Vladimir Putin a George Bush

Vladimir Putin a George Bush | foto: Jim Bourg, Reuters

Rok 2008: Bushovo sbohem, Putinovo na shledanou

  • 28
Rusko a Spojené státy. Dvě mocnosti, které si v nadcházejícím roce budou vybírat nového prezidenta. Za Atlantikem se čeká napínavý boj, v Rusku už je naopak rozhodnuto předem. Co dalšího kromě volby Bushova a Putinova nástupce čeká svět v roce 2008?

Blížící se prezidentské volby ve Spojených státech jsou v mnoha ohledech přelomové. Kampaň je rekordně dlouhá a rekordně drahá. Reálnou šanci stanout v čele USA má poprvé žena (Hillary Clintonová) a také Afroameričan (Barack Obama). - vše o volbách v USA najdete ZDE

I kdyby nakonec prohráli s jiným demokratem či dokonce republikánem, jedno už jim nikdo neupře: v očích americké (i světové) veřejnosti posunuli obraz člověka, který má šanci vstoupit do Oválné pracovny. "Doposud platil jakýsi nepsaný zákon, že americkým prezidentem je bílý muž anglosaského střihu," říká politolog Petr Just.

Barack Obama a Hillary ClintonováAmerický volební rok bude dlouhý a náročný. Stranické primárky se rozjedou už třetího ledna a skončí v červnu. Koncem léta se budou konat celonárodní sjezdy, na nichž strany oficiálně nominují svého kandidáta. Samotné volby pak proběhnou 4. listopadu a nový šéf Bílého domu se chopí funkce v lednu 2009.

Ruský scénář je jiný
V Rusku události poběží podle odlišného scénáře. Druhého března se lidé vydají k urnám a nestane-li se nic neočekávaného, novou hlavou státu zvolí dosavadního vicepremiéra a šéfa plynárenského kolosu Gazprom Dmitrije Medveděva. Právě jeho si totiž nynější prezident Putin vybral za svého nástupce.

Vladimir Putin a Dmitrij MedveděvOtázkou je, co se bude dít potom. Podle načrtnutého scénáře by se měl Putin stát premiérem, a de facto tak dál řídit zemi. Jenže ruská politika je nevypočitatelná a nedá se vyloučit ani pozdější návrat Vladimira Vladimiroviče do prezidentské funkce.

Evropo, co s Kosovem?
I Evropská unie má před sebou výzvy. Tou první je Kosovo. Jihosrbská provincie hodlá po nedávném krachu vyjednávání s Bělehradem jednostranně vyhlásit nezávislost. Má podporu USA a většiny Evropy. Srbové ale samostatnost Kosova nechtějí dopustit. V prosinci si parlament odhlasoval, že pokud Západ nezávislé Kosovo uzná, Bělehrad se nepohrne ani do NATO, ani do EU.

Euro, Evropská unie, EUDalší evropskou otázkou je ratifikace takzvané Lisabonské smlouvy, kterou unijní činitelé podepsali na prosincovém summitu v portugalské metropoli a která má nahradit zkrachovalou euroústavu. Tu v roce 2005 odmítli Francouzi a Nizozemci v referendech, načež se Unie ocitla v institucionální slepé uličce.

Ústavní téma se znovu otevřelo v lednu 2007, a to z iniciativy německé kancléřky Angely Merkelové. Jednání o novém dokumentu byla dlouhá a komplikovaná, ale Merkelová (jejíž země v prvním pololetí Unii předsedala) dosáhla svého: rámec nového textu byl dohodnut v červnu a hotová smlouva podepsána v prosinci. - více zde

Prvního ledna převezmou od Portugalska evropské předsednictví Slovinci - jako první z "nováčků". V polovině roku ho předají Francii, jež pak otěže pošle do Prahy.

Čínský rok
Pozornost ale upoutá především srpnová olympiáda v Pekingu. Vlastně celý rok 2008 bude "čínský", upozorňuje řada světových analytiků. Ekonomika říše středu roste, země produkuje čím dál větší bohatství, ale s ním i množství problémů. Svět bude zajímat, jak se Čína postaví k ochraně klimatu (boj proti oteplování se letos stal velkým světovým tématem) a zda bude více hledět na kvalitu výrobků, kterými zaplavuje zeměkouli. Lidská práva tak zřejmě zase zůstanou ve stínu.

Zahraniční stránky novin s rokem 2008 v záhlaví budou plnit i další události. V březnu to bude pět let, co Američané vtrhli do Iráku. A odchodem domů toto jubileum rozhodně neoslaví. V květnu bude státu Izrael šedesát let. Jak daleko v tu chvíli budou mírové rozhovory mezi Izraelci a Palestinci?

V červnu by měl - po třinácti letech od konce války - skončit úřad mezinárodního představitele pro Bosnu a Hercegovinu. Bude záležet i na osudu Kosova, zda se tak stane.

Bude tu Pákistán, který se po vraždě opoziční političky Bénazír Bhuttové ocitl v hluboké krizi, jež může mít dalekosáhlé důsledky pro region i celý svět (Pákistán je jadernou mocností a také základnou nejtvrdších islámských radikálů).

Fidel CastroBude tu Bushova válka s terorem. Bude tu Írán se svým jaderným programem, bude tu Kuba, jež se už zřejmě bude muset obejít bez Fidela Castra. Nemocný vůdce připustil, že se do čela země nejspíš nevrátí. Kubánci budou v roce 2008 "volit" parlament i prezidenta a Fidel jim doporučil, aby podpořili jeho mladšího bratra Raúla.

Jiní hrdinové ale zůstávají - očekává se nový film s Jamesem Bondem a poslední filmové dobrodružství Harryho Pottera.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video