Petra Toráka vyhnal z Liberce rasismus. V Británii sám dbá na pořádek

Petra Toráka vyhnal z Liberce rasismus. V Británii sám dbá na pořádek | foto: Archiv

Rom z Liberce se stal policistou v Anglii

  • 178
Zřejmě prvním policistou s českým pasem ve Velké Británii je Petr Torák z Liberce. Pětadvacetiletý Rom, který na Ostrovy utekl kvůli rasistickým útokům, dnes pracuje jako policejní komunitní úředník v hrabství Cambridgeshire. "Je to něco jako městský policista u nás," líčí Torák.

Absolvent liberecké právní akademie dnes jedná například s majiteli obchodů, učiteli nebo doktory a řeší s nimi antisociální jednání některých občanů ve svém regionu, tedy hlavně ve městě Petersborough.

"Mám podobné pravomoci, jako běžný policista, jen nemůžu zasahovat do závažných trestných činů jako jsou například vraždy. Jsem jakousi spojkou mezi občany a policií," líčí Torák.

Může dávat například pokuty za kouření na veřejnosti nebo nesprávné parkování. "Kontrolujeme řidiče automobilů, zda mají všechny potřebné dokumenty k řízení vozidla," popsal Torák.

Hlídá kulturní akce i fotbalové zápasy
Toráka dosud živilo hlavně překladatelství, předtím měl například úklidovou firmu. "Pozvali si mě na pohovor. Simulovali situaci mezi nespokojenou občankou a policistkou, pak jsem o tom musel napsat zprávu," líčí Torak, jak se k nové práci dostal.

Poté úspěšně zvládl i fyzické a zdravotní texty. Jeho práce obnáší například ale i kontrolu pořádku při kulturních akcích nebo na fotbalových zápasech.

"Každé ráno musím jít do kanceláře na policejní stanici, přečíst si údaje o kriminalitě v předešlém dni a instrukce pro nadcházející den." Práci má na dvě směny: od 8 do 16 nebo od čtyř do půlnoci.

"Ve volném čase získávám informace od občanů žijících v mém regionu týkajících se problémových míst a problémových skupin," dodal.

Rodilý Liberečan se v komunální sféře v Anglii angažuje čím dál více: letos například kandidoval v komunálních volbách za labouristy, nakonec ale neuspěl.

Sám se netají velkými politickými ambicemi. "Mým cílem je Evropský parlament," říká.

Jeho rodiče vyhnaly do Anglie rasistické útoky v Liberci. Po pravidelných návštěvách v Česku míní, že rasismus tu pomalu mizí.

"Většina lidí už nekouká na barvu kůže, ale na obsah peněženky," míní Torák. Velká Británie se podle něj stará o všechny přistěhovalce s velkou péčí. "Rasismus je tu něco nedůstojného," dodal Torák.

V Anglii zřejmě nezůstane nastálo. "Rodiče asi zůstanou, ale já se snoubenkou se rozhodujeme, že se vrátíme do Česka."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue