Narodila se mu dcera, o pár hodin později zemřel. Poslední část chystaného filmu o architektu Kaplickém napsal sám život, napsaly před rokem noviny.

Narodila se mu dcera, o pár hodin později zemřel. Poslední část chystaného filmu o architektu Kaplickém napsal sám život, napsaly před rokem noviny. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Rok od smrti architekta Kaplického: blob zmizel v mlze, Eliška věří dál

  • 185
Uplynul přesně rok ode dne, kdy zemřel architekt Jan Kaplický. Muž, kterému manželka Eliška několik hodin před jeho smrtí porodila dceru Johanku. V Česku se stal známým zejména návrhem blobu, budovy nové Národní knihovny na Letné. Jeho realizace je ale v nedohlednu.

Ten lednový den nic nenasvědčovalo tomu, že by rodinu Kaplických čekal smutek. Oči Česka se upíraly k Václavu Havlovi - první český prezident tožiž ležel ve vážném stavu v nemocnici. Ale večer se zastavilo srdce Jana Kaplického. "Nevím, proč v nebi dostal přednost on," řekl pak o Kaplickém Havel.

Někteří Kaplického blízcí říkali, že se trápil kvůli kritice své práce. "To, co se dělo s jeho vítězným návrhem pro Národní knihovnu, jak to bylo zatraceno a zpochybněno, mu ubralo na životě. Hanba těm, kteří na něj kydali hnůj," prohlásil třeba zpěvák a architekt Pavel Bobek.

Kaplického rodina ale poslední hodiny života architekta po narození dcery viděla jinak. "Zemřel ve štěstí," řekl bratr Kaplického manželky Kryštof. - čtěte Jan zemřel ve štěstí, říká Kaplického rodina

Při pohledu na pavučinu se styděl za lidské stavby

Češi Jana Kaplického vnímali především jako člověka-architekta. Jako muže, který se styděl za lidské stavby, když se díval na eleganci pavoučí sítě. Ve světě ho znali třeba díky muzeu Enza Ferrariho v Itálii nebo plovoucímu mostu Docklands v Londýně, v Česku hlavně díky chobotnici, jak byl blob také nazýván.

Smrt architekta vedla některé jeho příznivce k většímu úsilí, aby v Praze nakonec primátorem Pavlem Bémem "odpískaná" knihovna stála. Vznikla sbírka, konaly se demonstrace.

Příznivci se rekrutovali napříč kulturním, společenským i politickým spektrem: Václav Havel, Karel Schwarzenberg, Petra Paroubková, Zdeněk Svěrák, Vlastimil Ježek. Ten dokonce během tahanic o blob přišel o post šéfa Národní knihovny.

A ČSSD řekla, že když vyhraje volby, stavba bude.

Kaplického tým se rozpadl, vdova ve stavbu věří dál

Tým, který s Kaplickým na chobotnici pracoval, dostal ale měsíc po architektově smrti výpověď. Zaměstnance propustila architektova bývalá manželka Amanda Levete.

Objevily se i více či méně bizarní návrhy - například že by knihovna, kterou potřebuje veřejnost, studenti i vědci, stála zastrčená u ruzyňského letiště nebo v Kladně. - o úvahách o místě Kaplického knihovny čtěte zde

Eliška Kaplická po smrti svého muže mnohokrát opakovala, že udělá všechno pro to, aby Kaplického knihovna stála.

"Když byl Johan na světě a já viděla, jak ho ničí každý den a jak ten čas utíká, měla jsem snahu na realizaci knihovny tlačit. Dneska už mám všechen čas na světě a počkám si. (...) Myslím, že Václav Havel byl docela realistický, když odhadoval, že kolem hotové knihovny bude Johanka chodit ve dvanácti letech," řekla v nedávném rozhovoru pro MF DNES.

vdova ELIŠKA: JOHAN SKRZE MNE ŽIJE DÁL

Rozhovor se vdovou po Janu Kaplickém a matkou jeho dcery Johanky

Mnozí odpůrci Kaplického knihovny za hlavní problém celé akce zmiňovali nepřipravený pozemek pro stavbu či její vysokou cenu. Podle jiných ztroskotalo vše na odporu některých politiků vůči němu. Poté, co se o návrhu negativně vyjádřil prezident Václav Klaus, jej začala kritizovat pražská ODS. Praha také nakonec Národní knihovně neprodala slíbené pozemky pro stavbu.

Zadostiučiněním za knihovnu se může stát realizace Kaplického jiného návrhu - koncertního a kongresového centra Antonína Dvořáka v Českých Budějovicích. Stavba, přezdívaná rejnok, už získala investora. Dostaví ji zřejmě jedna z Kaplického nejbližších známých, architektka Eva Jiřičná. - čtěte Kaplického "rejnoka" v Českých Budějovicích dostaví Eva Jiřičná

Architekt Jan Kaplický

Jan KaplickýJan Kaplický se narodil 18. dubna 1937 v Praze, kde také vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou. Od své emigrace v roce 1968 dlouhodobě žil ve Velké Británii, kde v roce 1979 založil společně s Davidem Nixonem architektonické studio Future Systems.

Svoji architekturu navrhoval ve stylu high-tech, v posledních letech svého života experimentoval s organickou architekturou, která se inspiruje přírodními tvary. Spolupracoval s předními světovými architekty.

Získal mnoho ocenění, nejprestižnějším je britská cena za architekturu Stirling Prize za stavbu Lord's Media Centra na londýnském kriketovém stadionu. V Česku se stal známým zejména návrhem blobu, nové budovy Národní knihovny na Letné. Jeho realizace se ale změnila v tahanice a po Kaplického smrti se zcela zadrhla.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video