Rok od hladomoru v Somálsku: Lidé ze země utíkají kvůli suchu a armádě

  • 67
Je to přesně rok, kdy OSN oznámila světu, že Somálsko sužuje katastrofální hladomor. Od té doby zemřelo až sto tisíc lidí, ale další tisícovky se díky pomoci humanitárních organizací podařilo zachránit. Sucha sice stále trvají, OSN však tvrdí, že další hladomor nepřijde.

Přestože situace v Somálsku se od loňska výrazně zlepšila, miliony tamních dětí stále musí každý den svádět boj o přežití. Za poslední rok zemřelo podle britské vlády až sto tisíc lidí. OSN uvádí, že 2,5 milionu Somálců je stále závislých na humanitární pomoci. Oproti loňsku je to ovšem o dva miliony méně.

Přes milion Somálců už uprchlo za hranice a dalších 1,36 milionu jich bylo vysídleno. Mnoho z nich žije v uprchlických táborech sousedních zemí a snaží se svou životní situaci zvládnout.

"Viděl jsem naživo, jak pomoc z vyspělých zemí zachraňuje životy Somálců, zvláště dětí, které umíraly na podvýživu. I přesto se nedaří je zachránit všechny, protože tábory jsou často přeplněné a nedostatečně zásobené," řekl poradce pro světové konflikty a katastrofy humanitární organizace World Vision Nathaniel Hurd.

"Zkuste si představit, že se musíte postarat o svou rodinu, ale třikrát větší. A to ve stejném domě, se stejným rozpočtem," uvedl.

Dlouhodobější řešení teprve hledáme

Do etiopské vesnice Dolo Ado blízko jižní hranice se Somálskem přichází od května každý týden tisíce nových uprchlíků. Ze své země utíkají kvůli suchu, které jim zahubilo dobytek i plodiny, i kvůli všudypřítomné armádě a neustálým konfliktům.

Pomoc Člověka v tísni

Organizace Člověk v tísni (ČvT) pomáhala deset měsíců v oblasti Godere u etiopsko-somálských hranic, kde se starala až o 19 tisíc somálských uprchlíků. Pracovníci poskytovali komplexní pomoc od dodávek potravin nebo vody a základního vybavení až po náhradní vzdělávání. "Ještě nikdy předtím jsme nedělali kompletní správu tak velkého tábora uprchlíků. Je to unikátní operace, největší podobného typu od vzniku Člověka v tísni," připomněl koordinátor etiopských projektů ČvT Jan Faltus.

Díky sbírce SOS Somálsko vybral ČvT 15 849 127 korun. Celkem organizace v oblasti rozdala 1 450 tun potravin a postarala se o 18 680 lidí.

"Všechny matky s dětmi, s kterými jsem mluvil, mi řekly, že ze svých domovů odešly kvůli armádě," prohlásil Hurd. 

"Přestože uprchlické tábory nejsou nejlepším řešením somálské krize, musíme se snažit ulevit aktuálnímu utrpení, než najdeme nějaké dlouhodobější řešení," říká koordinátor programu organizace World Vision v Somálsku Francois Batalingaya. "Snažíme se i nadále podporovat rodiny v táborech do té doby, než jim bezpečnostní situace dovolí vrátit se domů," říká.

World Vision apeluje na somálské lídry, aby zajistili mír v zemi co nejdříve. "Pokračující krize v Somálsku je dílem nestability a vyhrocené bezpečnostní situace," řekl Batalingaya. "Čím dříve budou tyto otázky vyřešeny, tím dříve se budou moct rodiny vrátit do svých domovů a začít se z prožitého šoku vzpamatovávat," domnívá se.

Podle OSN sice letos byly srážky v hlavní dešťové sezóně podprůměrné a přišly se zpožděním, ale je nepravděpodobné, že by zemi letos opět sužoval hladomor. Přesto mají někteří humanitární pracovníci strach, že se situace příliš nelepší. "Nově příchozí jeví stále horší známky podvýživy," říká jeden z humanitárních pracovníků World Vision.

 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue