Proruský separatista střeží kontrolní stanoviště v Doněcku (9. 7. 2014),

Proruský separatista střeží kontrolní stanoviště v Doněcku (9. 7. 2014), | foto: Reuters

Hrdina, nebo zbabělec? Separatisté se neshodnou na roli velitele Girkina

  • 179
Podpora jednoho z nejmocnějších východoukrajinských separatistů Igora Girkina, známého také pod pseudonymem Strelkov, je mezi skupinami rebelů v posledních týdnech nejistá. Jeho kritici mu vyčítají především rozhodnutí vzdát se Slavjansku. Rozhodnutí, které znamenalo dosud největší vítězství Kyjeva na východní Ukrajině.

Po měsících bojů mezi Kyjevem a proruskými separatisty na východní Ukrajině se v sobotu nad Slavjanskem vztyčila ukrajinská vlajka. A byl to právě Girkin, kdo rozhodl, že mají rebelové město opustit. Ukrajinská armáda poté Slavjansk snadno dobyla a separatisté se stáhli do sto kilometrů vzdáleného Doněcku.

Girkin, ministr obrany samozvané Doněcké lidové republiky, pak převzal od doněckého premiéra velení nad městem. Už pár hodin nato však jeho autoritu zpochybnil Alexander Chodakovskij, velitel separatistického praporu Vostok.

„Nebudeme přijímat žádné příkazy. Pokud se pan Strelkov najednou rozhodne odejít z Doněcku s cílem zachránit životy obyvatel nebo těch, kdo bojují, tak jeho rozkaz neuposlechneme,“ prohlásil Chodakovskij podle agentury Reuters.

Ozbrojené síly separatistů se soustředily v Doněcku

Girkinův ústup ze Slavjansku významně ovlivnil podobu konfliktu. Rebelové se sice vzdali část území, které do té doby ovládali. Zároveň však koncentrovali veškerou svou palebnou sílu - protivzdušnou obranu, tanky a další obrněné vozy - v jednom místě.

Příliv těžce ozbrojených separatistů vyvolal v Doněcku nervozitu a vedení města proto občany vyzvalo, aby se vyhýbali konfliktům a drželi se dál od míst, kde se ozbrojenci shromažďují. Ti mezitím postupně obsadili celé město. Girkin však již vyjádřil obavy, že se Doněck při obléhání ukrajinskou armádou nedokáže uhájit (více čtěte zde).

Igor Girkin (Strelkov), ministr obrany Doněcké lidové republiky.

Mezi Girkinovy spojence patří například doněcký gubernátor Pavel Gubarev, který rozhodnutí stáhnout se ze Slavjansku schvaluje. Girkina dokonce přirovnává ke generálu Kutuzovovi, ruskému hrdinovi z dob napoleonských válek. Ten roku 1812 vyklidil Moskvu před postupujícím Napoleonem a „zatáhl“ tak jeho muže hluboko do ruského území, kde je poté zlomil hlad a mráz.

„Kutuzov se také stáhl. A v tom byl právě jeho plán. Obecně se Rusové vždy stahují pouze před rozhodující, vítěznou bitvou,“ napsal Gubarev na sociální síti VKontakte, ruské obdobě Facebooku. Girkinovu strategii podpořil rovněž „premiér“ doněckých vzbouřenců Alexandr Borodaj.

Ovšem další ze separatistických vůdců doněckých vzbouřenců Andrej Purgin prohlásil, že o postupu separatistů v Doněcku by měl rozhodovat jakýsi kolektivní orgán, nikoli pouze velitel Girkin. „Je to možné. Bude vytvořen obranný vládní výbor, který bude kolektivní,“ řekl Purgin.

Původem ruský občan Girkin se dostal do povědomí především v době, kdy byl svržen bývalý ukrajinský prezident Janukovyč a proruští separatisté na východě Ukrajiny začali usilovat o vymanění oblasti z vlády Kyjeva (stručný profil Girkina čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue