Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Snímek utonulého batolete ukázal hrůzy genocidy Rohingů v Barmě

  9:03
Lov na barmskou muslimskou menšinu Rohingů v posledních týdnech eskaluje. Při útěku do Bangladéše umírají desítky lidí. Jsou mezi nimi i malé děti, jak ukázala fotografie utonulého šestnáctiměsíčního chlapce. Snímek je přirovnáván k příběhu Ajlana Kurdího, syrského chlapce, který zemřel na útěku do Evropy.
Snímek utonulého rohingského chlapce, který zemřel na útěku z Barmy.

Snímek utonulého rohingského chlapce, který zemřel na útěku z Barmy. | foto: YouTube.com

Teprve šestnáctiměsíční chlapec leží tváří zanořenou do bláta. Zemřel na útěku z Barmy do Bangladéše. Utopil se v řece, která pro něj symbolizovala hranici mezi svobodou a útlakem. O život bojoval proto, že patřil k minoritě Rohingů, kteří jsou v Barmě krutě pronásledováni. Jmenoval se Mohammed Shohajet.

Fotografie bezvládného tělíčka nedávno opět upozornila na příkoří, jaká musí Rohingové v Barmě snášet. „Když jsem viděl tu fotografii, cítil jsem, že bych nejradši zemřel,“ sdělil reportérům serveru CNN otec chlapce Zafor Alam.

Při pohledu na fotografii se nabízejí paralely s osudem malého Mohammeda a Syřana Ajlana Kurdího, který utonul při cestě do Evropy v září roku 2015 (více zde). Rodiny obou chlapců utíkaly ze svých vlastí z rozdílných důvodů. V Sýrii stále zuří občanská válka, v Barmě probíhá cílená likvidace rohingské menšiny.

Rohingové jsou považování za jednu z nejpronásledovanějších minorit na světě. Přestože v Barmě žijí mnoho generací, vláda převážně buddhistické země je bere jako imigranty z Bangladéše a území dřívějšího Bengálska a armáda pravidelně útočí na jejich vesnice. „V naší vesnici na nás stříleli z vrtulníků, stříleli na nás vojáci. Museli jsme utéct. Schovávali jsme se v džungli. Moje prarodiče upálili zaživa. Popelem lehla celá naše vesnice. Nezbylo vůbec nic,“ popsal Alam.

Menšina muslimských Rohingů je v Barmě pronásledována úřady. Desetitisíce z...
Menšina muslimských Rohingů je v Barmě pronásledována úřady. Desetitisíce z...

O život musela jeho rodina bojovat i na útěku. Neustále se museli přesouvat, protože po nich pátrala armáda. Alan se po šesti dnech oddělil od rodiny a podařilo se mu dojít až k břehům řeky Naf, která tvoří hranici Barmy a Bangladéše. Vrhl se do vody a plaval na druhou stranu. Z vody ho vylovil bangladéšský rybář.

Rohingové

Populace muslimských Rohingů žije převážně v Arakanském státě na severu Barmy. Rohingové jsou podle svých historických pramenů původním domorodým obyvatelstvem tohoto regionu. Barmští historici však tvrdí, že do oblasti přišli z Bangladéše během britské koloniální nadvlády. V roce 1982 vláda generála Ne Wina zavedla zákon, který Rohingům téměř znemožňuje dostat barmské občanství. Pokud o něj chtějí žádat, musí doložit svůj pobyt v zemi minimálně od roku 1948. I když se jim občanství podaří získat, převážně buddhistická společnost je nikdy nepřijme. V zemi žije asi 800 tisíc až milion Rohingů. Větší minority tvoří také v Saúdské Arábii, Bangladéši, Pákistánu, Thajsku a Malajsii.

