Romové se mají v Evropě špatně

  • 72
Životní podmínky Romů jsou skandální v celé střední Evropě, od Česka až po Bulharsko. Vyplývá to ze zprávy, kterou vypracovala agentura OSN pro rozvojové programy (UNDP). "Podle měřítek, která sahají od vzdělanosti přes dětskou úmrtnost až po základní výživu, snášejí Romové životní podmínky, které mají blíže k subsaharské Africe než k Evropě," tvrdí zpráva UNDP.

Srovnání s nejchudší částí světa považuje agentura za oprávněné už proto, že mnozí Romové často hladoví a každý šestý "trvale strádá".

Podle UNDP to jde s Romy k horšímu. "Za komunismu na tom byli lépe prakticky ve všech ohledech, jež se týkají lidského rozvoje, i když tohoto pokroku bylo dosaženo za cenu ztráty tradičních ekonomických a kulturních návyků," uvádí agentura.

Nyní jsou Romové podle OSN "nejchudší z chudých". Tak v Maďarsku má průměrná romská rodina čtyřikrát nižší příjem než celostátní průměr a jinde to není lepší.

Způsobuje to samozřejmě vysoká nezaměstnanost mezi Romy, ale ta rozhodně není stoprocentní, jak se mnozí domnívají, a podle zprávy ji způsobuje spíše nedostatek vzdělání než neochota pracovat.

V Rumunsku nemá práci jen čtvrtina Romů, což se příliš neliší od průměrné populace - až na to, že většina zaměstnaných Romů tam pracuje načerno. Na jednoho legálně pracujícího Roma připadá v pěti sledovaných zemích jeden "ilegál".

V průměru žijí tři pětiny romských rodin ve střední Evropě ze sociálních podpor. To se odráží i ve struktuře výdajů: až na Česko utrácejí romské rodiny více než polovinu svých příjmů za jídlo. U běžných rodin je to mnohem menší podíl.

To u Romů není, a tak není divu, že tekoucí vodu mají jen tři pětiny romských domácností a u více než poloviny chybějí toalety.

Ještě smutnější je situace ve vzdělání. Základní školy dokončí jen třetina romských dětí, na střední školu se dostane každé šestnácté a na vysokou sotva jedno ze sta.

V tom vidí zpráva hlavní příčinu romské zaostalosti: nevzdělaní lidé nemají šanci získat dobrou a slušně placenou práci. Bez ní nezískají ani peníze pro rodinu, ani sociální uznání, což vytváří začarovaný kruh.

Zpráva se však neomezuje jen na lamentování a kritiky. Žádá i praktická opatření. Třeba povinnou předškolní výuku většinového jazyka, což odstraní "migraci" množství romských dětí na zvláštní školy či do škol pro duševně zaostalé. Nebo spojení sociálních dávek s podněty pro hledání práce.

Pro sledované země jsou zjištění OSN dost nepříjemná. Jejich politici a diplomaté budou totiž muset dokázat, že pro integraci Romů dělají, co mohou, a že po vstupu do EU nehrozí žádná obří uprchlická vlna na západ. Právě s ní operovali romští zástupci při prezentaci zprávy v Londýně.

"Teď Romů ze střední Evropy přichází hrstka, ale z ní by se mohla stát vlna jednoho až dvou milionů lidí," řekl Grattan Puxon, koordinátor Transevropské federace Romů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video