Rok 2003 byl dobrý, říká každý třetí

Do konce roku 2003 zbývají dva dny. Řada lidí bude hodnotit uplynulých dvanáct měsíců až při silvestrovském přípitku. Jaký tedy byl rok 2003? Úspěšný, dařilo se mi dobře. Takhle vám odpoví většinou mladí lidé.

Mají vyšší vzdělaní, slušné místo i plat a bydlí ve větším městě. Je jich zhruba třetina. Mezi spokojenými jsou nejčastěji voliči opoziční ODS.

"Mladším se daří víc v práci, mají tak i vyšší příjmy," konstatuje Jana Hamanová ze společnosti SC&C. Ta exkluzivně pro MF DNES zkoumala, jak lidé hodnotí rok 2003.

Naopak každý čtvrtý člověk v zemi hodnotí odcházející rok jako nevydařený, nebo dokonce velmi špatný. Většinou jsou to starší lidé s nižším vzděláním a z menších měst a obcí.

"Starší jsou zkrátka obecně pesimističtější," vysvětluje Hamanová. Nejvíce nespokojeni byli příznivci komunistické strany. Největší skupina lidí nicméně považuje uplynulý rok za průměrný.

V menších městech je lidem hůř
Statistici mají pro výsledky výzkumu poměrně jednoduché vysvětlení. Kladné hodnocení roku 2003 ovlivnila podle nich především zvyšující se životní úroveň v Česku.

Přes plánované ekonomické škrty a připravovanou reformu totiž vzrostly řadě obyvatel mzdy. Pro odpověď, že rok byl celkem dobrý, nebo dokonce výborný, hrál velkou roli i fakt, kde dotazovaný žije.

Pokud to bylo ve městě, které má víc než sto tisíc lidí, zvolilo kladnou odpověď přes čtyřicet procent lidí. V malých městech a obcích naopak vnímali lidé rok 2003 spíš špatně. Například v místech, kde žije maximálně dvacet tisíc obyvatel, tak odpověděl každý třetí člověk.

Negativně hodnotili uplynulý rok také lidé s nižším vzděláním a nižšími příjmy. Odlišně dopadl průzkum, ve kterém se lidé vyjadřovali, jak hodnotí letošní rok z pohledu celé České republiky.

Pro absolutně nejvíc (přes osmapadesát procent) dotazovaných byl průměrný. Jako úspěšný jej hodnotil každý osmý, zatímco za neúspěšný jej považuje čtvrtina obyvatel země.

"I zde hodnotili loňský rok z hlediska celé země úspěšně především mladší lidé s vyššími příjmy. Zároveň byli vysokoškoláci nejvíc skeptičtí, právě oni nejčastěji uváděli, že Česká republika si vedla neúspěšně," řekla Hamanová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue