Vlivný člen ČSSD na Chomutovsku Roman Houska na basketbalovém utkání se svou

Vlivný člen ČSSD na Chomutovsku Roman Houska na basketbalovém utkání se svou partnerkou, ústeckou exhejtmankou Janou Vaňhovou. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Partner exhejtmanky Vaňhové odmítl dýchnout, trest pro něj úřady tají

  • 11
Úředníci už rozhodli v případu partnera ústecké exhejtmanky a člena krajského vedení ČSSD Romana Housky, který se při policejní kontrole odmítl podrobit dechové zkoušce na alkohol. Úředníci však nesdělili, jak Housku potrestali.

Policie Housku zastavila 7. září ve vypůjčeném autě bez registrační značky, když zrovna projížděl centrem Chomutova. Politik na místě odmítl dechovou zkoušku a ani si nenechal vzít krev. Spáchal přestupek a na místě přišel o řidičák. Úřady poté měly ve správním řízení rozhodnout, na jak dlouho bez řidičáku Houska zůstane a jakou dostane pokutu.

Maléry Romana Housky

Letos v březnu parkoval jeho bílý superb v zákazu vjezdu (o případu čtěte zde).

V říjnu 2003 přejel nohu strážníkovi, který ho chtěl pokutovat za špatné parkování. Krajský soud v září 2009 překvalifikoval trestný čin na přestupek a chomutovská radnice ho nechala promlčet bez potrestání (o této kauze zde).

Další obžaloba Housku vinila, že v devadesátých letech vydíral podnikatele a vyhrožoval jim kvůli tomu, že se účastnili dražeb budov, které chtěl získat. Krajský soud ale v roce 2005 stíhání zastavil, protože se příliš vleklo.

Politik už výsledek řízení zná, potvrdila to pracovnice litvínovského úřadu. "Přestupek byl vyřešen," řekla vedoucí odboru správních evidencí Eva Hojdarová.

S odvoláním na ochranu osobních údajů však odmítla sdělit, jak úřad Houskův přestupek posoudil. Politikovi hrozila pokuta až 50 tisíc korun a odebrání průkazu až na dva roky.

Sám Houska na dotazy MF DNES o výsledku řízení neodpověděl, takže o případných sankcích lze jen spekulovat.

Podle jednoho ze spoluautorů zákona o svobodném přístupu k informacím Oldřicha Kužílka je na místě úvaha, že by úřady výsledky přestupkového řízení u veřejných činitelů sdělovat měly.

"Taková výjimka by se u veřejně činných osob měla uplatnit, ale současná právní úprava to neumí posoudit," podotkl Kužílek.

Případ řešili kvůli podjatosti v Litvínově

Houska měl při svém přestupku ze svého pohledu smůlu. Jel totiž ve vypůjčeném autě bez registrační značky, což policisty upoutalo, a proto ho zastavili. Proč tehdy odmítl Houska testy na alkohol, politik neobjasnil.

S poněkud svérázným vysvětlením přišel vedoucí autoservisu Okim Tomáš Pták, od kterého měl Houska vůz půjčený a který byl svědkem incidentu. Podle Ptáka byl Houska nastydlý a jel zrovna z lékárny, kde si vyzvedl léky.

"Pan Houska předával policii průkaz diabetika," přidal pak další argument Pták. Jinými slovy se dle něj Houska obával, že by jako diabetik, který navíc užívá léky proti kašli, alkohol nadýchal automaticky, a riskoval by tím přestupek.

Zákon však hledí na člověka, který odmítl testy na alkohol, stejně, jako kdyby alkohol pil. Policie navíc Ptákova slova zpochybnila. "Muž sdělil, že je diabetik. O průkazu diabetika ale nic nevíme," sdělila policejní mluvčí Marie Pivková.

Politikův přestupek měl původně řešit chomutovský magistrát, ale nakonec se případu vzdal a krajský úřad ho poté předal právě do Litvínova.

"Krajský úřad z důvodu prohlášení podjatosti všech úředních osob Magistrátu města Chomutov pověřil projednáním věci Městský úřad v Litvínově," vysvětlila mluvčí kraje Magdalena Hanáčková.


Nejlepší videa na Revue