Boko Haram v pondělí zveřejnilo video zachycující přes 200 unesených školaček....

Boko Haram v pondělí zveřejnilo video zachycující přes 200 unesených školaček. Velitel milicí Shekau na záznamu tvrdí, že dívky, z nichž většina vyznávala křesťanství, přestoupily k islámu (12. května 2014). | foto: AP

Školačky unesené islamisty jsou naživu, naznačuje svědectví z Nigérie

  • 8
Víc než padesátka z dvou set nigerijských školaček, které před rokem unesli islámští radikálové z hnutí Boko Haram, může být stále naživu. Stanice BBC získala informaci, že dívky byly spatřeny před třemi týdny na severovýchodě země ve městě Gwoza.

Koncem března město Gwoza, které bylo považováno za baštu islamistické skupiny Boko Haram, dobyla nigerijská armáda (podrobnosti se dočtete zde). Žádná ze školaček ale tehdy osvobozena nebyla. Navzdory snahám nigerijské armády i zahraničních složek tak zůstávají dívky stále v zajetí.

Přesně před rokem unesli ozbrojenci z dívčího gymnázia ve městě Chibok ležícího u hranic s Kamerunem přes 200 studentek ve věku šestnácti až osmnácti let. Některým z nich se podařilo uprchnout, v zajetí radikálů je ale dosud 219 dívek.

Jejich zmizení v úterý připomene procesí v nigerijském hlavním městě Abudža. Další akce připomínající rok od zmizení školaček se budou konat i v západních metropolích.

K twitterové kampani za osvobození unesených školaček se připojila i Michelle Obamová (7. května 2014)

Právě tam se ostatně nedlouho po jejich únosu rozjela před rokem masivní kampaň na sociálních sítích, do níž se zapojila řada známých osobností, mezi nimi i první dáma USA Michelle Obamová. 

Celosvětové iniciativě #bringourgirlsback se tehdy vysmál na videu sám vůdce Boko Haram Abubakar Shekau (více o tom zde). Velitel milicí na záznamu tvrdil, že unesené školačky, z nichž většina vyznávala křesťanství, přestoupily k islámu. 

Na záznamu se také obrátil na nigerijskou vládu s požadavkem na propuštění svých vězněných bojovníků. Vláda v Abudže ale navrhovanou výměnu odmítla.

Vláda islamisty rozdrtí, slibuje nový prezident

Nigerijská vláda kvůli únosu dívek čelí ostré kritice ze strany jejich příbuzných. Ti viní místní úřady, že pro záchranu školaček nepodnikly dost a že se jim dostává velice málo informací.

K větší akci vyzvala v předvečer výročí únosu nigerijskou vládu také nositelka Nobelovy ceny míru Pákistánka Malála Júsufzajová. V dopise věnovaném uneseným dívkám mladá aktivistka za práva žen ujišťuje, že nikdy nepřestane apelovat na nigerijské úřady i mezinárodní společenství, aby více usilovaly o bezpečný návrat školaček domů.

„Nepřestaneme, dokud se neshledáte se svými rodinami,“ obrací se k dívkám v dopise, který zveřejnila stanice CNN.

Nově zvolený prezident Nigérie Muhammad Buhari slibuje (více o něm čtěte zde), že až se ujme úřadu, odbojné islamisty rozdrtí a udělá vše, co bude v jeho silách, aby se dívky vrátily konečně domů. Podle BBC však přiznává, že bezpečný návrat unesených studentek slíbit nemůže.

Přestože případ 219 unesených školaček z Chiboku vyvolává obrovskou mezinárodní vlnu solidarity, lidskoprávní 
organizace Amnesty International varuje, že v rukou islamistických milic Boko Haram skončilo jen za poslední měsíce konfliktu několikanásobně víc zajatkyň.

Organizace odhaduje, že jen od počátku loňského roku radikálové unesli na dva tisíce žen a dívek. Z mnoha z nich mohli udělat sexuální otrokyně nebo je donutili podílet se na svém krvavém tažení za vznik chalífátu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video