Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Romové v Česku se mají lépe než před pěti lety, soudí Rada Evropy

  • 148
Situace Romů v Česku se v oblasti lidských práv v posledních letech do jisté míry zlepšila, uvedla Rada Evropy. Od publikace předchozí zprávy před více než pěti lety, v níž byla České republice vytýkána diskriminace romské menšiny, se stát polepšil, i když má stále dost práce před sebou.

Podle oficiálních údajů sice klesl v zemi počet násilných činů motivovaných rasovou nesnášenlivostí, ale ty, které se udály, vzbuzují obavy, že česká justice a policie ne vždy zajišťují obětem dostatečnou ochranu. Podobné znepokojení vyvolávají případy policejních excesů vůči rasovým menšinám.

Existuje nicméně návrh zákona o inspekci bezpečnostních sil, který má nad nimi zajistit vládní dohled. Jestliže v právní oblasti nastal pokrok v boji proti rasismu, legislativní prostředky na ochranu proti diskriminaci nejsou podle dokumentu stále dostatečné.

Evropská komise proti rasismu a netoleranci (ECRI), která jako orgán Rady Evropy tuto zprávu vypracovala, dále pochválila i nejvýše postavené české politiky, že odsoudili projevy extremismu a hrozili tvrdým opatřením zejména proti neonacistickým skupinám. Příkladné jsou i obce, které přijaly opatření zabraňující shromažďování extremistů.

Na druhou stranu někteří politici údajně z protiromských nálad dokázali těžit politický kapitál a znepokojivá je "existence politické strany s podporou extrémní pravice, která je opět aktivnější", i šíření protiromských nálad v tisku a na internetu. Rada touto výtkou podle všeho myslí Dělnickou stranu.

Dopředu jdou i školy

Pokrok podle ECRI nastal i v českém školství, kde zvláštní školy, kam byly dříve posílány děti ze sociálně hůře přizpůsobivých romských rodin, nahradily specializované základní školy přijímající jen skutečně handicapované děti. Přijímání romských asistentů do škol je dle zprávy krok správným směrem, ale opatření naráží zatím na nedostatek takovýchto pracovníků a i financí.

Životní úroveň Romů a jejich integrace do většinové společnosti se nicméně příliš nezlepšila, konstatuje zpráva. Romové jsou podle ní nadále znevýhodňováni ve školství a pracovněprávních vztazích, nadále narážejí na potíže v oblasti bydlení a zdá se, že jejich segregace v tomto směru dál pokračuje.

Jako "abnormální" úředníci vyhodnotili množství romských dětí posílaných sociálními úřady do dětských domovů z ekonomických nebo sociálních důvodů.

Antisemitismus žije v malých enklávách

V Česku jsou podle RE zaznamenávány i sporadické případy antisemitských skutků vůči osobám nebo majetku. "Malé enklávy přetrvávajícího antisemitismu v ČR existují; antisemitská vyjádření jsou na internetu a často je obtížné proti nim bojovat, neboť využívají zahraničních serverů...

Některé neonacistické skupiny v uplynulých letech organizovaly demonstrace s antisemitským obsahem," stojí ve zprávě. ECRI projevuje rovněž nespokojenost s azylovou politikou, která zabraňuje nelegálním imigrantům mít v repatriační proceduře ochranu podle mezinárodního práva.

Komise vydala České republice sérii doporučení, která mají pomoci k nápravě tam, kde byla nyní komise kritická. ECRI v příští zprávě bude přihlížet k tomu, jak se k doporučením v průběhu příštích dvou let od vydání této zprávy české úřady postaví.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video