Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Rok 2015 ve školách: vzdělání pro učitele a nulté ročníky pro všechny

  • 162
S novým rokem přichází do českých škol řada novinek. Opouštět je budou učitelé bez příslušného vzdělání. Na jaře proběhne zkušební kolo jednotných přijímacích zkoušek na střední školy a o dva měsíce později pak poprvé jednotné závěrečné učňovské zkoušky.

V lednu to bude rok, co Marcel Chládek nahradil v křesle ministra školství  Dalibora Štyse. Poslanci za tu dobu schválili novelu zákona o pedagogických pracovnících, Sněmovna bude brzy hlasovat o novelizovaném školském zákoně a chystá se novela zákona o vysokých školách. Řada novinek se začne projevovat již od začátku roku 2015.

1 Odchod učitelů bez příslušného vzdělání

Od ledna nebudou moci učit pedagogičtí pracovníci, kteří nemají příslušný vysokoškolský titul. Vyplývá to z novely zákona o pedagogických pracovnících. Existuje několik výjimek, například pro ty, kteří dosáhli věku 55 let a mají za sebou minimálně dvacetiletou praxi na daném druhu nebo typu školy. Díky ministerské výjimce si ředitelé také mohou učitele bez diplomu nechat, když za ně neseženou adekvátní náhradu (více čtěte zde).

Na místa učitelů, kteří podle nového zákona o pedagogických pracovnících nemají dostatečnou kvalifikaci, musí ředitelé mateřských, základních a středních škol vypsat výběrová řízení. Průzkum Ministerstva školství ukázal, že takových učitelů je sedmnáct tisíc z celkového počtu 145 tisíc.

2 Testování jednotných přijímaček na střední

V dubnu proběhne pilotní ověřování jednotných přijímacích zkoušek, kterého se zúčastní více než polovina, tedy 650 škol. Pilotní testování má být první a poslední zkouškou před ostrým spuštěním jednotných přijímaček na maturitní obory. Testy budou z českého jazyka a matematiky. Cermat zveřejnil vzorové testy.

Pro čtyřleté obory je termín stanoven na 15. dubna, zkoušky na víceletých gymnáziích jsou naplánovány na následující den. Náhradní termín je stanoven pro všechny obory na 14. května. Příští rok ještě hranice pro přijetí nebude centrálně stanovena. Cermat pouze určí její doporučenou hodnotu. Ředitelé mohou doplnit jednotné testy také vlastní zkouškou.

3 Neurčitý úvazek pro ředitele

Změny také posílí postavení ředitelů škol. Nově totiž budou mít pracovní poměr na dobu neurčitou, v němž se budou moci opakovat šestiletá funkční období. V současnosti jsou s nimi uzavírány smlouvy na dobu určitou na šest let. Po skončení šestiletého funkčního období nemají nárok na nabídku další pracovního uplatnění na škole a mnohdy odchází.

Funkční období budou zachována, takže zřizovatel školy bude mít i nadále právo vyhlásit po uplynutí každých šesti let působení ředitele na jeho místo konkurz. Ředitel však v případě odvolání bude moci na škole nadále zůstat jako pedagogický pracovník. V okamžiku, kdy ředitel ve vedoucí funkci skončí, tak bude mít nárok na nabídnutí jiné pozice.

4 Nulté ročníky

Přípravné třídy neboli nulté ročníky základních škol budou od 1. září 2015 nově přístupné všem dětem, u nichž tím může být vyrovnán jejich vývoj. Dosud byly určené jen pro žáky se sociálním znevýhodněním. Do přípravných tříd může chodit jen 7 až 15 dětí, v případě výjimky maximálně 19. Učí v nich učitelé pro první stupeň nebo speciální pedagogové, někdy mají k ruce i asistenta. Děti nedostávají známky, ale slovní hodnocení (více čtěte zde).

5 Jednotné učňovské zkoušky

V závěrečných zkouškách v oborech středního vzdělání s výučním listem budou od příštího roku zavedena jednotná zadání, podobně jako u maturit. Na vývoji zadání pro každý obor od roku 2005 postupně ve třech projektech pracoval Národní ústav pro vzdělávání (NÚV), který na to vynaložil celkem 150 milionů korun. Většina učilišť jednotné závěrečné zkoušky dobrovolně využívá už dnes. Závěrečné zkoušky se budou i nadále skládat ze zkoušky praktické, ústní a písemné. Koncepci mistrovských zkoušek, které by ministr Chládek v budoucnu rád zavedl, současná novela neobsahuje.

6 Konec nezdravého jídla ve školách

Novela školského zákona také stanoví, že Ministerstvo školství bude moci vyhláškami zakazovat nezdravé jídlo na školách. Podle školského zákona školy musí zajistit péči o zdraví dětí a není v nich povolený prodej výrobků ohrožujících zdraví. Ministerstvo zdravotnictví vytvořilo seznam doporučených potravin, které by se ve školách měly prodávat. Je mezi nimi například ovoce, zelenina, čaje a minerálky. Automaty na sladké nápoje či cukrovinky by naopak ze škol měly zmizet. Od 1. ledna také vstoupí v platnost novela vyhlášky o dietním stravování, která pomůže řešit problémy dětí se speciálními dietními potřebami.

Další změny

  • Pedagogickým i nepedagogickým pracovníkům na školách se zvýší plat v průměru o 3,5 procenta.
  • Novela školského zákona v průběhu roku obnoví státní zkoušku z těsnopisu, psaní na klávesnici a zpracování textu na počítači. Ministerstvo školství je bude zabezpečovat prostřednictvím Národního ústavu pro vzdělávání.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video