Romové obléhají ambasádu

  • 546
Česká ambasáda v Londýně se v těchto dnech přeměnila v "azylový dům pro bezdomovce". Na úřad se uchylují desítky českých občanů, často Romů, kteří žádají o zaplacení zpáteční cesty domů. Někteří dokonce pohrozili tím, že jinak budou spát před velvyslanectvím na ulici.

"V posledních dnech přichází stále více lidí, kteří očekávají, že jim zaplatíme cestu zpět," potvrdil český velvyslanec v Británii Štefan Fülle.

Nejsou to dřívější žadatelé o azyl, ale lidé, kteří se do Velké Británie vydali až po vstupu Česka do Evropské unie. Od 1. května totiž britské úřady už českým občanům neplatí sociální dávky či příspěvky na bydlení, ani nehradí cestu zpět speciálním letadlem, jako to dosud bylo v případě neúspěšných azylantů.

Řada lidí se proto zřejmě dostala po pár dnech pobytu v drahé Británii do finanční nouze a nemá ani na zpáteční cestu. Jen v úterý se takto přihlásilo dvanáct lidí, za poslední týden pak zhruba třicet.

Většinou tvrdí, že byli okradeni, ale nemají o tom policejní doklad, který ambasáda potřebuje. "Někteří spolupracují a v takovém případě jim lze standardní cestou pomoci peníze obstarat od příbuzných či přátel.

Ale jsou i tací, kteří tvrdí, že příbuzné ani známé nemají, a nás to dostává do patové situace, jak je dostat zpět domů," řekl velvyslanec Fülle. Diplomaté mohou peníze občanům v nouzi i půjčit, ale zároveň nechtějí, aby se tím vytvořil dojem, že jde o běžnou praxi.

"Na peníze se nehledí jen v případě opravdu mimořádných situací, ale ne v případě, když byl někdo okraden a potřebuje jen dva tisíce na autobus," uvedl mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář.

Romové: Ambasádo, zaplať mi cestu
Před deseti dny přijeli do Británie na návštěvu za známým. Když se chtěli vrátit zpět do České republiky, údajně jim někdo ukradl pas a také hotovost šest set liber.

Avšak policejní doklad chybí. Teď čekají, že jim cestu zpět domů zaplatí česká ambasáda. S téměř totožnými příběhy přicházejí nyní na zastupitelský úřad v Londýně desítky českých občanů, většinou Romů.

Do Británie vyrazili po vstupu Česka do Evropské unie s představou, že zde snadněji získají práci. Obvykle jim za pár dní dojdou peníze, chtějí se vrátit, ale nemají prostředky na cestu. A speciálními letadly pro neúspěšné azylanty se mohou vrátit jen ti, kteří do Británie přišli ještě před 1. květnem.

"Přicházejí nyní k nám s tím, že se jim sice podařilo najít práci, ale náklady na život v Británii jsou vysoké, a proto žádají peníze na cestu zpět," říká mluvčí české ambasády v Londýně David Frous.

Případ popisované okradené dvojice patřil zatím mezi ty komplikovanější. Oba dva totiž tvrdili, že nemají doma příbuzné ani známé, kteří by jim mohli obratem poslat peníze. Nakonec se přece jen podařilo najít řešení: autobusová společnost souhlasila, že dostane zaplaceno až poté, co je doveze do České republiky.

"Za velmi výjimečných okolností můžeme zprostředkovat cestu zpět domů," poznamenává k tomu Frous. Diplomaté v Londýně se nyní obávají dalšího přílivu lidí bez peněz, kteří budou žádat o uhrazení cesty zpět.

"Jsme samozřejmě připraveni pomoci každému českému občanovi v nouzi, ale nikdo nemůže očekávat, že se cestování bude platit z peněz daňových poplatníků," dodal Frous. To samé se týká i ubytování na ambasádě, což někteří příchozí důrazně požadovali.

"Na něco takového prostě nemáme kapacity," říká. Pokud se český občan ocitne bez prostředků v cizině, zastupitelský úřad obvykle zprostředkuje poslání peněz z domova od příbuzných či přátel. Finanční transakce trvá jen několik minut.

Vedle toho je možné ve výjimečném případě poskytnout půjčku na pokrytí nákladů na cestu, tu však musí schválit velvyslanec a také ministerstvo zahraničí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video