Hotel Podhoran v centru Bystřice pod Hostýnem. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Pod Hostýnem tiká časovaná bomba, bystřický hotel plný sociálně slabých

  • 118
Před rokem začalo velké stěhování sociálně slabých lidí do hotelu Podhoran v Bystřici pod Hostýnem. Vztahy mezi jeho obyvateli a starousedlíky jsou špatné, počet krádeží v obchodech raketově vzrostl, veřejné demonstrace se ale zatím nekonaly.

Asi šestiletý kluk zápasí s dveřmi, které jsou na něj příliš těžké. Pak vyjde ven a sedne si na schody. Chvíli ho zajímá policejní auto naproti, ale za chvíli se zvedne a loudá se pryč. Pryč od místa, kde bydlí - hotelu Podhoran v samém centru Bystřice pod Hostýnem.

Extremisté čekají na spouštěč, varuje odborník

Posilovat bezpečnost, vychovávat mládež a bedlivě hlídat, jestli je kriminální skutek osamocený čin, nebo součást organizace. Takové rady má pro vedení Bystřice pod Hostýnem odborník na extremismus Miroslav Mareš z Masarykovy univerzity v Brně.

"V Americe dobře fungují takzvané sousedské hlídky, obdoba našich někdejších pomocných hlídek Veřejné bezpečnosti. K tomu asi spějeme," říká Mareš.

Do Bystřice pod Hostýnem se loni začali ve velkém stěhovat Romové. Teď jich tam bydlí až 150 v jedné budově, navíc se často po pár měsících střídají. Jak velké je to lákadlo pro extremisty?
V celém Česku jsou teď silné rasistické předsudky, lidé často vnímají jako nebezpečí už jen to, že se Romové nastěhují do sousedství. I kdyby nic zlého nedělali. Pokud tam navíc vznikají mládežnické gangy nebo se třeba množí krádeže, pak je zaděláno na problém.

Právě to se v Bystřici děje.
Pak se to opravdu může vyhrotit. V poslední době nepokoje vznikají právě tam, kde dřív problémy nebyly a v krátké době se tam situace zhoršila. Když se desítky Romů najednou nastěhují tam, kde dosud nebyli, má to ještě mnohem větší účinek.

Jak extremisté fungují? Reagují na to, co se stane, nebo záminky sami vyvolávají a vyhledávají si lokality?
Čekají na spouštěč. Až se někde stane to, co v poslední době třeba v Duchcově nebo v Budějovicích, tedy že se situace vyhrotí a přejde do násilí. Lokality, kde se to může stát, monitorují. Často je chyba státu, že nedělá totéž, neřeší to včas a nechá situaci vygradovat.

Předloni se rasové nepokoje rozšířily z Rumburku na téměř celý Šluknovský výběžek. Teď je podobná situace v Českých Budějovicích. Může se to rozšířit dál?
Obecně je tendence to rozšiřovat. Lidé si navíc začínají uvědomovat, že tam, kde se situace vyhrotí, tam se řeší. Stát se o to místo začne zajímat, je tam víc policistů. Může se stát, že takto mohou zviditelnit problémové lokality.

Co mohou lidé a radnice v Bystřici dělat?
Zakázat někomu, aby stěhoval lidi do hotelu, nemůže nikdo. Takže jim nezbývá než posilovat bezpečnost, vychovávat mládež. Účinná může být hrozba odebrání dětí, pokud o ně rodiče řádně nepečují, nebo sociálních dávek. V některých místech se osvědčili asistenti prevence kriminality, kteří jsou z řad Romů.

Ti fungují třeba ve Vsetíně, jenomže tam je romská komunita stabilní. Ti lidé tam žijí generace, znají se a mají mezi sebou autority. To u lidí, kteří jsou sestěhovaní z celé Moravy, není.
Pokud se nenajdou autority uvnitř, musí se najít jinde. V Americe třeba mají tzv. sousedské hlídky, podobně u nás fungovaly pomocné hlídky Veřejné bezpečnosti a zřejmě k tomu zase spějeme. Jenomže v nich musí být respektovaní občané, a ne radikálové. K tomu zatím ale nejsou zákonné možnosti.

