Romové se v Praze asi pomoci nedočkají

- Romové, kteří se vracejí ze zahraničí po neúspěšném žádání o azyl a chtěli by zakotvit v Praze, nemohou zatím počítat s žádnou výraznější pomocí hlavního města. Naopak, jeho představitelé prohlašují, že pomoc Romům by měla přijít hlavně ze zemí, kam odjeli žádat o azyl.
Výraznější změnu této situace zřejmě nepřinese ani společný projekt Evropské unie, Belgie, Finska a Holandska. Vedení města sice v úterý do pracovní skupiny tohoto projektu nominovalo své zástupce, ale jinak jej radní odmítli vzít byť jen na vědomí.

"Po těžkém a dlouhém jednání rada jasně deklarovala, že vracející se Romové nemohou na konkrétní pomoc spoléhat. Spíše budeme očekávat, jaká bude podpora z venku," prohlásil náměstek primátora Otto Kechner (ČSSD).

Podobný postoj zastává i primátor Jan Kasl (ODS), který na pomoci ze zahraničí nevidí nic podivného. "Zcela logicky je možné přijít k názoru, že pro země, kam Romové odcházející žádal o azyl je je levnější, aby jim pomohli s adaptací u nás, než kdyby je měli mít na svém území. To je přece velmi jednoduchá kalkulace," tvrdí primátor.

Pražská romská koordinátorka Božena Filová ves tředu upozornila, že nemálo neúspěšných žadatelů o azyl je právě z metropole. "Vím, že kromě rodin, které si byty podržely, tak nemálo z nich včechno včetně bytů prodalo. Zatím bydlí často u příbuzných, ale je nutné se jejich osudy zabývat. O mnohých víme, jsou ale i takoví, které po jejich návratu nebylo možné podchytit," uvedla koordinátorka. "Distancovat se od těchto věcí není možné, ten problémy je tady a musíme jej řešit," dodala.

Vážnou situaci zřejmě nepomůže řešit ani mezinárodní projekt asistence a poradenství pro neúspěšné žadatele o azyl. Projekt, který je určen pro české, slovenské, maďarské a rumunské Romy a počítá například s finanční pomocí na pokrytí jejich počátečncí výdajů po návratu, se Praze ani v nejmenším nelíbí.

Vyjádření radního Zdeňka Kováříka to potvrzuje. "Předložený projekt je natolik nekonkrétní, že není potřebné jej ani brát na vědomí," podotkl Kovářík.

Důvěryhodný zdroj z radnice potvrdil, že debata radních byla velmi dramatická a k Romům značně kritická. "Pouze pět radních bylo pro to, aby se projekt vzal alespoň na vědomí. Jiní Romy i projekt ostře kritizovali a poukazovali na to, že si musí pomoci sami. Chybělo málo, a město by celý projekt zcela ignorovalo," tvrdí zdroj.

Velké zklamání z dosavadního přístupu vedení města ve středu vyjádřila koordinátorka projektu Míťa Castle-Kaněrová z Mezinárodní organizace pro migraci. "Jejich slova o tom, že čekají spíše pomoc ze zahraničí, mě trošku zaráží. Tak negativní reakci na naše návrhy jsem nečekala," prohlásila Kaněrová, která přesto věří v pomoc města. "Spousta lidí, kteří se vrací, si skutečně nemohou pomoc sami, trápí je axistenční problémy a potřebují alespoň v začátcích pomocnou ruku," míní.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video