Člen Česko-romského sdružení v Novém Boru Štefan Gorol je odmítnutím pomoci rozhořčen.

Člen Česko-romského sdružení v Novém Boru Štefan Gorol je odmítnutím pomoci rozhořčen. | foto: Radek Petrášek, ČTK

Romové v Boru chtěli uklízet hřbitov. Starosta řekl ne, bál se krádeží

  • 45
Radnice v Novém Boru, který nechvalně proslul mačetovým útokem v jednom z místních barů, odmítla pomoc Romů. Ti přišli s nabídkou uklidit před zimou místní Lesní hřbitov. Starosta se však mimo jiné bál toho, že na hřbitově něco ukradnou.

"Vzhledem k tomu, že se v těchto dnech koná v Liberci soud s útočníky z takzvaného mačetového útoku, jsme chtěli ukázat, že Romové nejsou jen ti, kteří páchají trestné činy, ale umí pomoci svému městu. Proto jsme nabídli vedení radnice, že uspořádáme brigádu a uklidíme hřbitov," uvedl Pavel Danys, který je tajemníkem Česko-romského občanského sdružení v Novém Boru.

"Po prvotním projednání u místostarostky Stanislavy Silné, kterou navštívil pověřený člen našeho výboru Dušan Gorol, byl náš návrh kladně přijat. Následně do toho vstoupil starosta města Jaromír Dvořák a panu Gorolovi sdělil, že si tuto nabídnutou pomoc nepřeje," dodal. 

Místostarostka Silná však popřela, že by s Romy jednala osobně, protože byla a je na dovolené v Belgii. S Romy pouze telefonovala: "Mně se jejich iniciativa líbila, ale nic jsem jim neslíbila, řekla jsem, že se musí obrátit na pana starostu."

Starosta Boru: Romové by si měli nejprve uklidit u sebe

Romové to udělali, ovšem Jaromír Dvořák jejich nabídnutou ruku odmítl. "My jsme za každou pomoc vděční, ale v případě Lesního hřbitova jsem měl dva důvody, proč říci ne. Hřbitov je unikátní v celé republice tím, že se v něm množí rododendrony. Místo proto potřebuje odbornou speciální péči. Druhý důvod je v tom, že kdyby se najednou na hřbitově objevilo dvacet až padesát Romů a kdyby se ztratil jediný měděný štítek z nějakého náhrobku, lidi by mě ukamenovali, že jsem je tam pustil," vysvětlil.

Starosta šel ještě dál a Romům řekl, že by si měli nejdřív uklidit před svými domy, a nabídl jim k úklidu jiné oblasti, například ulici Havlíčkovu, Podskalskou, nebo dětské hřiště v Arnultovicích.

Chtěli jsme udělat dobré gesto, říkají Romové

Romové tento postoj nechápou. "Chtěli jsme učinit dobré gesto. V sobotu jsme se chtěli setkat na náměstí, vzít hrábě, lopaty, košťata a jít průvodem na Lesní hřbitov. Chtěli jsme demonstrovat, že lidé se dělí jen na dobré a špatné a vůbec nezáleží na tom, jestli to jsou Romové, nebo bílí," podotkl Štefan Gorol, člen Česko-romského občanského sdružení.

"Tohle rozdělení pan starosta asi vidět nechce. Stejně jako pan Čunek, který mluví o vidlích. Opravdu se bojíme, aby tady nedošlo, jako před válkou v Německu k Noci dlouhých nožů, k Noci dlouhých vidlí," doplnil. 

Na otázku, jestli není škoda takto nabídnutou pomoc Romů odmítnout, starosta Dvořák konstatoval: "Městu by nejvíc pomohlo, kdyby se Romové chovali slušně a dodržovali zákony."

Co se stalo při mačetovém útoku

Takzvaný mačetový útok se odehrál loni 7. srpna v novoborském baru Pivní pomoc. Dva mladíci chtěli tehdy hrát na automatech a obsluha je kvůli věku požádala o občanský průkaz. Na barmanku byli drzí a pak se do záležitosti vložil jeden z hostů. Údajně jednoho z mladíků udeřil a vyhodil jej ven.

Za pár minut vtrhli do herny Romové s mačetami. Tři napadení muži skončili po útoku v nemocnici s mnohočetnými sečnými poraněními. Jeden utrpěl těžká zranění a musel se podrobit operaci. Lékaři mu při ní nahradili část lebky platinovou destičkou. Pět útočníků už stanulo před libereckým soudem na začátku listopadu. Další líčení je naplánováno na 14. prosince.

Čtyři útočníci jsou obviněni z pokusu o vraždu, jeden z těžkého ublížení na zdraví. Hrozí jim i výjimečné tresty.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video