Tunisané demonstrují před ministerstvem vnitra v metropoli Tunisu a požadují

Tunisané demonstrují před ministerstvem vnitra v metropoli Tunisu a požadují propuštění zkorumpovaných policistů (11. ledna 2012) | foto: Reuters

Rok po revoluci se zoufalí Tunisané upalují více než kdy před tím

  • 89
Dlouholetý autoritativní prezident Tuniska Zín Abidín bin Alí prchl ze země přesně před rokem. Přiměly ho k tomu protesty, které zažehl chudý zelinář, jenž se na protest proti chudobě a bezmoci vůči úřadům upálil. Od té doby se benzin a sirka staly v Tunisku fenoménem, kterým řeší problémy pětkrát více lidí než kdy dříve.

Jsou to většinou mladí muži z chudých odlehlých oblastí. Mívají často jen základní vzdělání, bývají svobodní a navzdory svým zoufalým snahám najít si práci jsou nezaměstnaní. A bez vyhlídek. Tak by se dali popsat Tunisané, kteří se k sebeupalování nejčastěji uchylují, píše televize BBC na svém webu.

Arabské nepokoje

Nepokoje, jež odstartovala právě revoluce v Tunisku, zasáhly 15 arabských zemí a vyžádaly si desetitisíce obětí. Nejvíce lidí zemřelo v Libyi a Sýrii.
Dosud protesty vyvolaly obměnu několika vlád a smetlo tři režimy. Nejprve ze země uprchl tuniský prezident bin Alí, pak se moci vzdal egyptský hegemon Husní Mubarak a nakonec povstalci zabili libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. Bin Alí je nyní v exilu, Mubarak souzen.
V Sýrii demonstrace proti vládě prezidenta Bašára Asada pokračují, armáda je tvrdě potlačuje.
Lidé se vzbouřili mimo jiné i v Bahrajnu, Alžírsku, Jordánsku, Ománu či Maroku. V řadě zemí byly následně zavedeny reformy.

Zdroj: ČTK

Nejznámějším Tunisanem, který se upálil v prosinci 2010 a inspiroval k tomu mnoho dalších, byl prodavač zeleniny Mohamed Buazízí. Jeho čin odstartoval vlnu protivládních demonstrací v arabských zemích a v Tunisku díky nim odstoupil prezident Zín Abidín bin Alí (více čtěte zde). To se stalo přesně před rokem.

Od té doby se pokusily upálit desítky dalších zoufalých lidí. Jen v prvním půlroce se polilo benzinem a škrtlo sirkou nejméně 107 Tunisanů, zjistil reportér britské veřejnoprávní stanice Wyre Davies.

Statistiky hlavního popáleninového centra v metropoli Tunisu ukazují, že během roku po revoluci stoupl počet sebeupálení na pětinásobek oproti minulým rokům.

Ukazuje se, že lidé stále bezúspěšně snaží žádat o práci a upozorňovat na korupci. Mnoho lidí očekává, že se situace na trhu práce zlepší. Když se jejich představy nenaplní, neváhají před zoufalým činem.

Je to bizarní fenomén, říká lékař

Šéf popáleninového centra v Tunisu Amenaláh Mesádí označuje množící se případy jako "bizarní fenomén" a lékaři se snaží na Tunisany apelovat, aby se k sebevraždám upálením neuchylovali. Po zapálení se umírá většinou do 48 hodin a toho, kdo přežije, čeká bolestivý život.

Přesto jen v posledním týdnu zaznamenali tuniští lékaři hned čtyři pokusy o upálení, píše agentura AP.

Naposledy zemřela šestačtyřicetiletá žena, která se zapálila ve městě Sfax. Trpěla prý mentální poruchou a o sebevraždu se měla pokusit už dříve. Před ní ale škrtl sirkou i otec tří dětí, upálil se před radnicí. Po pěti dnech zemřel. Další dva muži z měst Bizerta a Siliana stejný čin přežili.

Během posledního roku si Tunisané zvolili novou vládu a mají nového prezidenta. V říjnových volbách do Ústavodárného shromáždění zvítězila umírněně islamistická Strana obnovy (Hizb An-Nahdá). Kromě velké nezaměstnanosti ale trápí zemi i stagnující ekonomika a turisté, kteří by přinesli do země peníze, se tam nehrnou, upozornila AP.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video