Rok v cizině vydá ve zkušenostech za několik let. Ilustrační foto

Rok v cizině vydá ve zkušenostech za několik let. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Rok v cizině je pro středoškoláka k nezaplacení

Jak nejlépe pomůžete dětem dospět, naučit se dobře cizí jazyk, osamostatnit se, získat sebevědomí, nadhled, spoustu užitečných zkušeností a nové přátele? Umožněte jim strávit rok na střední škole v zahraničí.

Do programů středoškolského studia, které nabízí v České republice několik agentur, se může přihlásit dítě mezi 15. až 18,5. rokem věku.

Vycestovat do evropských i mimoevropských míst mohou studenti středních škol, kteří se učili alespoň tři roky jazyk navštívené země, mají dostatečnou motivaci zvládnout rok života v kulturně odlišném prostředí a jejich průměrný prospěch v posledních letech nepřekročil známku 3.

Informace o nabídkách, možnostech a cenách pobytů najdete na internetových stranách agentur, přes které je možné se i přihlásit. Po vyplnění přihlášky a po pohovoru se studentem, hledají zahraniční partnerské organizace dětem školu a vhodnou hostitelskou rodinu. Na té totiž hlavně záleží, jak student pobyt zvládne.

Nechte si čas na formality
"O synově odjezdu jsme přemýšleli asi rok dopředu, pár měsíců také trvá vyřízení formalit," vzpomíná Michaela Zahradníčková ze Světlé nad Sázavou, jejíž sedmnáctiletý syn Lukáš je od letošního srpna v Texasu.

"Bydlí v rodině ještě s chlapcem z Německa a zatím je se školou i novou rodinou spokojený. Ve škole si našel kamarády a zdá se, že se mu tam moc líbí. Jsme v pravidelném mailovém i telefonickém kontaktu."

Podle pořádajících agentur je výhodné začít s výběrem programu včas, minimálně půl až tři čtvrtě roku před plánovaným odjezdem.

"Uzávěrky přihlášek mají různé termíny, asi od konce března do poloviny května. Student by měl podat přihlášku nejpozději tři měsíce před plánovaným odjezdem, u zemí s vívzdělávání zovou povinností i čtyři. Pro program v USA, nejoblíbenější u nás, je konečný termín 5. 5. 2007," říká Peter Janičina, manažer studijních pobytů Student Agency.

Včasný začátek je nutný i pro nalezení vhodné hostitelské rodiny. "Například do rodin v USA se umisťuje průběžně tak, jak docházejí přihlášky ze všech 30 zapojených zemí. Je přirozené, že se vhodná rodina dá nalézt spíše mezi stovkou než mezi pár zbylými," myslí si Jan Palata z organizace World Experience.

Kam a za kolik
Nejoblíbenější a nejnavštěvovanější zemí v rámci středoškolských pobytů jsou určitě Spojené státy americké.

"Jsou cenově nejdostupnější a tamější školy nabízejí široké akademické možnosti," uvádí Peter Janičina. S dalekým odstupem za USA jsou žádané programy ve Velké Británii, Irsku, Německu a Francii.

"Za synův pobyt zprostředkovaný agenturou ASSE jsme zaplatili 6 a půl tisíce amerických dolarů (136 500 Kč). V této ceně byla zahrnuta letenka, bydlení s plnou penzí, pojištění, služby místního koordinátora, tisíc dolarů kapesného a úvodní třídenní pobyt v New Yorku i s průvodcem," vypočítává Michaela Zahradníčková.

Při vybírání pobytů je nutné sledovat, co cena obsahuje. Někde stojí roční program na americké státní škole něco přes čtyři tisíce dolarů (asi 95 000 korun), cena však neobsahuje letenku, vízové poplatky atd.

Také je potřeba počítat s kapesným. To by podle pracovníků agentur mělo dosahovat 200 dolarů na měsíc.

Soukromé školy jsou výrazně dražší
S výrazně vyššími náklady je třeba kalkulovat, pokud se rozhodnete pro soukromou školu. Ty nabízejí velmi kvalitní vzdělání, množství mimoškolních aktivit a individuální přístup, který si nechají dobře zaplatit.

"Soukromé školy nabízíme ve všech zemích spolu se státními. Ceny za studium na těchto školách začínají od 16 000 USD (336 000 Kč) za rok v USA, 27 000 EUR (756 000 Kč) za rok v Německu či 10 400 EUR (291 200 Kč) ve Francii," doplňuje Peter Janičina ze Student Agency. Některé soukromé školy nabízejí bydlení na kolejích, což cenu pobytu může ještě zvýšit.

Na co se připravit
"Trvalo mi asi dva měsíce, než jsem si zvykla v cizí rodině a začala pořádně rozumět svým učitelům a spolužákům," vzpomíná Jana Rychtaříková ze Znojma, která strávila rok v americké škole.

"Potom už jsem se cítila úplně jinak, ale ty začátky byly krušné. Jejich životní styl mi připadal o hodně nudnější. Žádné výlety nebo kultura. Strašně se mi stýskalo a chtěla jsem odjet domů. Nakonec jsem si tak zvykla, že kdybych mohla, prodloužila bych si pobyt ještě o rok," vzpomíná studentka. Podobné zkušenosti potvrzují i další absolventi studijních pobytů. Těžké začátky, stesk, pocit osamocení a izolace po pár měsících vystřídá nadšení a spokojenost.

"Většině dětí roční zkušenost v cizí zemi poněkud posune hodnoty a hodně dospějí. Já jsem si po návratu vůbec nerozuměla se svými spolužáky a rodiči a nejraději bych se vrátila zpět do Německa," svěřuje se Hana Koloušková z Prahy, která rok studovala jazykové gymnázium v Hannoveru.


Rodiny, které se rozhodly přijmout mezi sebe studenta, jsou velmi různé - většinou jdo o rodiny s běžným životním standardem. "Hostitelské rodiny jsou dobrovolnické a procházejí ústním pohovorem s místním koorxdinátorem, každá rodina musí předložit tři doporučení od známých, spolupracovníků, apod., stvrzující, že rodina je vhodná pro hostování zahraničního studenta," upřesňuje Petr Janičina.

Při jakýchkoliv problémech mají děti možnost obrátit se na místního konzultanta firmy, od které si pobyt vybraly. Některé organizace disponují nonstop telefonními poradenskými linkami.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video