Cihlové domy v romském ghettu Přednádraží v Ostravě-Přívoze. Zhruba 55 rodinám, tedy asi 200 lidem, kteří tu žijí, v pátek Ostravské vodárny a kanalizace zastavily vodu.

Cihlové domy v romském ghettu Přednádraží v Ostravě-Přívoze. Zhruba 55 rodinám, tedy asi 200 lidem, kteří tu žijí, v pátek Ostravské vodárny a kanalizace zastavily vodu. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Vodárny odpojily desítkám romských rodin z ostravského ghetta vodu

  • 1877
Problémy v ostravském ghettu Přednádraží v Ostravě-Přívoze se v pátek vyhrotily. Pracovníci vodáren tu vypnuli přívod vody do domů, které patří Oldřichu Roztočilovi a žije v nich 55 rodin. Kvůli dluhům. Podnikateli lidé neplatí a domy chátrají kvůli vadné kanalizaci, která ale patří městu.

"Stihla jsem nabrat vodu do dvou hrnců, ale co bude dál? Mám malé děti, žádné peníze. Nemám se kam přestěhovat," řekla tichým hlasem žena, která právě odcházela z ghetta a nechtěla sdělit jméno.

Uvnitř lokality, která v posledních letech rychle chátrá a také zapáchá kvůli vadné kanalizaci, mezitím houstla atmosféra. Lidé srocení v hloučcích před domy napjatě očekávali informace od sociálních pracovnic obvodu Moravská Ostrava a Přívoz či sdružení Společně - Jekhetane, které mezi ně přišly.

"Co máme dělat?" ptali se rozčílení lidé jeden přes druhého. "Nemůžeme vařit ani se mýt. Jsou tu děti, moje dcera má pět měsíců," líčila například Miroslava Horváthová.

"Zásoby vody jsem neměla do čeho nabrat. Je nás v bytě deset. S dcerou máme pět malých dětí. Když se naše sociální pracovnice dozví, že tu neteče voda, vezmou nám je. Tak mi to řekla," zoufala si žena, která je přihlášená ve Slezské Ostravě a v Přívoze bydlí jen přechodně.

Majitel domů bojuje s neplatiči i s městem

Zatímco tato žena i několik dalších rodin řádně platí nájemné vlastníkovi domů, podnikateli Oldřichu Roztočilovi, dvě třetiny nájemníků už pár měsíců neplatí. Přišly tak o platné nájemní smlouvy.

"Varoval jsem je, že když do 25. července nevyberu na nájemném alespoň 90 tisíc korun, což je částka, kterou dlužím Ovaku, vypne jim firma vodu," říká Roztočil, který je z celé situace nešťastný možná ještě víc než jeho nájemníci.

Domy koupil asi před dvěma lety. Chtěl je opravit, ale přišel na poruchy kanalizace. Ačkoli Ovak (Ostravské vodárny a kanalizace) do té doby vybíral peníze za vodné i stočné, posléze zjistil, že kanalizace mu nepatří.

Dlouhé měsíce pak trvaly spory o to, čí je. Nakonec podle zákona připadla městu, ale magistrát opravu za miliony odmítá. Prý se majitel nestará o domy. "Ale bez funkční kanalizace nemůžu dělat nic," brání se Roztočil.

Majitel nakonec zajistil cisternu, další jednání budou v pondělí

Do sklepů i přízemních bytů se tak hrnou splašky a z některých domů už jsou ruiny. Že kvůli neochotě města opravit kanalizaci nemohou lidé slušně bydlet a nejspíš brzy skončí na ulici a podnikatel zkrachuje, přitom nikoho z politiků nezajímá.

"Bytová problematika je záležitost obvodu," reagoval v pátek na situaci rodin, které se ocitly bez vody, náměstek primátora Martin Štěpánek.

Starosta obvodu Jiří Havlíček se nad tím pousmál. "To je věc vlastníka domů, aby se lidem, od kterých vybírá peníze, postaral o vodu nebo náhradní bydlení. My tam cisternu nepošleme," sdělil.

Roztočilovi, který byl v pátek v Praze, se nakonec podařilo vložit peníze na účet Ovaku a dohodnout pravidelné přistavování cisterny s pitnou vodou až do pondělního rána. Pak by mělo pokračovat jednání.

"Ve čtvrtek jsem žádal lidi z Ovaku, aby přijali zálohu a počkali se splatností zbytku faktury pět dní. Odmítli. Řešil jsem s nimi i reklamaci, protože faktury neúměrně narůstaly. Ukázalo se, že vodoměr je rozbitý. Místo, abychom hledali řešení, využili to jako důvod, proč reklamaci neuznat," líčí Roztočil. Případ prověří i úřad ombudsmana.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video