Je to jeden z mála hotelů v Česku, který je beznadějně zaplněný. Dokonce přeplněný. Jenže za to nevděčí letní turistické sezoně, ale byznysu se sociálními dávkami.

Ten se v Bystřici rozjel přesně před rokem v létě, když začal majitel Podhoranu, podnikatel Radovan Křemeček, stěhovat první Romy.

Momentálně je jich v hotelu kolem 150, přestože budova je zkolaudovaná na 96 lůžek. Bydlí v hotelových pokojích s patrovými postelemi. Vaří i perou společně.

Když se MF DNES zajímala o to, jak situace v místě vypadá s odstupem času, Křemeček mluvit odmítl. "Nebudu k tomu nic říkat, Podhoran prostě funguje," reagoval.

Odhadem třetina až polovina z celého počtu jsou děti. A právě ty je ve městě vidět a slyšet nejvíc.

Třeťák měl gang k okrádání školáků

Množství krádeží v obchodech se za poslední rok zvedlo o 200 procent. V naprosté většině případů jde o děti, které jsou právně nepostihnutelné, a tak je policie může jen doprovodit k rodičům.

Problémy byly i ve škole, kde si jeden třeťák vytvořil vlastní gang a obíral ostatní školáky o drobné či svačiny. Ani dětská hřiště nejsou stranou jejich zájmu.

"Jsme zvyklí na to, že si děti na hřišti hrají a dospělí na ně dohlížejí. Ale na děti z Podhoranu nedohlíží nikdo. Dospělí je vypustí ven a o víc se nestarají," popsal šéf městské policie Radek Sigmund.

Právě strkanicí na hřišti přitom začaly současné nepokoje v Českých Budějovicích. A podle experta na extremismus Miroslava Mareše z brněnské Masarykovy univerzity se může situace v Bystřici vymknout velmi snadno.

"V poslední době nepokoje vznikají právě tam, kde dřív nebyly. Lidé si navíc začínají uvědomovat, že teprve až jsou problémy, tak je stát řeší. A zase jen tam, kde jsou," varuje Mareš.

Radnice má svázané ruce

Podnikání se sociálními dávkami je postavené na tom, že majitel nastěhuje do nemovitosti lidi, kteří mají nárok na takzvaný doplatek na bydlení.

"Jde o dávku pro lidi, kteří jsou v hmotné nouzi. A vyplácí se přímo majiteli toho objektu, ve kterém bydlí, aby nedošlo k jejímu zneužití," upřesnila mluvčí krajského úřadu práce Miriam Majdyšová.

Za jednoho dospělého, který na Podhoranu bydlí, dostává majitel hotelu od státu zhruba 3 500 korun, za dítě o něco méně. Čtyřčlenná rodina, která je v hmotné nouzi, tak utratí měsíčně za bydlení přes deset tisíc korun. Radnice do vztahu podnikatele a státu zasahovat nemůže.

"Nejlepší cesta, jak z toho ven, je změnit zákon o sociálních dávkách. Tyhle problémy se týkají celé země," míní starosta Zdeněk Pánek.

Zkouší to přes poslance, jednal i s vedením úřadu práce. "Když chtějí, umí měnit zákony dost rychle," upozornil Pánek.

Druhá možnost je hotel koupit. Křemeček ho loni nabízel radnici za 25 milionů korun, zastupitelé však rozhodli, že za něj nedají víc než 13 milionů. Nato začal podnikatel stěhovat první nájemníky.

Zatím tak radnice aspoň důsledně kontroluje, co kontrolovat může. A pokud to není v pořádku, pokutuje.

Majitel proto dostal pokutu například za nesplnění oznamovací povinnosti nebo překročení kapacity hotelu. Zatím se pohybovaly při spodní hranici, když však opakovaně nebude respektovat kolaudační rozhodnutí, může zaplatit až milion. A to by pro podnikatele, který Podhoranem ručí za úvěry v řádech milionů korun, mohlo být likvidační.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue