Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (vpravo) se svým francouzským protějškem Bernardem Kouchnerem (6. srpna 2010)

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (vpravo) se svým francouzským protějškem Bernardem Kouchnerem (6. srpna 2010) | foto: AP

Romové a reaktory. Schwarzenberg probíral ve Francii citlivá témata

  • 66
Šéf diplomacie Karel Schwarzenberg vysvětloval v úřadu francouzského prezidenta svůj postoj k romské problematice. Nedávno totiž v souvislosti s repatriací Romů z Francie na Balkán uvedl, že to na něj dělá dojem rasismu. V Paříži ministr hovořil i o jaderné energetice.

"Téma Romů jsem otevřel sám, protože je to pro mne citlivá otázka," uvedl český ministr zahraničí, který se v úřadu francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho sešel s tamním poradcem pro zahraniční politiku Jeanem-Davidem Levittem.

V minulých týdnech musely zemi galského kohouta opustit stovky nelegálních romských přistěhovalců. Francie je poslala zpět do Rumunska a Bulharska, míst jejich původu, což zdůvodnila snahou o zvýšení bezpečnosti. Tento postup vzbudil kritiku na domácí scéně i v zahraničí. (více zde)

I Schwarzenberg řekl v nedávném tiskovém rozhovoru, že se "nelze ubránit podezření, že ve vracení Romů hrají roli taky rasistické pohledy". V následném televizním rozhovoru prohlásil, "že to jenom dělá navenek dojem, jako by to byl rasismus".

V Paříži řekl novinářům, že romská otázka je pro něho citlivá i proto, že vyrůstal nedaleko tábora v Letech u Písku. Tamním táborem za nacistické okupace prošlo přes 1 300 Romů, z nichž 327 tam zahynulo a přes 500 bylo převezeno do Osvětimi.

Probírala se také jaderná energetika

Oba muži spolu také probírali téma jaderné energetiky. Levitte podle ministra hovořil o velkém francouzském zájmu podílet se na dostavbě jaderné elektrárny v Temelíně nebo v Dukovanech.

Schwarzenberg řekl, že pro Českou republiku by bylo zajímavé, kdyby se Francie tendru na Temelín zúčastnila, protože podle něj má nejmodernější techniku. Levitte ho prý ujistil, že Francouzi do tendru jít chtějí.

KONFERENCE O MIGRACI A KANADSKÁ VÍZA

Šéf české diplomacie se v Paříži setkal i se svým francouzským protějškem Bernardem Kouchnerem a jednali spolu o dnešní pařížské konferenci k migraci, na kterou ČešI nedostali pozvaní (což kritizoval premiér Petr Nečas). Schwarzenberg Kouchnerovi řekl, že Česko by na jednání mělo co říci vzhledem k problematice vízové politiky s Kanadou. Ta se konference účastní.

Kouchner českému ministrovi vysvětlil, že pozvání té které země na konferenci nebylo na tamním ministerstvu zahraničí. Rozhodovaly o něm francouzské resorty pro přistěhovalectví a vnitro, které akci i organizují.

Kanada loni vůči ČR zavedla vízovou povinnost kvůli zvýšenému přílivu českých Romů, kteří v ní žádali o azyl. Letos však kanadský parlament schválil reformu azylové politiky. (více zde)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video