Manželé Darina a Václav Čičákovi, jejich synové Václav a Ján a také Jonatán

Manželé Darina a Václav Čičákovi, jejich synové Václav a Ján a také Jonatán Lacko se před soudem zpovídají z kuplířství a obchodvání s lidmi. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Romové se zpovídají z kuplířství, prostitutky jim vydělaly miliony

  • 65
Před českobudějovickým krajským soudem se zpovídá pětice slovenských Romů z obchodování s lidmi a kuplířství. Žalobce je viní z toho, že v Českých Velenicích žili z peněz dívek, které násilím nutili k prostituci. Čičákovi se ale hájí s tím, že děvčata si přijela na jih Čech vydělat sběrem borůvek.

Před soudem stanuli manželé Darina a Václav Čičákovi, jejich synové Václav a Ján a také Jonatán Lacko. Pokud jim soud vinu prokáže, hrozí jim až deset let vězení. Oba manželé se ale brání s tím, že jsou nevinní.

Podle obžaloby romská rodina žijící v kraji Vysočina přivezla v roce 2009 ze Slovenska dvě dívky, kterým slibovala lukrativní práci servírek. Místo toho je ale tvrdě nutila k prostituci na různých místech ve Velenicích, kam je denně dovážela.

Kromě toho kuplíři od května 2004 až do července 2010, kdy byli zadrženi, nutili k prostituci nejméně čtyři další ženy. Přestože některé z nich musely nedobrovolně obsloužit nejméně šest zákazníků denně a vydělávaly prostitucí slušné částky, kuplíři jim nakonec peníze zabavili s tím, že si musí odpracovat nájemné.

Vydělával desítky tisíc a bral podporu

Čičákovi měli podle spisu od dívek získat nejméně 7,4 milionu, Lacko zhruba dva miliony korun.

"Na Slovensko jsme jeli nechat vyřídit občanky pro naše dvě dcery. Zpátky jsme přivezli dvě dívky, které si chtěly vydělat na borůvkách. Žily u nás dva týdny jako ve vlastní rodině, žádné peníze jsme od nich nechtěli. Pak zase odjely," líčil soudu 46letý Václav Čičák.

Borůvky hrály ve výpovědích obžalovaných manželů hlavní roli. Byly prý důvodem, kvůli němuž sám otec široce rozvětvené rodiny do Velenic v letní sezoně denně jezdil, aby je nakoupil od místních sběraček a poté výhodně prodal u Třeboně.

Jejich prodejem si přivydělával 40 až 50 tisíc měsíčně, dalších 15 tisíc získával ve sběrně za staré železo. Na sociálních dávkách měsíčně dostal 7 100 korun.

"Když jste měl tolik peněz, proč jste bral podporu?" zajímal se soudce Ondřej Vítů. Čičák opáčil: "Abych uživil rodinu."


Video