Barbora Škrlová u odvolacího soudu (20. srpen 2008)

Barbora Škrlová u odvolacího soudu (20. srpen 2008) | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Rok po verdiktu v kauze Kuřim bojují tyrani o nižší tresty

  • 47
Přesně před rokem poslal soudce brněnského krajského soudu Pavel Göth šest lidí obžalovaných z brutálního a dlouhodobého týrání dnes desetiletého Ondřeje a jeho o dva roky staršího bratra Jakuba do vězení. Čtyřčlenný senát obžalované odsoudil celkem k 43 letům vězení.

Všichni si podali odvolání k Vrchnímu soudu v Olomouci. Ten je ale letos na jaře zamítl. Přesto se i dvanáct měsíců od vydání původního verdiktu pět obžalovaných stále snaží nepodmíněný trest zvrátit.

Po neúspěchu u Vrchního soudu si čtyři z nich podali dovolání k Nejvyššímu soudu v Brně. A nyní se čeká na jeho rozhodnutí. Ve zvrat stále věří teta týraných dětí Kateřina M. (její jméno redakce zná ale s ohledem na týrané děti je neuvádí), kterou soud poslal do vězení na 10 let, k sedmi letům odnětí svobody odsouzený Jan Škrla i jeho sestra Barbora a kamarád Jan Turek, kteří dostali pětiletý trest.

"Mohu potvrdit, že jsme loni 22. července obdrželi dovolání Barbory Škrlové, Jana Škrly, Jana Turka i Kateřiny M. Věc ale zatím není vyřízená, stanovený zatím ještě není ani konkrétní termín projednání," řekla MF DNES Marika Komoňová z Nejvyššího soudu. "Věc by se mohla dostat na pořad dne v řádu několika měsíců. Až vybraný senát, který se případem bude zabývat, ale stanoví, zda bude projednávání veřejné nebo ne," dodala Komoňová.

Ve zrušení původního trestu věří i Hana Bašová alias teta Nency, které soud kvůli podílu na týrání dětí vyměřil trest sedm let odnětí svobody. Dovolání si ale nepodávala. "Nebyl k němu důvod, sama klientka ho ani nechtěla podávat," uvedl obhájce Bašové Libor Hlaváč.

"Nic to ale nemění na tom, že s rozsudkem zásadním způsobem nesouhlasíme a považujeme jej za nezákonný. I nadále se jej snažíme zvrátit," naznačil Hlaváč. Jaké kroky konkrétně nyní s klientkou chystá ale prozradit nechtěl. "Věříme ale, že posun by mohl nastat do konce roku," dodal advokát.

Jediný, kdo se o zmírnění trestu už nesnaží, je tak matka chlapců Klára M., která si za týrání vlastních dětí odpykává devítiletý trest. "Klientka dovolání ani nechtěla podávat, stejně jako žádné další opravné prostředky. Neuvažujeme ani o ústavní stížnosti. Celou věc už považuje za uzavřenou," potvrdil už dříve obhájce Daniel Ševčík.

O zmírnění loňského verdiktu krajského soudu v Brně se ale původně snažila i jeho klientka. Prohlašovala sice, že je vinna a trest si zaslouží, devítiletý pobyt za mřížemi se jí ale zdál přece jen nepřiměřeně přísný. Právě matka týraných dětí totiž byla jediná z obžalovaných, kdo se přiznal. Navíc pomohla obžalobě usvědčit i ostatní.

Podle její výpovědi i svědectví trýznitelé děti bili, zavírali do kumbálů i psích klecí, pálili, řezali a ponižovali. Obžalovaní to ale odmítali. Někteří pouze potvrdili, že se jim některé výchovné praktiky v rodině nezdály, spokojili se ale údajně s vysvětlením, že matka dětí s jejich pomocí chtěla zvládnout výchovné problémy svých synů.

Zřejmě i kvůli mlčení většiny obžalovaných ale ani dnes není jasné, proč vlastně k tak krutému týrání obou chlapců, z něhož byl původně podezřelý i jejich otec a další příbuzní, došlo. Jasné není ani proč si dospělá Barbora Škrlová hrála několik let na malé dítě a kdo byl tajemný Doktor, který vše organizoval. Tím je podle řady zasvěcených otec Jana a Barbory Škrlových Josef, po němž policisté už od předloňského léta zatím neúspěšně pátrají.

Svou roli v kauze zřejmě sehrála sekta vytvořená právě kolem Josefa Škrly. I podle znalců mělo seskupení lidí spojovaných s kauzou Kuřim znaky sekty. A smyslem týrání bylo vytvořit z dětí poslušné otroky.

Týraní chlapci mají speciální režim

Jejich týrání policisté odhalili už téměř před dvěma a půl lety, desetiletý Ondřej a jeho o dva roky starší bratr Jakub ale stále nežijí jako normální děti. Podle předběžného rozhodnutí soudu se o ně totiž má starat brněnské zařízení Klokánek, v němž jsou od května 2007. Otec dětí Radek C. se o svěření dětí do své péče zatím snaží marně.

Městský soud v Brně jeho žádost o svěření synů zamítl naposledy loni v prosinci. Radek C. se ihned odvolal. Jenže odvolací Krajský soud v Brně ještě stále nerozhodl. Soudkyně, která dostala kauzu na starost, údajně čeká na doplnění spisu. "Spis jsme obdrželi v březnu, v mezičase už se k doplnění vracel i na městský soud. Jednání ale zatím nařízeno není a nelze ani odhadnout, kdy se bude ve věci rozhodovat," uvedla mluvčí krajského soudu Miloslava Sedláčková.

Týraní sourozenci už přesto postupně nabíhají na běžný režim svých vrstevníků, v Klokánku nyní od zářijového rozhodnutí speciální komise tráví jen jeden týden v měsíci. "Tři týdny bydlí chlapci u otce, pak jsou u nás a na víkend jdou k prarodičům," popsala MF DNES po verdiktu mezioborového týmu vedoucí Klokánku Zuzana Blažková.

Oba chlapci chodí i do školy a do kroužků, přesto o ně kvůli dopadu brutálního týrání stále pečují i odborníci. A následky si podle mnohých děti ponesou do konce života.


Video