V Bangladéši začal plánovat, jak dostane svou rodinu bezpečně přes řeku. „Kontaktoval jsem jednoho majitele lodi. Zeptal jsem se ho, zda by mojí ženě a synům pomohl přes řeku. Čekali na druhé straně. Čtvrtého prosince jsem je zkontaktoval. Bylo to naposled, co jsem s nimi mluvil. Když jsem si s manželkou povídal přes telefon, slyšel jsem, jak můj nejmladší syn volá abba-abba, tedy tatínku tatínku,“ vzpomíná. O tragické události se rozhodl promluvit až před pár dny.

„Když se barmská policie dozvěděla, že se někdo pokouší utéct, začala střílet. Muž vzal rychle všechny lidi na loď. Bylo jich však moc, takže se loď potopila,“ popisuje. Až o den později se dozvěděl, že jeho nejmladší syn i zbytek rodiny zemřel. „Někdo mi zavolal a řekl mi, že můj syn je mrtvý. Poslal mi fotografii,“ dodává.

Amalovo vyprávění není výjimečné. O život musí bojovat desítky tisíc Rohingů, kteří se snaží prchnout do Bangladéše. Podle Mezinárodní organizace pro migraci hranice překročilo asi 34 tisíc lidí. „Jen řeka ví, kolik Rohingů se tady utopilo,“ tvrdí Alam. Nyní žije v uprchlickém táboře Leda ve městě Teknaf na jihu Bangladéše.

Menšina muslimských Rohingů je v Barmě pronásledována úřady. Desetitisíce z...

Barmské úřady považují příběh Alama a jeho rodiny za snůšku výmyslů a propagandu. Tak alespoň reagovaly na dotazy reportérů CNN. Potvrdily pouze, že až 12. prosince armádní vrtulníky střílely na vesnice Rohingů. Jednalo se však údajně o zásah proti podvratným živlům. Vláda dlouhodobě odmítala jakékoli porušování lidských práv při útocích na Rohingy.

Barmská armáda vypaluje muslimské vesnice, ukázaly satelitní snímky

Až na počátku letošního roku poprvé přiznala možnost, že se ozbrojené síly vůči muslimskému etniku dopouštějí nepřípustného násilí. Reagovala na záběry, na kterých je vidět, jak policisté bijí mladíka sedícího vedle desítek dalších mužů s rukama na hlavě. Jiný záběr zachycuje tři uniformované policisty, kteří jednoho z mužů na zemi bijí holemi a pak ho kopnou do obličeje. Úřady se zavázaly, že incident prošetří a policisty potrestají.

Rohingové však vládě nevěří. Velké naděje vkládali do Aun Schan Su Ťij, dlouholeté disidentky, která dnes stojí v čele vládnoucí strany. Ani ona však násilí proti muslimské menšině nedokázala zastavit a komentuje ho spíše se zdrženlivostí. Organizace Amnesty International před časem zveřejnila obsáhlou zprávu, která mapuje „systematické násilí“ proti Rohingům, které „může nést znaky zločinů proti lidskosti“. Úřady tuto zprávu označily za nepodloženou.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Budoucnost válčení? Stíhačka řízená AI obstála v „boji“, vezla i šéfa letectva

3. května 2024  21:23

Americký šéf letectva Frank Kendall se poprvé proletěl experimentální stíhačkou F-16, kterou místo...

Hamás má týden na příměří, jinak Izrael vtrhne do Rafáhu, spekuluje Egypt

3. května 2024  19:28,  aktualizováno  21:13

Izrael dal palestinskému radikálnímu hnutí Hamás týden na to, aby přijal dohodu o příměří a...

V Berlíně hoří výrobní hala firmy produkující zbraně poskytnuté Ukrajině

3. května 2024  15:44,  aktualizováno  20:58

Hasiči na jihozápadě Berlína likvidují rozsáhlý požár výrobní haly, ve které jsou uskladněny...

Názor, že Paroubek parazituje, nestačil. Podle soudu může iniciály ČSSD použít

3. května 2024  19:44

Volební senát Nejvyššího správního soudu (NSS) zamítl návrh Sociální demokracie (SOCDEM) na zrušení...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40 bez posilovače...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...