Rok podle Murphyho

Byl už rok ve znamení Einsteina, Gorbačova, Clintona, Spice Girls, Mandely i Billa Gatese. Letos se dočkal Murphy se svými zákony. Byl to jeho rok. Co se mohlo pokazit, se taky pokazilo. V protikladu k idealistickým nadějím, které přinášela změna letopočtu, se ukázalo, že lidstvo není schopno vyřešit staré problémy a současně si vytváří nové. Byl to rok, jenž začal planými obavami z počítačové katastrofy a vyvrcholil tím, že jedinou supervelmoc ochromily předpotopní děrovací strojky.

Klasickým obrazem podivného letošního roku bylo i hannoverské EXPO 2000. Mělo se stát výkladní skříní pokroku lidstva na sklonku tisíciletí a manifestem jeho ambicí při vstupu do nového milénia. Avšak světová výstava přežívala dlouho ve stavu klinické smrti a nakonec vyvázla s výsledkem, který se zdá být pro rok 2000 typický - s nulou.

Byl to Murphyho rok, nečekaně, ale plným právem. Stačí se jenom ohlédnout zpět.
Blízký východ byl po desetiletích na dosah míru; pak se vše během hodiny zvrtlo, ulice ovládla nenávist a márnice zaplnili mrtví. Mír zmizel v nedohlednu.

Grandiózní projekt evropské integrace těžce zavrávoral při zavedení eura jako společné měny. Jen peněžní injekce zadržely novou měnu před volným pádem.
Důvěra však byla nadlouho otřesena a optimismus zmizel.

Totálním krachem skončil celosvětový summit o oteplování v Haagu, který měl zarazit klimatické změny, jež na rozdíl od předchozích let už téměř nikdo nepopírá. Ukázalo se, že zájmy jednotlivých států stojí výše než zájem celku.

Co se mohlo pokazit, se také pokazilo - včetně počasí. Jako možná předzvěst klimatických změn ničily obrovské povodně rozsáhlá území Mosambiku, jihovýchodní Asie, Itálie či Británie. Naopak západ USA a velké části Afriky byly suché jako troud.
Co se nemohlo pokazit, pokazilo se rovněž.

A jistoty se hroutily - například americké prezidentské volby, v podstatě rutinní záležitost, se zvrhly v očích mnohých v autokarikaturu plnou nejasností a nehezkých slov. Americký vzor demokracie vyšel z celé záležitosti pomačkaný a nějakou dobu potrvá, než bude mít v očích značné části světa na kalhotách opět ostré puky.

Jistoty tály i na severním pólu. Vždy jej měl blokovat ledový příkrov, letos v létě však přes pól hravě proplul výletní parník. Led tam zmizel. Po mnoha milionech let.
Také světová konjunktura se zdála být zajištěna.

Až přišla chvíle, kdy ceny pohonných hmot poskočily tak, že vybudily dopravce ke stávkám, jež ochromily půlku Evropy. Bylo to rázné probuzení: kdekdo si náhle uvědomil, jak křehkou záležitostí je ve skutečnosti jeho blahobyt.

Ránu do týla víře v budoucnost zasadila i technika, která už měla být neomylná. Ale jak dobře ví Murphy, co se nemůže pokazit, pokazí se rovněž. A tak spadl nadzvukový concorde, synonymum dokonalosti, padá vesmírná stanice Mir a potopila se ponorka Kursk, to nejmodernější, co Rusové postavili.

Tato selhání, nepředstavitelná a tudíž šokující, dávno zastínila obavy z počátku roku, že podobně jako v Čapkově R.U.R. se proti člověku postaví jeho vlastní výtvor, v tomto případě počítače.

Vzpomínáte si ještě vůbec, co znamená zkratka Y2K? Proti člověku se postavilo i jeho jídlo. Nemoc šílených krav ukázala, že i zdánlivě bezpečné věci mohou být potenciálním ohrožením.

Avšak největší pohromou se letos ukázalo být tažení AIDS napříč zeměkoulí. Podle odhadů je nyní nakaženo na šestatřicet milionů lidí, z toho zhruba každý sedmý přibyl letos.

Ale ne všechno, co se stalo, je špatné. Vědci rozluštili tajemství lidského genomu, což je odrazový můstek k budoucímu léčení mnoha chorob. Demokracie prožívala své obvyklé poklesy i vzestupy, ale těch vzestupů bylo letos víc než poklesů.

Srbové svrhli diktátora Miloševiče, Peruánci přinutili odejít svého prezidenta Fujimoriho, Filipínci soudí prezidenta Estradu a dokonce v Africe opět diktátoři respektují výsledky voleb.

Zdá se také, že lidem ještě zůstal zdravý pohled na věc. Na olympiádě v Sydney stejné sympatie jako nadupaní vítězové vyhrál i "Úhoř" Eric Moussambani z Rovníkové Guineje, plavec, který byl upřímně udiven, že opravdu dokázal uplavat předepsaných sto metrů. Jinak to však nebyl slavný rok.

Ale co také očekávat od roku, který spousta lidí omylem vítala jako začátek nového milénia, jež přichází až nyní, o dvanáct měsíců později. Rok 2000 měl příliš mnoho nul - a výsledek je nula.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video