Romové chtějí dál demisi Čunka, Topolánek nepřišel

  • 3859
Před Úřadem vlády dnes zněly výkřiky Romů, požadujících odchod Jiřího Čunka z vlády. "Demise, demise," rozléhalo se malým prostranstvím před Strakovou akademií. Tyto výkřiky ještě zesílily, když mezi protestující přišel na pár minut sám Čunek. Romové se ale dožadovali premiéra Topolánka, kterého se nedočkali.

Kauza Jiří Čunek

Byla to pořádně pestrá společnost, která se dnes před Úřadem vlády sešla.

Před budovou, v níž zrovna zasedala vláda, protestovali i debatovali Romové, romští aktivisté, někteří politici i předsedkyně Národní strany.

"Přijeli jsme z celé republiky. Chceme, aby pan Čunek z vlády odešel," řekl zpravodaji iDNES.cz tajemník Romského občanského sdružení z Karlových Varů Ladislav Bílý.

Do Prahy přijeli i neromové. Byla mezi nimi například Martina Brzobohatá ze sdružení Jekhetani Luma - Společný Svět, která pomáhá Romům v sociální poradně.

"Nechceme,aby se někde opakovala situace od nás z Mladé Boleslavi, kde bylo vystěhováno dva tisíce Romů," vysvětlovala důvod své účasti. 

Aktivisty pobouřily Čunkovy nedávné výroky naznačující, že "oálení" dělají "binec" a berou sociální dávky.

Demonstranti mávali hesly jako "Pryč s rasisty ve vládě" nebo "Čunek ve vládě = velký omyl". Vicepremiéra také vyzývali, aby mezi ně přišel. "Řekněte nám to do očí," volali.  

Jste ostuda, odstupte! slyšel Čunek z blízkosti
Čunek se mezi demonstranty nakonec skutečně objevil. Vyšel z budovy, rozhlížel se kolem, usmíval se a tlačil se chumlem novinářů k demonstantům.

Ke slovu se ale dostával jen těžko, dav totiž hlasitě žádal jeho odstoupení. Někteří aktivisté navíc nechtěli, aby se Romové s Čunkem vůbec bavili.

"Je tady nějaký mluvčí?" ptal se nejdříve vícepremiér vlády. Když zjistil, že nikdo takový neexistuje, v jednom místě se zastavil a pustil se do emotivnější polemiky.

Demonstranti mu především vyčítali, jak tvrdě vystěhoval Romy ze Vsetína, kde byl starostou.

"Vy jste se nebyl schopen postarat o Romy ve Vsetíně, které jste přestěhoval do nějakých plechovek," uslyšel.

"Byl jste tam? zareagoval Čunek. "Podle rozhodnutí soudy měli být vystěhováni na ulici. My jsme jim dali byty," zareagoval.

Po další výměně názorů se debata stočila k požadavku na jeho odchod z vlády.

"Jste ostuda, odstupte!" křičel na Čunka z bezprostřední blízkosti romský aktivista Zdeněk Duna. "To je váš názor, já mám jiný názor a neodstoupím," kontroval vicepremiér. Po chvíli nasedl do vládní limuzíny a odjel.

Svoboda utíkal, zastavil se Gandalovič
Demonstranti poté marně čekali na premiéra Mirka Topolánka. Technici začali sklízet mikrofony a mluvčí Martin Schmarz oznámil, že premiér nepřijde. "Schůzce se ale nebrání, Romové se u něj mohou objednat," prohlásil.

Někteří členové vlády se tvářili, že o protestu nic neví. "Nevím, proč tady ti lidé stojí," řekl zpravodaji iDNES.cz ministr průmyslu a obchodu Martin Říman.

Mezi demonstranty přišly i dvě poslankyně za ČSSD Hana Orgoníková a Anna Čurdová.

Naopak Cyril Svoboda demonstranty zklamal, ačkoli právě u něj věřili, že se jich zastane. Svoboda ale svižně vyšel z Úřadu vlády, rychle nasedl do limuzíny a odjel.

Politikem, který nakonec strávil na místě demonstrace nejvíce času, byl místopředseda ODS a ministr zemědělství Petr Gandalovič. Ten ale mluvil jen s malou skupinkou protestujících, většina ostatních netušila, o koho jde.

Gandalovič prozradil, že vláda dnes o Romech jednala, ovšem mluvila o tom, jak nejlépe čerpat peníze pro Romy z evropských fondů.

Na téma Čunek mluvit nechtěl. "Nebudu o něm mluvit, pokud tady není," tvrdil. Nakonec ale na jeho adresu podotkl: "Bude muset dělat hodně pro to, aby si získal důvěru Romů."  

Čunek nesmí odstoupit, hájila ho šéfka nacionalistů
Z protiromského tábora nakonec dorazil jediný člověk - a to přímo předsedkyně Národní strany Petra Edelmanová. Na rukou měla malou spící dceru a Čunka vehementně obhajovala.

"Neudělal nic špatného, věřím, že ho premiér Topolánek neodvolá," prohlašovala.

Edelmanová zároveň tvrdila, že dnes její strana žádnou demonstraci nepřipravovala, byť původní zprávy mluvily o něčem jiném. 

Na stránkách Národní strany objevila výzva "národovcům i jiným vlastencům", aby se k Úřadu vlády dostavili a vyzvali Romy k odjezdu ze země.

Čunek je podle nacionalistů jediný politik, který "pomohl Cikánům k lepšímu". Protesty Romů jsou podle stránek strany "cikánská drzost, arogance a zpupnost".

Severa už není místopředsedou klubu
Členové KDU-ČSL zatím za svým kritizovaným předsedou Jiřím Čunkem stojí. Jednou z mála výjimek je poslanec Pavel Severa, který se dnes vzdal funkce místopředsedy klubu. A to právě na protest proti tomu, že spolustraníci se Čunka zastávají.

V úterý večer iDNES.cz řekl, že jeho kolegové se vůbec  situací kolem svého předsedy nechtěli zabývat.

"Nebyla ochota hlasovat o jakémkoliv usnesení, kladném či záporném. Nebyla ochota opakovaně se vyjadřovat již k podpoře z minula," řekl iDNES.cz s tím, že ve středu podá oficiálně rezignaci předsedkyni klubu Michaele Šojdrové.

Co včera slíbil, dnes dopoledne udělal. "Před deseti minutami jsem vypil čaj s předsedkyní klubu Michaelou Šojdrovou a předal jsem jí rezignační dopis," sdělil ČTK.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video