Členové rodinného gangu, který se podle obžaloby zaměřoval na krádeže stavební...

Členové rodinného gangu, který se podle obžaloby zaměřoval na krádeže stavební techniky, zaplnili spolu se svými obhájci téměř celou jednací síň krajského soudu. | foto: Karel PešekMF DNES

Rodinný gang podle žalobce ukradl desítky stavebních strojů za miliony

  • 20
Ústecký krajský soud se začal zabývat případem rodinného gangu, který po celém Česku i v sousedním Německu kradl stavební stroje. Hodnota nakradené techniky dosáhla téměř 20 milionů korun. Hned první den však ukázal, že soud s celkem třinácti obžalovanými nebude jednoduchý. Stačilo, že nepřišel jediný z nich, a soudce nemohl hlavní líčení zahájit.

"Budu postupovat razantně. Pokud se někdo z obžalovaných na jednání nedostaví, nechám ho předvést policií a bude na něho uvalena vazba. Tak s tím počítejte," oznámil po marném čekání soudce René Příhoda zbylým obžalovaným. Ti spolu se svými obhájci zaplnili téměř celou jednací síň.

Chyběl však obžalovaný Pavel Horáček. Těsně před jednáním ho přišla omluvit příbuzná. V neděli byl podle ní na vyšetření v nemocnici a v pondělí musel ke svému obvodnímu lékaři. Soudce proto přesunul začátek hlavního líčení na úterý. "Účast všech obžalovaných je totiž při této trestní sazbě nezbytná," vysvětlil státní zástupce Radim Kadlček.

Gang pocházející převážně z Litoměřicka kradl stavební stroje v letech 2008 až 2010. Každý měl jiný úkol. Někdo místa loupeží tipoval, další se pomocí univerzálního klíče vloupal do strojů, třetí je odvážel, jiný prodával. Například Ondřej Vadlníček měl stroje dále legalizovat.

Přesto skupina, kterou tvoří převážně příbuzní, nebude souzena za zločinné spolčení. Podle státního zástupce by musela být její struktura mnohem propracovanější.

Peníze členové gangu většinou naházeli do automatů

Policisté skupinu dopadli na konci roku 2010, za dva roky podle obžaloby odcizila 43 strojů. Kromě nákladních aut to byly traktory, bagry, rypadla nebo vibrační pěchovače.

"Buď je naložili do připraveného náklaďáku, nebo s nimi odjeli přímo do svého bydliště na Litoměřicku," uvedla po zatčení zlodějů mluvčí litoměřické policie Alena Romová (o dopadení gangu zde).

Techniku pak zloději prodali pod cenou, aby se jí co nejdříve zbavili. Některou se jim podařilo i zlegalizovat. Litoměřičtí kriminalisté i tak objevili ukradené stroje za více než 14 milionů korun. "Ty byly nebo ještě budou vráceny původním majitelům," uvedl státní zástupce Kadlček.

Při domovních prohlídkách policisté narazili i na autorádia či kalová čerpadla. Peníze však členové gangu stihli utratit, převážně za hrací automaty.

Nejvyšší trest, až 10 let vězení, hrozí Liboru Švehlovi a Jaromíru Valnému. Ti ze sedmdesáti souzených trestných činů mají na kontě nejvyšší škodu. Oba přivezla k soudu eskorta z litoměřické věznice. Švehla je totiž ve vazbě a Valný si odpykává jiný trest. Ostatním členům gangu hrozí tresty od dvou do 6 až 8 let.


Video