Mentoři mají dohlédnout na Romy na veřejných pracích, aby se nedostali do spirály trestů. Ilustrační foto

Mentoři mají dohlédnout na Romy na veřejných pracích, aby se nedostali do spirály trestů. Ilustrační foto | foto: SXC.hu

Romové dohlížejí na Romy, aby si odpracovali své tresty

  • 80
V Děčíně se rozjíždí projekt Romský mentor. Jeho cílem je snížit počet těch, kteří musí kvůli nesplnění podmínek alternativního trestu znovu před soud a pak do vězení. Působit by tu mělo 12 takzvaných mentorů, vyškolených laiků z řad romské komunity.

"Úkolem mentora bude spolupracovat s místním střediskem Probační a mediační služby a motivovat odsouzené k tomu, aby si plnili podmínky trestu, tedy třeba v případě trestu obecně prospěšných prací, aby řádně vše odpracovali," popsala Dagmar Doubravová, předsedkyně Sdružení pro probaci a mediaci v justici, které projekt uskutečňuje.

Vysvětlila, že projekt se snaží o to, aby se lidé kvůli neplnění podmínek alternativního trestu nedostali do vězení. "Neboť právě pobyt ve vězení může být začátkem dlouhé kriminální kariéry jedince, roztočením spirály recidivy a prohlubujícího se sociálního vyloučení," dodala Doubravová.

Fungovat má do konce roku

Projekt má v Děčíně fungovat do konce roku a je plně financován z prostředků ministerstva vnitra. Město na něj získalo dotaci v rámci Programu prevence kriminality a extremismu v roce 2010.

Děčínský primátor Vladislav Raška doplnil, že město bude hledat možnosti, jak v projektu pokračovat. Možností je opětovné požádání o dotaci, pokud bude ministerstvo vnitra v tomto programu pokračovat i v příštím roce.

"Jde o prospěšnou aktivitu, která nese své výsledky, věřím, že na ni ministerstvo peníze najde," podotkl Raška.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Témata: extremismus

Video