Romské osady na Slovensku, místo, kde žijete o patnáct roků kratší život

Romské osady na Slovensku, místo, kde žijete o patnáct roků kratší život | foto: Radek Miča, MAFRA

Slovenští Romové se dožívají 55 let. Méně než lidé mnohde v Africe

  • 385
V romských osadách na Slovensku, kde žije velká část z víc než 400 tisíc slovenských Romů, je životní standard na úrovni chudých zemí rozvojového světa. Tomu odpovídá i průměrný věk dožití romské populace, který je na úrovni situace většinové populace před desítkami let.

Pokud máte tu smůlu a narodíte se v romské osadě na Slovensku, čeká vás nejen chudoba, problém se získáním vzdělání a práce, ale nemáte ani příliš velkou šanci, že byste se dožili šedesáti let a nějakého důchodu.

Jak uvádí slovenský server Romovia.sme.sk, je na základě průzkumu slovenských demografů situace v romských osadách tak špatná, že je tam průměrný věk dožití o patnáct let kratší, než je průměrný věk dožití na Slovensku.

Romové žijí kratší dobu v celé Evropě

Nižší věk dožití Romů není specificky slovenský problém, oproti běžné populaci žijí kratší dobu v celé Evropě. Oproti průměrné populaci se zde dožívají asi o deset let nižšího věku. Na neúnosně špatnou situaci Romů v nových členských státech poukázala už před časem i Evropská komise.

"Životní podmínky většiny romské populace a její vztahy s většinovou společností se v posledních letech ještě zhoršily," uvádí eurokomisař pro zaměstnanost a sociální věci László Andor.

Zatímco průměrný občan Slovenska se dožívá v případě mužské populace sedmdesáti let, v případě žen téměř sedmdesáti pěti, v případě Romů z několika stovek segregovaných osad to je pouze 55 let v případě mužů a necelých šedesáti let u žen. Slovenští Romové jsou tak na úrovni chudých afrických zemí, dožívají se kratšího průměrného věku než například obyvatelé Konga.

Server to uvádí na základě práce Výzkumného demografického ústavu pod vedením Branislava Šprocha. Ten se zabývá vývojem romské populace na Slovensku.

Romy trápí hlavně infarkty

Vysoká kojenecká úmrtnost mezi romskou populací a nízký věk dožití je jedním z faktorů, který snižuje odborníky předpokládaný rychlý populační růst romské menšiny na Slovensku.

I tak by však do roku 2030 měl počet Romů na Slovensku podle Šprocha vzrůst na 500 až 640 tisíc a měli by být nejpočetnější menšinou, když by za sebou nechali i slovenské Maďary. Nárůst by byl ještě rychlejší, kdyby nežila tak velká část Romů v neúnosných sociálních podmínkách.

"Příčinou (kratšího života Romů) je především špatná hygiena stravování a nedostatečná zdravotní péče," uvádí s odvoláním na demografy zmíněný server. Mezi Romy je také výrazně vyšší úmrtnost na infarkty a další choroby srdce, které tvoří 40 procent všech úmrtí Romů. Také kojenecká úmrtnost u Romů je 2,5krát vyšší než u průměrné slovenské populace. Údaje o úmrtnosti slovenských Romů odpovídají situaci ve většinové slovenské populaci těsně po druhé světové válce.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video