Europoslankyně Zuzana Roithová

Europoslankyně Zuzana Roithová | foto: roithova.cz

Roithová: Tymošenková by nebyla první, koho na Ukrajině otrávili

  • 94
Julija Tymošenková je vážně nemocná a ukrajinský režim informace o jejím zdravotním stavu účelově bagatelizuje, domnívá se europoslankyně Zuzana Roithová. Kvůli obavám o zdraví vězněné expremiérky se vydala na Ukrajinu.

Přestože Roithová nemohla Tymošenkovou v charkovské věznici navštívit, potkala se s řadou jejích spolupracovníků a prostudovala její zdravotní dokumentaci z minulého roku. Vystudovanou lékařku a bývalou ministryni zdravotnictví pozvali na Ukrajinu příbuzní Tymošenkové. Den po svém návratu oznámila Roithová kandidaturu na prezidenta za KDU-ČSL, zároveň ale odmítla, že by se chtěla svou návštěvou Ukrajiny jen zviditelnit (více čtěte zde).

Proč jste se na Ukrajinu vydala právě vy?
Byla jsem oslovena přímo rodinou Julije Tymošenkové - jako lékařka se zkušenostmi s řízením fakultní nemocnice i jako bývalá ministryně zdravotnictví. V Evropském parlamentu se dlouhodobě věnuji ochraně lidských práv. Tuto humanitární misi jsem samozřejmě připravovala s vedením Evropské lidové strany, tedy nejsilnější frakce Evropského parlamentu.

Expremiérka za mřížemi

Julija Tymošenková si v charkovské věznici odpykává sedmiletý trest za údajné škody, které ukrajinské státní pokladně způsobila podpisem nevýhodné smlouvy o dovozu ruského zemního plynu v roce 2009.

Ve vězení je od loňského srpna, rozsudek padl loni v říjnu a vyvolal silné protesty ukrajinské opozice i mezinárodního společenství. Kyjev byl obviněn z uspořádání politického procesu, jehož účelem bylo odklidit největšího soupeře prezidenta Viktora Janukovyče.

Manžel Tymošenkové Oleksandr na začátku ledna požádal v Česku o azyl. Ministerstvo vnitra mu vyhovělo (více čtěte zde).

S kým jste se během své cesty setkala?
V Kyjevě jsem se setkala s patnácti lidmi z blízkého okolí Julije Tymošenkové z jejího právního i lékařského týmu i s opozičními a vládními politiky, kteří mi podali informace o právnických i lékařských záležitostech. S ohledem na jejich přání nebudu odkrývat jména, nechci je zatáhnout do situace, kdy je budou ukrajinské úřady popotahovat za to, že se mnou mluvili otevřeně.
 
Setkala jste se přímo s rodinou bývalé premiérky?
Setkala jsem se s jejím manželem Oleksandrem a dcerou Jevhenijí. S Jevhenijí jsem byla také v telefonickém kontaktu. Minulý týden jsme si naplánovaly setkání v Praze.
 
Němečtí lékaři zjistili, že Tymošenková má vyhřezlou plotýnku. Jaká je vaše diagnóza podle dokumentace, kterou jste viděla? 
Seznámila jsem se s částí zdravotní dokumentace oficiálních nálezů z listopadu 2011 a konzultovala její stav s ukrajinskými lékaři. Na tomto základě mohu odpovědně říci, že je vážně nemocná a že musela trpět velkými bolestmi. Podle mého názoru měla být léčena už v listopadu způsobem odpovídajícím poznatkům dnešní evropské medicíny.

S definitivním hodnocením je potřeba počkat na závěry týmu německých a kanadských lékařů, kteří ji osobně vyšetřovali minulý týden. Podle mých informací by tak mělo být do konce tohoto týdne.

Píšete, že Tymošenková může být vystavena působení toxických látek. Jakých konkrétně a domníváte se, že režim ji chce otrávit? 
Po návštěvě Ukrajiny beru obavy z možného ohrožení zdraví a života Julije Tymošenkové mnohem vážněji. Konečně na Ukrajině by nešlo o něco nového. Způsobů je samozřejmě celá řada.

Jak vnímáte fakt, že expremiérka sama odmítá péči ukrajinských lékařů?
Tymošenková odmítá péči ze strany lékařů, kteří jsou ovlivnitelní režimem prezidenta Janukovyče a ke kterým logicky nemá důvěru. Brání se aktivně situaci, kdy by tito lékaři zkreslovali hodnocení jejího zdravotního stavu podle přání jejích politických odpůrců u moci.

Že to má svou logiku dokladují i účelová vyjádření ministerstva zdravotnictví z tohoto týdne. Aniž by počkali na závěry zahraničních týmů, vysílají dezinformace a bagatelizují její zdravotní stav. Asi se obávají zveřejnění nálezů a tak preventivně zpochybňují erudici kanadského týmu v očích ukrajinské veřejnosti. Za pár měsíců totiž budou na Ukrajině parlamentní volby.

Spekuluje se, že by mohla být operována mimo Ukrajinu, dokonce prý i v Česku. Hodláte se o to nějak zasadit?
Aby se mohla Tymošenková nebo jakýkoliv jiný vězeň léčit v zahraničí, tak by muselo dojít k přerušení výkonu trestu a to je proces, o který by se vedl velký boj. V tuto chvíli je předčasné spekulovat o místě, kdy by mohla být provedena operace.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video