Krejčíř si už v roce 1996 koupil seychelské občanství.

Krejčíř si už v roce 1996 koupil seychelské občanství. | foto: Jaroslav Kmenta, MF DNES

Rok po útěku: Krejčíř dál užívá svobody

  • 76
"Nikdo mě ze Seychel nedostane. Diplomacie se mnou nic nezmůže a česká rozvědka je na mě krátká." To jsou slova uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře, který stále bez problémů žije s rodinou na Seychelách. V Česku mu hrozí za stamilionové podvody a údajnou přípravu vraždy celníka až patnáct let vězení.

V neděli 18. června uplynul přesně rok od chvíle, kdy Krejčíř utekl deseti detektivům protikorupční policie z domovní prohlídky a zmizel na ostrovech v Indickém oceánu. České úřady nesplnily svůj slib, že Krejčíře dostanou zpět do Prahy.

"Chce to ještě nějaký čas. Vše nasvědčuje tomu, že jde vše dobrým směrem," říká tajemně šéf rozvědky Karel Randák, jehož služba se snaží Krejčíře dostat ze Seychel.

Krejčíř si už v roce 1996 koupil tamější občanství, takže i když je na něj vydán mezinárodní zatykač, Seychely ho jako svého občana nevydají.

Jak přesně se snaží tajná služba Krejčíře ze Seychel "vypudit", Randák nechce říct. Je však také možné, že Randák jen mlží. "My jsme v klidu, ve větším klidu než pan Krejčíř. Věřte mi. Nechte se překvapit," tvrdí přesto Randák.

"Na Seychelách jsou české rozvědky bezmocné. Ať se smíří s tím, že ponorku, s níž by se za mnou vydali, v Česku nemají," říká zase Krejčíř a v nadsázce dodává: "Snad jediný, kdo by české rozvědce mohl pomoci, je kapitán Nemo s Nautilem." (Nemo je hrdina ze slavného románu Julesa Verna a Nautilus byla jeho ponorka – pozn. red.)

Skandální útěk Krejčíře vyvolal u policie personální zemětřesení. Rezignoval policejní prezident Jiří Kolář a odstoupili šéfové protikorupční služby. Aféra měla vážné důsledky i na práci protikorupční policie. Postupem času od ní odešly čtyři desítky důstojníků, čímž se zbrzdilo vyšetřování řady závažných hospodářských kauz.

Teď už služba, která prošla "díky Krejčířovi" velkou reorganizací, opět funguje normálně – detektivové pracují na 285 případech, ve kterých jde o podvody za osmdesát miliard korun.

Za Krejčířův útěk ponese trestní zodpovědnost jen tehdejší velitel zásahu major Jan Špitálský. Inspekce ministra vnitra a státní zástupce se shodli, že prohlídku vedl nedbale a bez jasných příkazů, což pak vedlo k tomu, že Krejčíř využil chaosu a z vily utekl.

Krejčíř však poté, co byl objeven na Seychelách, přinesl i jinou verzi svého útěku. Tvrdí, že ho z vily pustil státní zástupce Jaroslav Dolejší. Ten prý po něm chtěl směnky na šedesát milionů korun, které Krejčíř údajně v roce 2002 tajně půjčil ČSSD.

Dolejší měl tak podle Krejčíře snahu sociální demokracii ochránit před hrozícím skandálem. (Dolejší to popírá, ale dodnes nechce své působení ve vile do detailů vysvětlit).

Krejčíř pak směnky, o nichž policie i ČSSD tvrdí, že jsou falešné, zveřejnil před měsícem ve své druhé knize. Jestli jsou autentické, nedokáže nikdo říct.

Policie stále vede vyšetřování několika kauz, v nichž podnikatele podezřívá z pokusu o podvod za téměř tři miliardy korun a z řady dalších trestných činů. Druhá, odvrácená část kauzy – vyšetřování údajné korupce policistů, politiků i státních zástupců, k níž se Krejčíř sám na Seychelách přiznal – vyšla do ztracena.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video