Romští aktivisté chtějí speciální školu pro menšiny. Ilustrační foto

Romští aktivisté chtějí speciální školu pro menšiny. Ilustrační foto | foto: MF DNES

Romové: Naše děti jsou ve školách diskriminovány

  • 240
V tělocvičně "zvláštní školy" v Praze sedí na zemi čtrnáct sedmáků. Mezi nimi i šest romských dětí. Mluví o tom, co chtějí v životě dělat. "Chtěl bych být kovářem nebo číšníkem," říká třináctiletý romský chlapec Robert.

V tom, aby se vyučil, ho podporuje hlavně otec. "On je zedník, pracoval i v Německu. Bratr se učí na kuchaře. Vím, že musím chodit ještě do školy, abych se řemeslo naučil," vysvětlil Robert. O nutnosti dalšího vzdělávání je přesvědčena většina jeho spolužáků.

Romskou menšinu však sužuje nedostatek vzdělaných lidí. Odhady z roku 2003 mluví o tom, že mezi 51 691 dospělými příslušníky romských komunit jich absolvovalo střední nebo vyšší školu jen 689. Vyučených bylo pouze 4776 Romů, 14 986 dodělalo základní školu. Většina (31 240) tak absolvovala zvláštní školy nebo ani nedokončila základní školu.

"Hodně Romů význam vzdělávání ještě nepochopilo," potvrdil statistiky předseda sdružení Dženo Ivan Veselý. Ten také organizoval dvoudenní konferenci o vzdělávání Romů v Česku. Upozorňuje, že romské děti jsou ve školách stále diskriminovány: "Školy nemají rovný přístup. Učitelé navíc nejsou školeni, jak zacházet a komunikovat s dětmi z jiných kultur."

V současné době je až 75 procent romských dětí přeřazováno či přímo umisťováno do zvláštních škol. "Důvodem nebývá pouze jejich romská národnost. Je to také kvůli jazykovému handicapu, odlišné dynamice jejich vývoje nebo jiné hierarchii hodnot," upřesnil Veselý.

Ředitelka pražské Základní školy Plzeňská Irena Prokopová naopak říká, že u nich na škole se snaží romské děti udržet. "Učitelky jim dávají doučování, v družině s malými Romy píší úkoly, protože jejich rodiče takové věci nezvládají," vysvětlila s tím, že romští rodiče za nimi často chodí a říkají, že na zvláštní škole to bude pro jejich děti jednodušší.

Podle Veselého je to dáno i tím, že zvláštními školami prošli většinou romští rodiče. To potvrzuje ředitel zvláštní školy v Ostravě-Porubě Přemysl Čapanda. "Občas se stává, že rodiče chtějí dítě přesunout na zvláštní školu, protože od starších sourozenců vědí, že se dala lehce zvládnout," popsal.

Romští aktivisté proto chtějí, aby vznikla speciální škola, která by se zaměřila na menšiny. Podle ministerstva školství to vyřeší nový školský zákon, který začne platit od příštího září. "Nebudou už oddělovány základní a zvláštní školy, dětem by se mělo dostat vzdělání podle jejich potřeb," uvedla Marie Rauchová, která má na ministerstvu vzdělávání Romů na starosti.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Témata: Ostravsko, Studium

Video