebního úřadu, který do domu zakázal vstup a majiteli uložil provést opravu. Práce, které majitel dosud udělal, jsou neodborné, nedostatečné a stav domu neřeší," sdělila mluvčí magistrátu Macová (o opravách domu zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video