Švédský akademik, diplomat a publicista českého původu Zdeněk Červenka

Švédský akademik, diplomat a publicista českého původu Zdeněk Červenka představil v Praze svou knihu Česká ruleta (22. listopadu 2011) | foto: Kateřina Šulová, ČTK

Román mapuje propojení politiky a hazardu, autorovi vzal iluze Kožený

  • 3
Vláda Mirka Topolánka padla uprostřed evropského předsednictví především kvůli zájmům hazardních firem. Takovou teorii předkládá nový román z prostředí hazardního byznysu Česká ruleta. Jeho autorem je švédský akademik českého původu Zdeněk Červenka.

"Ve stranických klubech se označuje hlasování hvězdičkami. U čtyřhvězdičkového hlasování neexistuje, aby poslanec cukl. Za to je exkomunikace. U hlasování s menším počtem hvězdiček je umožněno hlasovat dvěma maximálně třem poslancům jinak. Často se hlasuje schválně nejednotně, aby to nevypadalo, že jsou všichni jedna banda. Ale vždycky je to spočítané, aby to vyšlo," popisuje v krimi románu jedna z postav, lobbista Milouš Šulc. Na schůzce v luxusním  hotelu od něj šéfové pěti největších hazardních firem chtějí vědět, jak dopadne jednání Sněmovny o novém loterijním zákonu.

Zdeněk Červenka

Třiasedmdesátiletý Zdeněk Červenka odešel z Československa v roce 1968 po ruské okupaci. Využil nabídku působit jako afrikanista ve Skandinávském ústavu pro Afriku a později se stal i jeho vědeckým ředitelem. Červenka mimo jiné získal doktorát na Univerzitě v Cambridge. Přednášel na kalifornské univerzitě v Berkeley, na univerzitě v Bostonu a na vojenské koleji NATO v Římě. Nyní žije ve Francii a věnuje se psaní knih. Je autorem titulů Kupónový král, Vzestup a pád šejdíře Radovana Krejčíře nebo Islamističtí teroristé v Praze.

Knihu s názvem Česká ruleta přijel v úterý do Česka představit její autor Zdeněk Červenka. Od roku 1968 žije v zahraničí. Emigroval do Švédska a před třemi lety se přestěhoval do jižní Francie. Knihu napsal v roce 2009.

Českou republiku v ní líčí jako svérázné prostředí ovlivňované králem hazardu, který žije v luxusním sídle v Monaku, pěticí hazardních firem a lobbisty. Autor je přesvědčen, že právě oni stáli za pádem vlády Mirkal Topolánka v březnu 2009, kdy ji na pátý pokus svrhla ve Sněmovně ČSSD. "Váda za českého předsednictví Evropské unii padla kvůli hazardu," míní spisovatel.

Skutečnost je ještě horší, tvrdí politik

Podkladem pro téměř třísetstránkový román byl návrh novely o loteriích politika Josefa Novotného. V roce 2008 tehdejšímu senátorovi Novotnému smetla návrh novely Poslanecká sněmovna.

"Dal mi podklady o hazardu a četlo se to jako science-fiction," říká o knize Červenka. "Tvrdá a pravdivá čísla o hazardu jsem opředl fiktivním příběhem o vymyšlených osobách a jejich spojení s kriminálním podsvětím," popsal autor a dodal, že podobnost postav s českými podnikateli a politiky je čistě náhodná.

"Mráz po zádech mi nešel z toho, jak je ta kniha napsaná, ale z toho, že ve skutečnosti je to ještě horší," glosoval román někdejší ministr školství, šéf zelených Ondřej Liška. Podle něj popisuje realitu, o které jsou léta spravováni premiéři, ministři i část poslanců Bezpečnostní informační službou.

"Benevolence a sprostota politiků to dotáhla do této situace. Ve Sněmovně je pět lidí, kteří nebezpečí hazardu chápou," kritizuje politické poměry poslanec za VV Josef Novotný. A připomíná, že zatím poslední pokus o zdanění hazardu skončil koaličním fiaskem (o tom, že část odvodů z hazardu kvůli politikům opět zůstává soukromým firmám, čtěte tady).

K románům ho popostrčil oběd "piráta z Prahy"

K napsání České rulety a dalších knih, které mimo jiné pojednávají o Viktoru Koženém či Radovanu Krejčířovi, vedla Červenku touha vyprovokovat diskusi a upozornit na korupci a klientelismus. "Pokládám se za vlastence, osud této země mi není lhostejný. Přeji si, abychom měli stejný režim jako ve Švédsku, kde třeba neexistuje, aby platy státních zaměstnanců byly utajované," uvedl spisovatel. Podle něj Češi, kteří žijí v cizině, problémy vlasti vnímají jinak, ale o to intenzivněji.

Nesilnějším impulsem k psaní byl pro Červenku článek v britském Sunday Times z roku 2004: "Jmenoval se Oběd piráta z Prahy a pojednával o účtu, který Kožený nechal v luxusní restauraci v Londýně. Projedl a propil 600 tisíc korun, jen aby ukázal, jak se v Česku dá zbohatnout."

Noviny popsaly i chování zbohatlíka. "Do kuchyně poslal láhev za 1 300 liber pro kuchaře s tvrzením, že pro něj je víno příliš mladé." Tehdy prý Červenka pochopil, že s Českem je zle. "Přišel jsem o iluze," vzpomíná.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video