Policie přiváží Breivika na ostrov Utoya k rekonstrukci. (13. srpna 2011)

Policie přiváží Breivika na ostrov Utoya k rekonstrukci. (13. srpna 2011) | foto: Reuters

Rodiny obětí navštíví Utoyu, policie zveřejnila Breivikovy telefonáty

  • 48
Norsko se připravuje na třídenní smutek, kterým měsíc po masakru uctí 77 obětí fanatika Anderse Behringa Breivika. Rodiny přitom budou moci navštívit ostrov Utoya. Policie zároveň potvrdila, že během vraždění na ostrově Utoya dvakrát volal na policejní linku a zveřejnila záznam telefonátu.

První Breivikův telefonát policie přijala 26 minut před tím, než ho zásahová jednotka zadržela, tedy v 18:01 SELČ. Jak už média zveřejnila dříve, Breivik se v telefonátu označil za velitele protiislámské skupiny, který se chce vzdát (čtěte Breivik z ostrova volal desetkrát policii, zvažoval i sebevraždu).

"Breivik. Velitel. Organizován v antikomunistickém hnutí odporu proti islamizaci. Operace splněna, chci se vzdát (speciální jednotce) Delta," citovala z policejního záznamu média. Pak zavěsil a policie se mu marně snažila dovolat zpátky kvůli ověření.

Policisté také potvrdili, že vrah znovu zavolal na policii minutu před svým zadržením, tedy v 18:26. Ohlásil se jako "velitel v norském hnutí odporu".
"Končím svou operaci a chci se vzdát," řekl a zavěsil. Ani tento telefonát se policii nepodařilo ověřit.

Breivik se vrátil na Utoyu

Během rekonstrukce byl na provaze

Breivik při jednom z výslechů v polovině srpna uvedl, že na policii volal proto, že se chtěl vzdát a nechat si potvrdit, že jeho "kapitulace" byla přijata. Velmi mu prý na tom záleželo. Zatímco telefonoval a čekal na potvrzující zpětné zavolání, nestřílel. Když pak uviděl rojnici zásahové policejní jednotky, okamžitě se vzdal.

Rodiny navštíví Utoyu a obětem zahraje A-HA

Pravicový extremista se už v prvním výslechu po zadržení přiznal k oběma krvavým útokům z 22. července. Zabil při nich 77 lidí, osm jich usmrtila exploze nálože umístěné v autě v centru Osla a 69 postřílel osobně na nedalekém ostrově Utoya. Hrozí mu za to nejméně 21 let vězení.

Norové chtějí měsíc po útoku uctít památku nevinných, většinou mladých obětí. V pátek úřady umožní rodinám obětí navštívit rekreační ostrov Utoya. Novináři ani zvědavci se tam ale nedostanou.

V sobotu budou mít stejnou příležitost ti, kteří střelbu přežili. Také jejich návštěva ostrova bude s vyloučením veřejnosti. Prakticky současně se ve vládní čtvrti v centru Osla sejdou rodiny obětí a ti, kteří přežili bombový útok v Oslu. Akcí se ale bude během víkendu konat více.

V neděli se bude konat smuteční ceremonie za účasti všech - pozůstalých, přeživších, záchranářů, vlády, zástupců královské rodiny a pozvaných hostů. Ceremoniál bude živě přenášet televize. Vystoupí i kdysi populární norská popová skupina A-HA, která se už rozpadla, ale k uctění památky obětí se znovu sejde a zahraje.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue